Ruanda'da seven sevdiğine agaseke verir!

Dünyabizim haberci ailesine Ruanda'dan bir haberci kardeşimiz katıldı. Ramazan kardeş bize iki güzel adetlerini anlatıyor.

Ruanda'da seven sevdiğine agaseke verir!

 

Agaseke konusu üzerine sizleri bilgilendirmek, sizlerle konuşmak istiyorum. Ben Ruanda'dan Ramazan Hategekimana. Agaseke bizim kültürümüzde hasırdan yapılan bir süs eşyası. Her agaseke, boyuna göre farklı anlamlara geliyor.agaseke

Sevgin ne kadar fazlalaşırsa agasekenin boyutu da o kadar büyür

Üç farklı amaçla kullanılır agasekeler. İlk ve en çok yüklenen anlam, sevgiliye hediye olarak verilir. Bir erkek bir kızı seviyorsa ona hediye olarak verebilir; aynı zamanda kız da erkeği severse o da ona hediye olarak verebilir. Özellikle kızlar hediye olarak erkeklere veriyor çünkü agaseke denilen hediyelik eşyayı kızlar yapıyor. O hediyenin boyutu sevgiyle doğru orantılı olarak değişiyor. Mesela birine ilk âşık olduğun zaman küçük bir agasekeyi hediye veriyorsunuz. Sonradan o kişiye karşı sevginiz artıkça hediyenin boyutu da büyüyor.

Bu hediyelik eşyanın üstüne dilerseniz kendi isminizi ve sevgilinizin ismini yazıp duvara çerçeve olarak asabilir, eve her girişinizde bunu görüp daha da bir mutlu olursunuz. Düğün hediyesi olarak gelinin bayan arkadaşları kafalarının üstünde bu maddenin içine buğday, arpa ve tahıl agaseketarzı malzemeleri koyup evli çiftlerin evine hediye olarak götürürler. Bu, gelini çok mutlu eder. Bir de agaseke benzeri inkongoro dediğimiz bir maddenin içinden gelin ve damat ayran içiyor ve birbirlerine sonsuza kadar evli kalma, beraberlik vaat ediyorlar.

İkinci yüklendiği anlam ve görev süs eşyası olarak kullanılması. Genellikle evlerde masaların, dolapların üzerine oturulan odanın güzel gözükmesi için koyulabiliyor. Üçüncüsü ise her şey için kullanılabilir. Mesela alışverişe gidildiğinde içine arpa, tahıl ve ekin tarzı küçük gıda maddelerini koyabilirsiniz. Bir çeşit çanta gibi kullanabilirsiniz.

İntore meşhur bir dans türüintore

Şimdi de intoreden bahsedeceğim. Özel günlerde ve bazen de düğünlerde bir çeşit dans görevi üstlenir intore. Ruanda’da çok meşhur bir dans türüdür. Eski zamanlardan günümüze kadar resmi tatillerde ve bağımsızlık günü kutlaması için de bu dans yapılır.

Bayanlar bu dansı erkeklerden çok daha iyi ve etkileyici yapıyor. Bayanlar gerçekten çok becerikliler ve Türkiye'deki insanlar gelip öğrenebilir. Son olarak Agaseke yapmayı ve İntore dansını öğrenmek için insanlar Ruanda'ya gelebilir çünkü onları yapmak çok zordur ve ancak yerinde öğrenirseniz yapabilirsiniz.

Memleketimle ilgili bu bilgileri okuduğunuz için teşekkür ederim.

 

Ramazan Hategekimana Ruanda'dan bildirdi

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2012, 16:15
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13