Ramazan'da Tokat sokakları gül kokuyor

Ramazan’ın bereket ve rahmetinin şehirlere yansıması günümüzde zor olsa da, geçmişle bağını koparmadan ve mümin hassasiyetiyle Ramazan yaşanırsa özlenen güzelliklere rastlamak mümkün olacaktır. Mustafa Uçurum, Tokat’ın Ramazan iklimini yazdı.

Ramazan'da Tokat sokakları gül kokuyor

Şehirlerin yüz akıdır Ramazan. O gelir ve dört bir yan tatlı bir telaşa kapılır. Nefes alır şehir. Yürekler daha bir yumuşar. Kalpler olmadığı kadar esenlik depolar. Kardeşlik denen duygunun zirveye çıktığı en muteber zamanlardır Ramazan günleri. Yeter ki samimiyetle yapılsın her şey.

Tokat’ta sokaklar gül kokar

Tokat’ta sokaklar gül kokmaya başlarsa anlayın ki Ramazan kapılarımızı aralamaya başladı demektir. Her sokak, cadde, mahalle serin bir gül kokusuyla dolar.

Tokat’ta son yıllarda Ramazan’la birlikte etrafa gül kokusu dağıtan araçlar gezmeye başladı. Şehri adımlarken bir anda içiniz hoş bir gül kokusuyla doluyorsa Ramazan ikliminin sizi kuşattığını anlarsınız. Ayrıca bu yıl ilk defa şehrin caddesinin Ramazan’da akşamları araç trafiğine kapatılıp da sadece yayaların kullanımına açılması da gül kokan sokaklarla birlikte Ramazan’da uygulanan etkinlikler arasında en çok beğeni toplayan çalışmalar olarak göz dolduruyor.

Gül kokusu serpen aracın arkasından koşan gül çocuklar var Tokat’ta. Gül gibi kızaran yanaklarıyla içlerine çekerek kokuyu çocukluklarını yaşıyorlar. Araba bazen durur bir köşede; anneler, teyzeler ellerindeki tespihi, başörtüsünü, Kuran’larını gül kokusuna tutarlar gül koksun diye her yer. 

Ekmekler askıya çıkıyor Ramazan’da

Şehirler, geçmişle olan bağlarını güçlendirdikleri sürece kimliklerini muhafaza ederler. Modernizm değil geçmiştir şehirlerin kalbi. Tokat, tarihine dönmek için bir dönüm noktasında. Bunun ilk adımlarını atmak Ramazan ayına nasip oldu. Osmanlı döneminden kalan bir gelenek Tokat Belediyesi tarafından Ramazan münasebetiyle hayata geçirildi. Osmanlı döneminde ekmek fırınlarında bir askı olurmuş ve isteyen kişiler yoksullar alsın diye askıya ekmek bırakırmış. Ne kimin bıraktığı belli olurmuş, ne de kimin aldığı. Şimdi de Tokat’ta belediye tarafından marketlerde askıda ekmek uygulaması başlatıldı. Ekmek alanlar diledikleri kadar ekmeği ihtiyaç sahipleri için markete yazdırıyorlar, ihtiyacı olan aileler de marketlerden ekmeklerini alıyorlar. Böylelikle hem Ramazan'da daha çok yeşeren yardımlaşma duyguları canlanmış oluyor, hem de bir gelenek şehirde tekrar yaşanmaya başlıyor.

Toplu iftarlar, Ramazan sokağı

Tokat’ta bu yıl ilk defa uygulanan iki güzel çalışma var ki Ramazan coşkusunun daha fazla hissedilmesini sağladı bu faaliyetler. Birincisi toplu mahalle iftarları. Ramazan birlik beraberlik anlamına geldiğine göre Tokat Belediyesi buna önderlik ederek her akşam iftarı bir mahallede açıp mahallelinin birbirleriyle kaynaşmalarına vesile oluyor. Belediye başkanının da bizzat katıldığı bu mahalle iftarları halk tarafından o kadar benimsendi ki bu iftarlar büyük kalabalıklarla gerçekleştirilmekte.

İkinci yenilik, Ramazan Sokağı. Daha önceki yıllarda iftar çadırlarıyla Ramazan etkinliği yapılan Tokat’ta bu yıl iki iftar çadırının yanında şehir meydanında kurulan Ramazan Sokağı; halkın büyük bir beğeniyle katıldığı, her akşam farklı bir etkinliğin gerçekleştirildiği ve insanların sahur davulcularıyla birlikte evlerine gittikleri bir coşkuyu şehre yaşatmakta. Tasavvuf müziği konserlerinin, sohbet programlarının, ezgi sanatçılarının konserlerinin ve Hacivat-Karagöz gösterilerinin yer aldığı etkinlikler şehirde özlenen birlik beraberlik duygusuna da bir katkı sağlamış oldu.

Camiler şehri

Her teravihi ayrı camide kılmayı alışkanlık haline getirmiş gruplar halen mevcut Tokat’ta. Özellikle Anadolu’nun ilk camisi olduğu bilinen Garipler Camii’nde (1080) ve onun kadar eski olan Ulu Cami’de teravih kılmaya özen gösterenlerin sayısı hiç de az değil. Ayrıca Takyeciler Camii ve merkez camii olan Ali Paşa Camii de neredeyse tüm Ramazan boyunca teravihlerde dolu olan camilerden. Hatimli teravih kıldırılan camiler de şehrin her yerinden rağbet gören camiler arasında. Cami sayısı bakımından hatırı sayılır bir yeri olan Tokat’ın tarihi camilerinin sayısının çokluğu da şehre değer katan özellikler arasındadır.

Ramazan’ın son haftasında da “Bir Yetim de Sen Giydir” çağrısıyla yetimlere bayram sevincinin yaşatılacak olması farklı bir Ramazan güzelliği olarak yardımsever Tokatlıları bekliyor.

Eskiden Tokat Kalesi’nden iftar topu atılırdı. Önce bir toz bulutu yükselirdi gökyüzüne doğru. Sonra şehrin her yerinden duyulan müjde gibi top sesi. Yine top sesleri iftarı müjdeliyor ama artık kaleden değil. Bir top sesiyle açılıyor yine oruçlar. Şehre bereketin, huzurun karanlığını örterek.

 

Mustafa Uçurum Tokat’ın Ramazan ikliminden yazdı

Yayın Tarihi: 16 Temmuz 2014 Çarşamba 15:12 Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2014, 15:25
YORUM EKLE

banner19

banner36