Ramazanda ekranda hangi programlar var?

Mübarek Ramazan ayı geldi ve televizyon ekranları da bu aya özel programlara başlıyor.

Ramazanda ekranda hangi programlar var?

Ramazan

On bir ayın sultanı Ramazan ayına bu sene de Rabbimiz bizi kavuşturdu. Müslümanlar hazırlıklarını tamamladı ve şimdi mübarek ayı en güzel şekilde idrak etme vakti geldi. Oruç tutulacak, sahura kalkılacak, belki evimizde belki dışarılarda bir yerde iftarımızı yapacağız. Sıcaklıklar biraz endişe yaratsa da bu ayın manevi havası bu korkumuzu arka planda bırakacak. Ramazan deyince benim aklıma biraz da dostlarla, arkadaşlarla yapılan sahurlar ve iftarlar gelir. Bu toplanmaların tadını hiç bir yerde bulamayız.

Biz böyle hazırlıklar yaparken televizyon kanalları da her zamanki gibi boş durmuyor ve yaptıkları sahur ve iftar programlarıyla izleyicinin ilgisini çekmeye çalışıyor. Diğer aylarda seküler programlara öncelik veren, insanları yaptıkları programlarla ayakta uyutmaya çalışan bazı televizyon kanalları bile bu ayın manevi havasını kendileri için bir fırsata çevirme çabasına giriyorlar. Okuyucularımız bu ayrımı zaten yapacaklardır. Şimdi bazı televizyon kanallarının hangi programları yaptığını görelim:

RamazanHilal TV: Televizyonculukta düzgün, insana yakışır işler yapmak kolay değil elbet. Bir çok kanal insana yabancılaşarak, göz boyayarak yapıyor  bu işi. Hilal Tv Türkiye'de en kire batmadan bu işi yapmaya çalışan iki üç kanaldan biri. Ramazanda Hasan Hafızoğlu Bey Sahurdan Sehere programını sunacak.Vahdettin İnce ise Sahur Yıldızı programını sunuyor. İftar Saati programını Prof. Mehmet Okuyan sunacak.

Semerkand Tv: Kanal, bu Ramazan'da iki önemli programla izleyicilerinin karşısına çıkıyor. Dursun Ali Erzicanlı'nın sunacağı "İftardan Önce" programı her akşam 18:30'da ekranda. Sahur programında ise Serdar Tuncer'in sunacağı "Sahur Meclisi" ekranda yer alacak. Semerkand Tv, bu programlarla bu yıl Ramazan'da iddialı kanallardan biri.

Dost TV: 11 ayı da Ramazan gibi geçiren müstesna kanallardan birisi de Dost TV. Kitap dostu bir kanal Dost TV. Bu yüzden bir tek onun logosunu alacağız buraya. Dikkat ettiyseniz haberimizde tv logoları kullanmadık, kitap kapakları koyduk. Ama Dost Tv bu ayrıcalığı hak ediyor açıkçası.

İsmail Hakkı Bursevî Hazretleri’nin Ulu Camii kürsüsünde verdiği vaazlardan oluşan değerli eseri Ruhu’l-Beyan için özel bir program var Dost TV’de. Ruhu’l-Beyan Sohbetleri, Dr. Ali Namlı’nın anlatımıyla Zihni Paşa Camii kürsüsünden her Perşembe 14:30’da.

Hadis kaynaklarının paha biçilmez eserlerinden “Riyazü’s-Salihin”i Y. Doç. Dr. Halit Zevalsiz, Aziz Mahmut Hüdayi Camii kürsüsünden açıklıyor. Riyazü’s Salihin Sohbetleri Pazartesi 14:30'da. Klasik eserlerimizden Kadı İyaz’ın Şifa-i Şerif’ini Prof. Dr. Mehmet Yaşar Kandemir Eyüp Sultan Camiinden okuyor  Salı günleri 14:30'da. İmam Buhari'nin Sahih-i Buhari kitabını Yrd. Doç. Dr Halil İbrahim Kutlay Hocamızdan Buhari-i Şerif Sohbetleri programında her Cuma 14:30'da takip etmek mümkün.

Hayri Akıncı’nın anlatımıyla Kandehlevi’nin Hayatü's-Sahabe’sinin okunduğu program hafta içi her gün 09:10'da Dost TV’de. Ayrıca Ramazan Tatları ve Seherler ve Sahurlar ve Ramazan’da Hayat programlarını

Kanal A: Mevlana'nın türbesinden canlı yayınlanacak iftar programını Mustafa Cihad sunacak. Mustafa Cihad bu programın ezgilerle ve pide sıcaklığında geçeceğini söylüyor. Sahurda ise  Hikmet Atan'ın sunduğu ve Yusuf Kavaklı'nın yorumlarıyla katıldığı "Gecenin Nuru" programı var.

Kanaltürk: Yazar Fatih Çıtlak'ın sunacağı, Serdar Tuncer'in seslendireceği "Mekke'den Medine'ye" programı Ramazan boyunca Kanaltürk'te yer alacak. Kutlu toprakların, Kabe-i Muazzama'nın bütün huzurunu, muhabbetini ve aşkını ekranlara taşınmaya çalışılacak. Bunun dışında "Sahurname" ve "Gönül Bahçesi" adlı iki program da ekranda boy gösterecek.

Samanyolu: Samanyolu'nda da Ramazan ekranı epey dolu geçecek. Turgay Başyayla'nın sunduğu "Davetsiz Misafir" programında çeşitli mekanlardan Ramazan sohbetlerini izleyiciye aktaracak. "Kabe'ye Gönül Kervanları" adlı yapımda ise mübarek topraklara gelmiş çiçeği burnunda  Müslümanların hikâyeleri konu edilecek.  Sahurda ise ekranlarda "Gecenin Bereketi" adlı bir program yer alacak.

Kon Tv: "Sahur Vakti" ve "İftar'a Doğru" programlarııyla Mevlana'nın mekânı Konya'dan izleyicilere hizmet sunacak Kon Tv'de bu programları M. Fatih Çıtlak sunacak.

Çay Tv: Emekli din görevlisi Necati Hutoğlu'nun izleyicilerin sorularına cevap verdiği "Necati Hoca Cevap Veriyor" programı Ramazan boyunca her sahur vakti ekrana gelecek.

TRT: TRT de Ramazan boyunca ekranlara getireceği programlarla izleyicinin dikkatini çekmeye çalışacak. Bekir Develi'nin sunduğu "Ramazan Sevinci" renkli bir iftar programı içeriği taşıyor. Sahur programı Süleymaniye Camii'nden canlı yayınlanacak. "Sahur Bereketi" adlı programda Dursun Ali Erzincanlı şiirleri, Murat Gökşen ise ilahileri ile ekrana gelecek.

Ülke Tv: Sunucu Harun Şen, iftar çadırlarındaki atmosferi "Ülke'de Ramazan" adlı programla evlere taşımaya çalışacak. Ramazan çadırında ayak üstü sohbetler ve söyleşiler gerçekleşecek.Ramazan

Kanal 24: Konya Meram’da Uğur Işılak, Ankara Keçiören’de Esra Bayar’ın sunumları ve İstanbul’dan canlı bağlantılarla bir iftar programı var Kanal 24’te… Konya’da Meram Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilecek olan yayının mekânları Alâeddin Camii, Sırçalı Medrese ve Meram Köprüsü olurken, Ankara’daki bağlantı Keçiören Belediyesi Kalaba Meydanı’ndan yapılıyor.

Kanal 7: Kanal 7 televizyonu, Ramazan ile İslamı hatırlayan kanallardan artık, desek çok da haksızlık etmiş olmayız herhalde. Önceki senelerde olduğu gibi iftar programı için Doç. Dr. Mustafa Karataş 'ın sunduğu "İftar Saati" programı ekranlara geliyor. Sahur vakti için Kanal 7 ekranlarında yine Ömer Döngeloğlu'nu göreceğiz. Asr-ı Saadet döneminden anlattığı olaylarla izleyicilerin gönlünde yer eden Döngeloğlu'nun programı Başakşehir Sular Vadisi'nde çekilecek. Bunun dışında gün içerisinde yaptıkları programlar ve gösterilecek filmlerle Ramazan ekranı Kanal 7'de hareketli geçecek. Temennimiz Kanal 7 Ramazan sonrası inşallah Kanal kafayı yedi olmaz.

Star: Hafız, bestekâr Halil Necipoğlu, sahur vaktinde Star’da olacak. Kur’an- ı Kerim okumaları ve canlı ilahiler ile renklenecek olan “Halil Necipoğlu ile Sahur”, Ramazan ayı boyunca her gece saat 02:00’de... Mekke’den Medine’ye 480 km yürüyerek büyük Hicret’i deneyimleyen Talha Uğurluel, Murat Doğru, Kemal Ayyıldız ve Abdurrahman Öztürk’ün attığı her adımı uzaktan izleyen, yorumlayan ve Müslümanların merak ettiği sorulara cevap arayan iki yorumcu, Mehmet Ali Bulut ve Dr. Selman Kuzu ise, Star’ın her akşam 20.00’de yayınlayacağı “Kutsal Yolculuk Hicret” programında… Bu programın ismini Kutlu Yolculuk Hicret şeklinde düzeltilmesini dileriz.

 

Cengiz Yalçınkaya araştırdı

dunyabizimin notu: Bu haberimizde tv yüzleri ve logoları yerine kitap kapakları kullandık, özellikle kullandık. Dost Tv bunun istisnası, zira baktık kitaplarla da dost olduğunu gördük Dost TV'nin. Kitaplar elbette ekrandan daha sevgilidir...

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2012, 13:21
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
bir dost
bir dost - 7 yıl Önce

Merhaba, tüm dunyabizim takipçilerinin ve gayretlilerinin Ramazan'ını tebrik ediyorum...Keşke bu yazıda Dost TV ile ilgili de bir not yer alsaydı diye düşünmeden edemedim...tüm dostlara selam olsun. (editoryal not: değerli okurumuz, ne kadar yerinde bir hatırlatma olmuş. Gerçekten de çok değerli kitap merkezli programları olduğunu gördük Dost Tv'nin. Açıkçası tvlerle pek arası olmayan bir site olduğumuz için mazur görüleceğimizi umuyoruz. Eksiğimizi de kapatmışızdır umarız. :))

S.M.
S.M. - 7 yıl Önce

TV5'te RamazanSahur Vakti -02.30 - (Ümit BAZ, Mevlüt ÖZCAN)Süleymaniye Dersleri 13.30 (Prof. Dr. Cevat AKŞİT)Avrupa'da Ramazan 17.30Cansuyu İftar Vakti 19.00 (Cansuyu Yardımlaşma Derneği-Bilal YILDIRIM)TVNET'te RamazanORUÇ ZAMANI, 19.00İHH RAMAZAN BELGESELİ 21.00 (Ayrıntılar tv sitelerinden alındı)

bir dost
bir dost - 7 yıl Önce

İlginiz için, yaptığınız güzelleme için Dost TV izleyicisi bir genç olarak teşekkürler, Dost TV'nin takip edilesi bir kanal olduğunu düşünüyorum... Sizleri de severek takip eden biri olarak bu güzellemeniz sizi daha da güzelleştirdi...Allah hayırlı muvaffakiyetler versin...

banner19

banner13