Raha-til hulkum nerde lokum nerde!

Bayramda misafirlere ne ikram etsek endişesi artık yerini nelere bıraktı?

Raha-til hulkum nerde lokum nerde!

 

Geleneksel Türk tatlılarından olan “raha-ti el hulkum” denildiğinde tanıyamadığımız ‘lokum’, küreselleşen kültür dünyasında artık bir yere ait değil. Bu izlenime şöyle kapıldım:

TRT Arapça’da izlediğim bir programda tamamen bize has olan raha-ti el hulkum tanıtılıyordu. Programın bana verdiği mesaja geçmeden önce kelimeyi biraz açıklayayım. “Raha-ti” Arapçada “rahatlama” anlamına gelir, “hulkum” ise “boğaz” demektir; yani “boğaz rahatlaması” diye kabaca çevirebiliriz.Bayram lokumu

Neden böyle bir isim verildiğine gelince… Biliriz ki Arapçada söylenen her kelimenin mantıklı bir açıklaması vardır. Bu tatlı Osmanlı zamanında şeker hastalarının yiyebildiği tek tatlı olduğu için bu ‘raha-ti el hulkum’ ismi verilmiştir. Zaman geçtikçe söyleyiş değişmiş, lokum olmuştur. Bu kadar dil bilgisi kâfidir. Lakin şu noktaya bir açıklık getireyim. Şeker hastalarının yiyebildiği tek tatlı olmasına binaen, o zaman doğal yollarla yapıldığını ama şimdi sağlığın önemsenmediğini düşünürsek tatlının isim değiştirmesini yadırgamamak gerekir.

Bayramda misafirlere ne ikram etsek?

Meselemize dönelim. Programda “bayramlarda misafirlere ikram edilir” diyordu. Çocukluğumdan beri geçirdiğim bayramları bugün daha çok özlüyorum. Çünkü bugün tatillere dönüşen bayramlar, akrabalık ilişkilerini ve yardımlaşmaları, bayramdan haftalar öncesindeki telaşları, bayrama kavuşabilme mutluğunu ve daha nice güzel hatıraları unutturdu.

Bayrama 1 haftadan biraz fazla zaman kaldığını düşünürsek, artık bayramda misafirlere ne ikram edeceğimizden çok bu bayram hangi tatil beldesine gitsek diye düşünür olduk. Bunun nasıl kültürsüz, geleneksiz bir toplum oluşturduğu görmekteyiz.

Ayağımıza dökülen betonu sorgulamadan denize atladık, boğulmaktan kurtulmak için atlamamış olanların ses çıkarmasına ihtiyacımız var.

 

Rumeysa  Terzioğlu yazdı

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2012, 17:52
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Ergelen
Ahmet Ergelen - 7 yıl Önce

Ayrıca Bayramda zoraki bayramlaşmalar yaşayacakların sahil kıyılarına gitmesi güzel ibşi. samimi gülümsemelerle geçen bir bayram dileğiyle..

sema
sema - 7 yıl Önce

Lokumun azda olsa geçmişimizdeki adını ve gelişimini(!)anlatan kısa ama bir o kadar samimi yazı olmuş.Teşekkürler Rümeysa Hanım..

banner19

banner13