Ramazan'da israfa düşmemek için ne yapmalı?

Ramazan’da bazı kurumların iftarlarında yaşanan israf ve olumsuz işlerin düzelmesi için ille de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın müdahalede bulunması mı gerekir?

Ramazan'da israfa düşmemek için ne yapmalı?

 

İsraf sadece görünen bir nimeti boşa harcamak değildir. İsraf, sahip olunan her güzel ve değerli şeyi yerli yerince kullanmamaktır. Ne yazık ki tüketim toplumunun alışkanlıklarından biz Müslümanlar da fena halde etkileniyoruz. Dünyada açlık ve kıtlık yaşanırken ülkemizde ve ümmet coğrafyasının bazı yerlerinde ise büyük israflar yaşanmakta. Bu haberimde, davet edildiğim için katıldığım iftarlarda özellikle gördüğüm israflara ve bazı düzensizliklere değinmeye çalışacağım.

Önümüzdeki Ramazan’da bu israfın önüne geçelim

Bir araya gelmek, tanışmak ve kaynaşmak için bazı özel gün ve geceler önemli. Bunun için düğünleri, iftarları ve bayramlaşmaları önemsemek gerekir. Bu özel gün ve geceleri hem birbirini görmek hem de ortak sorunları konuşmak için değerlendirmek gerekir. Ancak israf etmemek gerekir.

Çok açık yazmak gerekirse bu Ramazan’da görünen manzara iftarlarda israf diz boyu. Fakir semtlerde bile çöplere atılan ekmeklere, masalarda kalan yemeklere, iftariyeliklere rastlamak mümkün. İsraf sadece genel ortamlarda veya lüks otellerde değil, dindar camianın dernek, vakıf ve hizmet ortamlarında da yaşanıyor. Dileğimiz önümüzdeki Ramazan’dan önce tepkimizi gösterelim ve bu israfın önüne geçelim. Yemekleri az koymak gerekir.Ramazan

Peki, israfa neden olmamak için neler yapmak gerekir?

Öncelikle iftarları daha çok yemek yemek, karın doyurmak için değil, yılda bir kez de olsa buluşmalara ve kaynaşmalara vesile olmak için değerlendirmek gerekir.  İftar veren kuruluşun, düzenlediği iftarı fikrî bir ziyafete dönüştürmeyi hedeflemesi gerekir. Ne yazık ki iftarlarda görünen manzara ise kurulan sofralarda israfın öne çıkması... Çok uzaklardan gelen insanlar yarım saatlik bir zaman diliminden sonra dağılma telaşına girmekte. Yemeğini yiyenlerin bir kısmı sigara içmek, bir kısmı ise gideceği yere erkenden gitme bahanesiyle dışarı çıkmakta. Halbuki akşam namazından hemen sonra toplanması halinde bir saatlik bir tanışma ve davetlilerden bazı kişilerin yapacakları kısa kısa konuşmalarının yararlı olacağını düşünüyorum.

İftarları bir nutuk ve siyaset ortamına dönüştürmemek gerekir

İftarlarda yapılacak konuşmalarda ölçü kaçırılmamalı. Hep aynı adamlar ve özellikle protokol denilince siyasilerin konuşturulması anlaşılmamalı. Örneğin katıldığım bir imam hatip derneğinin iftarında siyasi parti temsilcilerine, bürokratlara söz verildi. Ancak imam hatip davasına gönül veren bir akademisyenin konuşturulmaması benim gibi başka arkadaşları da üzmüş olmalı.

İftarlara gitmenin bir adabı da olmalı

İfratlara sülalece gidenler olmakta. Bir belediyenin çocuklar için düzenlediği çocuk iftarına büyükler de ailecek katılınca çocukların aç kalması çocuklarda büyük hayal kırıklığına neden oldu. Birçok belediyenin organize ettiği iftarlarda da israflar yaşandı.

İftarlara ailecek veya arkadaşlarla önceden sormadan direkt gitmek iftar sahibini zor duruma düşürebiliyor. Mekânın nasıl olduğuna ve iftarı veren kuruluşun imkânlarının müsait olup olmadığına bakmak gerekir. Bir iftarda sokaktan geçenlerin masalara oturması sonucu davetliler ayakta kaldı. Tam o esnada yaşlı veya protokole yer açmak için birilerini yerinden kaldırmakta başka bir soruna neden olabilir. Onun için iftara kaç kişi katılacağınızı önceden bildirmek gerekir. Aksi halde muhtaçlara yardım eden, öğrencilere burs vermek için çırpınan bir vakıf ve derneğin Ramazan’dan sonra iftar parasını ödemek için kaynak arayışına girmesi ise üzücü bir durum olmalı.

İftarlara hep aynı adamlar davet ediliyor

Sosyal kurumların, vakıf ve derneklerin iftarlarına katılan kişilerin hep aynı kişler olmaması gerekir. Her yıl farklı kişiler davet edilebilir. Mesleklerine ve yaşlarına göre insanlar davet edilerek onlara yönelik bazı bilgilendirmeler de yapılabilir. Bir iftara davet edilmeyince alınganlık göstermemek gerekir.

Ramazanİftarlarda tanışmalar olmalı. Hiç tanışmadan aynı masada oturup iftar biter bitmez kalkanlara rastladım. Bazen karşıdaki kişi istemeye istemeye cevap verse de ben tanışmaya çalışıyorum.

İftar sahibine bir sonraki iftar için arşiv de gerekli. Fotoğraf çekmek, konuşulanları not almak ve önemli konuşmaları kamuoyu ile paylaşmak için değerlendirmek gerekir. İftara katılan davetlilerin iletişim bilgileri alınmalı.

Allah’a hamdolsun bu Ramazan lüks otellerdeki iftarlara katılmak zorunda kalmadım. Hem ev hem dost hem de bize ait kurum ve kuruluşların iftarlarına katılmaya çalıştım. Yaşadığım sokaktaki çocuklarla birlikte tadına doyamadığım toplu bir iftar yapma şansımız da oldu. Ancak bereket ve rahmet ayında Müslümanların Ramazan’ı ve iftarları bir israf ve eğlence ayına dönüştürdüklerini de üzülerek müşahade etmekteyim. Birçok belediyenin yaptığı etkinliklerde israf diz boyu idi. Ramazan’ın ruhuna ters icraatlara şahid olduk. Bu işlerin düzelmesi için ille de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın müdahalede bulunması mı gerekir?

Allah’ın bize bir ikramı olan Ramazan’ı, iftarları ve bayramları bir güç ve şov gösterisine dönüştürmemek gerekir.

 

Mahmut Balcı yazdı

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2012, 16:06
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13