Rasim Baba'yı Ziyaretimiz!

Melih Koşucu kardeşimiz arkadaşlarıyla Ankara'da Rasim Özdenören'i evinde ziyaret ettiler, sohbet ettiler..

Rasim Baba'yı Ziyaretimiz!

Rasim Özdenören gerek öyküleriyle, gerek denemeleriyle, gerekse Gül Yetiştiren Adam'ıyla gönüllerde taht kurmuş büyük bir yazar. Biz de İtülü öğrenciler olarak Rasim Baba'yla güzel bir röportaj yapalım dedik. Ve hem röportaj amacıyla hem de Rasim Baba'yı bizzat evinde ziyaret etmek amacıyla yollara düştük. Kısa sayılabilecek bir otobüs yolculuğundan sonra vardık Ankara'ya. Ve nihayet vakit gelmişti. Neyin vakti bu? Tabii ki Rasim Baba'yla mülaki olma vaktiydi...Eve girdiğimizde güzel bir ortamla karşılaşacağımızı tahmin ediyorduk ve tahminimizde de yanılmadık. Kısa süren hoşamedi faslından sonra oturma odasında oturduk ve tek tek tanıştık Rasim Baba'yla. Hemen ardından röportaj için masaya oturduk ve verimli bir soru-cevap süreciyle röportajı tamamladık. Röportajdan sonra da Rasim Baba, anlattığı ilginç anekdotlarla olsun, dile getirdiği bazı fikirlerle olsun bizim pür dikkat onu dinlememizi sağlıyordu. Sonra masadan kalktık ve namaz kılmak için abdest almaya başladık. Herkes abdestini aldıktan sonra bir arkadaşımız Rasim Baba'ya "hocam buyrun siz geçin öne" dedi. Rasim Baba hazırcevap kişiliğiyle "ben o işlerden anlamam ama profesyonel cemaatlik yaparım" dedi. Hepimiz güldük tabii. Tevazunun da bu kadarı olmaz ki.Evden ayrılma vakti geldiğinde ayrılmanın verdiği hüzün ve edinilen güzel tecrübenin kattığı sevinç yüreğimde çağıldıyordu. Bizi uğurlarken sarıldık hepimiz. Ve elini öptük Rasim Baba'nın. Her ayrılık gibi bu da hüzünlüydü biraz. Ama olsundu, hangi güzel şeyin sonu yoktu ki? Sonuçta ortada kazanılan güzel bir tecrübe vardı. 

 

Melih Koşucu yazdı

 

GYY'nin notu:

Rasim Baba 70-71'de Amerika'da iken bir gün cuma namazı kıldırmış, hutbe okumuş.

Yayın Tarihi: 03 Mayıs 2009 Pazar 18:25 Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2011, 17:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
Asım Öz
Asım Öz - 13 yıl Önce

Ne zaman Rasim Özdenören'in kitaplığı önünde çekilen bir resmini görsem resmin arkasındaki kitaplara gözüm kayar ister istemez.Önceden Ekrem Sağıroğlu kitaplarına rastgeldim.Bu resimde rastgeldiklerimden Nebevi Hareket Metodu adlı iki ciltlik kitabı zikredelim sadece...

vedat aydın
vedat aydın - 13 yıl Önce

Rasim ağabeyle yaptığınız röportajı nerede, ne zaman okuyacağız? Gül yetiştiren Adam'ın her yazdığı okunmaya, her konuştuğu dinlenmeye değer. Rabbim kendisine sıhhatli ve hayırlı uzun ömürler nasip etsin inşallah.

m. fatih kutan
m. fatih kutan - 13 yıl Önce

nebevî hareket metodu, nehir yayınları, 1991. oku, oku, oku. tabi bir de 'teori ve pratik' altbaşlığı da var. oku, teorik kısım vesselâm.

mehlika t.
mehlika t. - 13 yıl Önce

eee, röportaj hani? bu arada bu ziyaretleri kıskanıyoruz haberiniz ola (: bazı hükümler el vermiyor, uzun ince yolları aşamıyoruz.

Melih Koşucu
Melih Koşucu - 13 yıl Önce

Röportaj kalem dergisinde yayınlandı. Size getireyim inşaallah ondan vedat bey. İtülü öğrenciler çıkarıyor bu dergiyi.

içimizden biri
içimizden biri - 13 yıl Önce

Bizde lise de Rasim Baba ile ropörtaj yapalım edebiyat dersine 5 gelsin dedik ve İz yayıncılığa gittik. O zamanlar da köşke çağırmışlardı kendisini. Arkadaş biraz utangaç benim söylememi istedi.Bende tamam dedim içeri girdim. Başörtülü bir bayan vardı ben direk konuya girdim ve biz Rasim Özdenören ile (Baba olmadan önce) ropörtaj yapmaya geldik. Bayan bize dönerek "size dalga mı geçiyorsunuz ? " tabiki demedi ama öyle demek istediğini gözlerinden anladım.

banner19

banner36