Rasim Baba Hakkında Tez!

Rasim Özdenören hem hikâye alanında hem de deneme alanında zirve bir isim dünya edebiyatında.

Rasim Baba Hakkında Tez!

Rasim Özdenören üzerine bir yüksek lisans tezi daha hazırlandı.

 

 

Rasim Özdenören hem hikâye alanında hem de deneme alanında zirve bir isim dünya edebiyatında. Dünya bunun farkında çok olmasa da hakikati neden fark ettiysek söylemeyelim.

 

Yazdığı onlarca deneme kitabı, birbirinden değerli hikâye kitaplarıyla gönlümüzde silinemez bir yer edindi. Kitaplıklarımız onun yazdıklarıyla daha da şenlendi. Son dönem edebiyatımızda onun yazdığı hikâyeleri konuşmadan derli toplu bir sunum yapabilir miyiz? Onun denemelerini okumadan son yıllarda Türkiye'de ve dünyada hâl ve gidişâtın nelere imkân sağladığını, Müslüman sanatçı dikkatinin zenginliğini nasıl daha net anlayabiliriz? Benim gibi düşünen Özdenören okurları, onun eserleri üzerine yazılan bir tez olsa, ya da bir kitap olsa diye sıkça düşünmüşlerdir. Onun eserlerini didik didik eden bir kitap ne hoş olurdu diye iç geçirmişsinizdir...

 

Aslında Asım Gültekin ile konuştuğumda başka tezlerin de olduğunu öğrendim, daha da sevindim. Tüh dedim bomba gibi bir haber yapacaktım dedim ama.. yine de haberimiz önemli.

 

Rasim Özdenören'in hayatı, sanatı ve eserleri üzerine yeni bir yüksek lisans tezi hazırlandı. Ve ben bu teze ulaştım...

 

Tez sahibi Nezir Eryarsoy"un benim bu teze ulaştığımdan haberi yok.

 

Tez sahibi bir yayıneviyle tezin basımı için bir ön görüşme yapmış. Ben de bu yayınevi sayesinde tezden haberdar oldum. Tez Fatih Üniversitesi'nde hazırlanmış. Tez danışmanı benim de çok sevdiğim kıymetli hocam Sezai Coşkun. Tezin akademik seviyede kabulünün altında da Prof. Dr. Cihan Okuyucu'nun adı var. Tezi yayımlanmadan önce sizler için okumak istedim. Sezai Coşkun'ndan baskın yaparcasına tezi aldım. Okulun kapısından çıkmadan okumaya başladım. Rasim Özdenören hakkında böyle bir tez hazırlanması bir okur olarak beni çok sevindirdi.

 

Edebiyat merakım ve Özdenören'in eserleri üzerine böyle bir tezin hazırlanmış olması heyecanımı katladı ve bu haberi sizlerle paylaşmak istedim. Bu teze Rasim Özdenören'in "olur" verdiğini duyunca, ilgim daha da arttı.

 

Nezir Eryarsoy'un hangi yayıneviyle görüştüğünden bahsetmeyeceğim.

Siz, beni kıskanın diye, tezin içindekilerden başlıklar sunacağım...

Hayatı, öykü kitapları, Gül Yetiştiren Adam, deneme kitapları, edebiyat hakkındaki görüşleri, öyküyle ilgili görüşleri, sanatçılara dâir görüşleri, hakkında çıkan yazılar... Daha onlarca başlık...

513 sayfalık bu koca eser bir an önce basılmalı.

Bu haberden sonra geceleri uykuları kaçan akademisylenler, okurlar, yayıncılar olursa eseri basılana kadar el altından size ulaştırırım...

Latife bir yana bu tez basılsın ben de bu sıkıntıdan kurtulayım...

 

Yakup Öztürk yazdı

 

GYY"nin notu:

2008 yılında aslında 2 tez hazırlandı Rasim Özdenören için. 2.si Fatih Andı Hocanın gözetiminde hazırlandı.

Bundan önce ise Gülseren Akbaş (1983), Tevfik Yılmaz Demir (1983), Şaban Sağlık (1992), Kamuran Eronat (1995) tez hazırladılar.

Yayın Tarihi: 02 Şubat 2009 Pazartesi 13:56 Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2011, 15:48
YORUM EKLE

banner19

banner36