Roma İmparatorluğu’nun kirli işlerine bakan örgüt: Frumentarii

“Frumentarii anakronik biçimde Roma Gizli Servisi dense de temelde casusluk, tutuklama ve infaz/suikast vazifeleriyle donatılmış bir askeri örgüttü.”

Roma İmparatorluğu’nun kirli işlerine bakan örgüt: Frumentarii

5 Ekim 2018 tarihinde Polat Safi Twitter hesabından (@polat_safi) Roma İmparatorluğu’nun kirli işlerine bakan gizli bir örgüt hakkında ilginç bilgiler paylaştı. Devlet için casusluk, tutuklama ve infaz gibi faaliyetler yürüten Frumentarii örgütü ilginç bir kamuflaj yöntemi geliştirmişti. Sözde orduya zahire temin etmek ve vergi toplamaktı vazifeleri. Ancak gerçek amaçları çok farklıydı.

Polat Safi’nin aktardığı ilginç bilgileri paylaşalım:

“Frumentarii” 1. yüzyıl sonlarına doğru kurulan bir iç güvenlik kuvveti. Bu tarz bir yapıya Roma tarihinde daha önce rastlanmıyor. Anakronik biçimde Roma Gizli Servisi dense de Frumentarii temelde casusluk, tutuklama ve infaz/suikast vazifeleriyle donatılmış bir askeri örgüttü.

Frumentarii’nin bir güvenlik aparatı olarak 1. yüzyılın sonuna doğru, Domitian’ın reformlarıyla ortaya çıktığı tahmin ediliyor. Domitian’dan önce de Frumentarii’nin eyaletlerde valilere bağlı olarak asli görevleriyle çalıştıkları tahmin ediliyor.

Bu yapının asli görevi orduya zahire tedarik etmekti. İsimleri de Latince zahire/tahıl anlamına gelen frumentum’dan geliyordu. Kadrolarını ikmal astsubayları dolduruyordu. Lojistik görevler Frumentarii’nin sadece ordu ve bürokrasiyle değil aynı zamanda eyalet nüfusuyla temas halinde olmasını sağlıyordu. İşte bu özelliği onu yönetimin merak ettiği konularda bilgi toplayıp raporlayabilecek eşsiz bir konuma yerleştiriyordu.

Bu özelliği farkeden Domitian Praetorium’un ikmal kısmında bir reform yaparak merkez-taşra arasında merkez lehine kontrole destek olacak bu teşkilatın ortaya çıkmasını sağladı. Hatta “castra peregrinorum” adıyla onlar için Roma’nın meşhur tepelerinden Caelian’da bir karargâh kurdu.

İtalyan arkeologlar 2018'in ilk çeyreğindeki, yani sadece bir kaç ay önce Roma’da Frumentarii tarafından kullanıldığı düşünülen bir kışlayı da gün yüzüne çıkardılar.

Örgütün en önemli görevlerinden biri kuryelikti. Merkezle taşra arasında her türlü mesajı taşıyorlardı. Böylece merkezin taşradaki gözü kulağı oluyorlardı. Merkeze ayrıca vergi toplamada yardımcı oluyorlardı.

Yoğun bir biçimde casus olarak da kullanılıyorlardı. Önde gelen generaller, senatörler ve belirli dini gruplar üzerinde tecessüs faaliyetleri yoğundu. Roma’da şehir polisiyle birlikte çalışıyorlar ve taht güvenliği için imparatora ayrıca hizmet veriyorlardı. Yani sıfırdan bir iç güvenlik teşkilatı kurulacağına askeri-mülki bürokrasi yanında toplumun birçok kesimine dokunan, hareketliliği yüksek bir birim tarassut, tecessüs ve tecziye işleriyle görevlendirilmişti.

2-3. yüzyılda Anadolu köylüleri Frumentarii'nin keyfi tutuklama ve zorla para almalarından ciddi biçimde şikâyet eder hale geldi. Hatta Asya eyaletinde, yani Anadolu topraklarında bir kitabede imkânı varken halka zulmetmediği için Romalı bir casusun övüldüğünü belirtir uzmanlar.

Diocletian’ın Frumentarii’yi lağvettiği söylense de aslında örgütü yarı-askeri bir yapıya kavuşturmuştur. Yeni ismi genel ajanlar anlamına gelebilecek “agentes in rebus” olur. Yine de imparatoru Principate ile Dominate dönemi arasına bir çizgi çekmiş sayabiliriz.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2018, 15:51
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Erdinç Çağda
Erdinç Çağda - 9 ay Önce

Beyler, günümüzde Fruimentari dediğiniz örgüt ABD menşeili CIA örgütüdür. İngiliz MI6, İsrael Mossad tır. Gelişen şartlarda tabi ki yeni metotlarla, yeni bilimsel örgütlenmelerle her türlü insani olmayan mafya, haydutluk, terör, kara para aklama, uyuşturucu, silah ve insan kaçakçılığı v.s örgütlerin arkasında bu yeni frumentari vardır. İyi çalışmalar

banner19

banner13