Reis Bey Devlet Tiyatroları'nda!

Devlet Tiyatroları Necip Fazıl'ın 'Reis Bey'ini sahneleyecekmiş bu sezon.. İyi bir haber ama...

Reis Bey Devlet Tiyatroları'nda!

Recep Tayyip Erdoğan'ın ilginç bir özelliği var: Başbakan olması hasebiyle, nerede bir sorun varsa onu hemen iş bitirir kurmaylarına havale ediyor, bizzat takip ediyor süreci ve kısa bir sürede o iş halloluyor. Birçok kez bunu gördük ve görmeye devam ediyoruz. (Bunu en bariz şekilde geçen sene futbol sezonu bittiğinde farkettiğimi söylemeliyim. Kupası Fenerbahçe'nin sahası içinde verilmeyen Galatasaraylı yöneticiler durumu anında Başbakan'a aktarmış ve o iş bir saat içinde çözülmüştü.) Eskiden "not ediyoruz" denir, "gereği yapılacak" denir ve iş o bürokrattan bu bürokrata şu genel müdürden bu amire gidene kadar geçen süreçte, bir "sorun" olduğu handiyse unutulurdu. İş bitiren adamları hayırlı işler yaptıkları sürece sevmek lazım vesselam..

Neden Necip Fazıl'ınkiler yok bu oyunların içinde, diye sormuştu

Ama konumuz bu değil.. Biliyorsunuz geçtiğimiz aylarda bir tiyatro tartışması yaşandı. Başbakan Devlet Tiyatroları (DT) ve Şehir Tiyatroları'nı özelleştireceğini açıklanmıştı Başbakan tarafından ve son yıllık repertuvarları incelenmeye alınmıştı bu kurumların... Aynı dönemde iki ayrı Nazım Hikmet oyununun sahnelendiğini gören Başbakan haklı olarak sormuştu, "neden bunlar üst üste sahneye konuyor ve neden Necip Fazıl yok bu oyunların içinde..?"

Necip Fazıl, ParaSayın Başbakan'a bir suflör fısıldadı mı acaba şunu: "Efendim Devlet Tiyatroları repertuarında Necip Fazıl oyunları var ama bunlar özellikle Muhsin Ertuğrul'dan sonra hiç sahnelenmedi!" Necip Fazıl, Muhsin Ertuğrul'un teşvikiyle tiyatro oyunları kaleme almaya başlamış ve tiyatro sahnesini bir dava kürsüsü olarak kullanmıştı. Fakat bunlar sahnelenince anlamlı... Tozlu raflarda durunca aslında tiyatro için pek bir anlam ifade etmiyor.

Turgut Özakman'ı DT mi zengin etti?

Bu arada ilginç bir kanaate de vardım DT'nin 2000 sonrası bakınca... O da sol tandanslı birçok ismin oyunları sahneye konurken, İslamcı'yı geçtim, yazarı Müslümanlığından utanmayan bir tane bile oyun yok, Turan Oflazoğlu dışında, DT'nin 12 senedir sahneye koyduğu oyunlar arasında...

Bir de, ben Meclis'te vekil olsam bir soru önergesi hazırlardım: "DT, Cumhuriyetçi-Atatürkçü Turgut Özakman'ın kaç oyununu sahneledi şimdiye kadar ve ne kadar para verdi kendisine telif olarak?" Bunu sorardım çünkü benim yaptığım gibi DT'de basit bir arşiv taramasında bile Turgut Özakman'a Nazım Hikmet'ten daha çok rastlıyorsunuz. Rastladığım başka birşey ise, Turgut Özakman'ın "Resimli Osmanlı Tarihi" adında bir oyun yazdığı ve bunun Erzurum, Sivas gibi yerlerde sahnelendiği... Cumhuriyetçi-Atatürkçü Özakman bir Osmanlı tarihi hazırlasa nasıl hazırlar, bir. İkincisi, Erzurum, Sivas? Oyunu seyretmedim ama aklıma gelen bu sorular da beni korkuttu açıkçası... Neyse...

Reis Bey sahnelenecek ama ya diğerleri?

Devlet Tiyatroları'nın 2012-2013 sezonunda sahneleyeceği oyunlar açıklandı ve gördük ki listede Necip Fazıl'ın "Reis Bey" adlı oyunu da var şükür... Tiyatro sahnelerini de dava kürsüsü olarak kullanan Üstad, "Abdülhamid Han", "Para", "Püf Noktası", "Parmaksız Salih", "Bir Adam Yaratmak" gibi oyunlarını birer birer sahneye sürmüştü. Bunları da en kısa zamanda DT'de görmek isteriz.Nuri Pakdil, Put Yapımevleri

Nuri Pakdil'in "Umut", "Korku", "Put Yapımevleri" ve "Kalbimin Üstünde Bir Avuç Güneş" adlı tiyatro oyunları da keza sahnelenmeyi bekliyor. Onlar gibi daha birçok yazarımızın ise oyunları DT'nin ya da Şehir Tiyatroları'nın tozlu raflarında unutulmaya terkedildi, hiç kitap olarak basılmadı, tiyatroya hakim "sol" güruh tarafından dikkate bile alınmadı ve değerlendirilmeye bile tâbi tutulmadı.

Aslında bu işin  bir yolu da (ve bence asıl kazançlı çıkacağımız yol) özel tiyatro gruplarının, cevval, Müslüman tiyatrocuların devlet tarafından desteklenmesi, onlara imkanlar sunulması, var olan imkanlarının da devlet eliyle daha da geliştirilmesidir. Öyle büyük meblağlar da istemezler sanırım bu tiyatrocular, yeter ki onlar "yok" sayılmasın. "Bizim" tiyatromuzu görülürlerse diri tutacak, dünyaya taşıyacak nefese sahip olduklarını düşünüyorum.

Not: Bu arada öğrendiğimize göre Necip Fazıl'ın son tiyatro eseri olan ve vefatından sonra basılan "Püf Noktası" adlı oyun da ilk kez tiyatroda sahnelenecekmiş.. Oyuncu Tayfası tiyatro grubu tarafından sahnelenecek olan "Püf Noktası" oyununun, 26-29 Eylül tarihleri arasında Bahçelievler Belediyesi Nurettin Topçu Kültür Merkezi'nde seyirci ile buluşacağını haber vermiş olalım.

 

Buğra Atlı haber verdi

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2017, 12:03
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13