Romanını okumadan nasıl göreceksin?

Titiz yazarlarımızdan Nazife Şişman Zaman'da 'edebiyatın gerçekliği sanalın yüzeyselliğini' Mısır olayları üzerinden değerlendirdi.

Romanını okumadan nasıl göreceksin?

Son bir buçuk ayda yaşananları, Fatma Barbarosoğlu’nun yeni kitabı “Son On Beş Dakika” ile beraber analiz eden Şişman, Zaman gazetesindeki yazısında; iletişim biçimlerinin etkisi altında değerlendirilen devrimlere ve daha birçok konuya değindi.

Egypt revolution 25 JanHer şey demokrasi için mi?

İnternetin demokrasiye giden yolda bir araç olduğu fikrinin, yaşanan kalkışmalarla beraber daha da kabul gördüğü malumunuz. Nazife Şişman da titiz gözlemciler gibi bu olguyu fazla abartmamaktan yana. Sokağa eylem için çıkan insanların olmadığı bir durumda, “tıklama ile demokratik katılım”  düzeyinin kimseye fazla bir kazanım sağlamayacağını vurguluyor. Araçlara verilen gereksiz önemin insanı ve toplumu anlamakta bir engel teşkil ettiğini ifade etmiş yazar.

Peki, neden yazıdaki bu temkinli yaklaşım? Bu sıkı iletişim haline rağmen, ilişkilerde ortaya çıkan sonucun tezat bir durum teşkil etmesinin gerektirdiği bir izah zorunluluğu. Bu noktada yazar, Tunus’tan, Mısır’dan, Libya’dan ekranlarımıza akan insan manzaralarının bizim onlara; insani bir temelde ulaşmamızı mümkün kılmayacağının altını çiziyor. Tam tersine enformasyon bombasının bilgiyi imha ettiğini vurgulayan Şişman, buna karşın Edebiyatı anlamaya odaklı iletişimin en esaslı kalelerinden biri olarak görmeyi öneriyor ve soruyor: “Eğer zihnimizde bir Mısır imajı yoksa, Necip Mahfuz okumamışsak ya da Yakupyan Apartmanı'nı, sadece siyasal analizler ve haberler üzerinden Mısır bize ne ifade edebilir?”

“Dünya kadınlar günü”ne değini

Modern hayat karşısında erkekleri daha kırılgan bulan Şişman, kadın- erkek meselesine yaklaşırken, ahlakın ve insanlığın ortak zemin olması gerektiğini ifade ediyor.  Böyle olmadığı sürece, ne 8 Mart kutlamalarının, ne karşılıklı sigaya çekme durumlarının, ne de üçüncü sayfa haberlerinin anında görüntü ekranımıza düşmesinin bir fayda husule getiremeyeceğini ifade ediyor.


Fatma Barbarosoğlu, Son On Beş dakikaNazife Şişman’ın “Son On Beş Dakika”sı

İnsana ancak sanat ve edebiyat kanalıyla bağlanmayı sahih bulan yazar, işte bu yüzden Fatma Barbarosoğlu’nun yeni romanını eşsiz bir “haber kanalı” olarak görüyor. İnsana, kadına ve erkeğe, bugüne, kısacası hayata; bir haber kanalının sunduğunun aksine, bu romanla daha derin bir dokunuşla dokunduğunu vurguluyor Şişman. Romanda, psikiyatri üzerine yapılmış tespitlerden hareketle kendisi de şu tespiti yapıyor: “Modern psikiyatrinin ‘insan’ı ile kadim geleneğin ‘insan’ı birbiriyle örtüşmüyor” Şişman, bu romanı; eğitimden medyaya, sağlıktan ölüm karşısındaki tavrımıza, bizi bizle yüzleştiren bir kitap olarak değerlendirmiş yazısında. 

Hacer Kor haber verdi

Yayın Tarihi: 10 Mart 2011 Perşembe 15:47 Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2016, 15:15
YORUM EKLE

banner19

banner36