Radyo tiyatroları bu radyoda devam ediyor

Özel radyoların kurulmasına yönelik ilgili şartların değişmesinden sonra, yerel-bölgesel derken ulusal birçok radyo da yayın hayatına başladı. İslamî kesimde ise, bu süreçte sadece Kur’an okuyan ve müzik dinleten radyolar oldu. Diyanet Radyo, bu duruma alternatif olarak dinlenmeyi hak ediyor. Haşim Akın yazdı.

Radyo tiyatroları bu radyoda devam ediyor

 

 

Özel radyoların kurulmasına yönelik ilgili şartların değişmesinden sonra, yerel-bölgesel derken ulusal birçok radyo da yayın hayatına başladı. Bugün ulaştığı toplam sayıyı bilmek çok zor bu radyoların. İslamî kesimde ise, bu süreçte sadece Kur’an okuyan ve müzik dinleten radyolar oldu.

Yerel ve bölgesel yayın yapan birçok radyo bulmak mümkün elbette. Artık eskisi gibi tek bir tınıya mahkûm olmak zorunda değiliz. Ama benim gibi işyerinde akşama kadar MEB internet hattı kullananlar için durum öyle değil doğrusu.

Klişelerden uzak güzel bir radyo dinlemek için

Tıkladığınız her kanal için “yasak” uyarısı çıkar. Yasaklarıyla meşhur ve özel bir ülke olmayı aşamadık gitti.  Bundan “devlet kurumu” olma ayrıcalığını kullanan Diyanet Radyo hariç. İyi ki de var ve bu yasaklamadan muaf. Yaşı belirli bir çıtanın üzerinde olanlar, “Diyanet Radyo” deyince hafiften burun kıvıracak ve eski dönemlerin sadece “Sordum sarı Çiçeğe” ilahisiyle başlayan, suya sabuna dokunmadan bitirilen programları hatırlayacaktır. Ama ben de yanıldığımı/zı fark ettim. Yani değişmiş, gelişmiş bazı şeyler.

Mustafa Cihat’ın genel yayın yönetmenliğini yaptığı radyo dinlemeye değer. Müzikler kalitelidir. Son zamanlarda ne ilahiye, ne de popa benzeyen garip müzikler buradan kulağımıza değmedi. Dinlemeye değer kaliteli ezgiler ayrı bir tat veriyor. Ama siz kendi sevdiğiniz eserleri dinlemek isterseniz, istek saatinde hazır bulunun. Bizden tavsiyesi…

Bir zamanlar radyo tiyatroları vardı yahu!

Bu radyonun önemli bir farkı da, dinlenen ve dinleyen radyo olmasıdır. Bir radyo olarak dinleniyor olmak güzel şey. Ama dinleyiciler tarafından dinlenmek bir başka güzel şey. Saat başı haberleri de dinlemek imkânlar içinde. Ama çok daha güzel ve taze haberlere ulaşmak çok mümkünken, “haberler biraz daha taze olsa…” diye de içimizden geçirmeden edemiyorsunuz doğrusu.

Eski adamlar radyoyu anlatırken, “Ah neydi o radyo tiyatroları…” derler. Diyanet Radyo'da bu tiyatro geleneği hala devam ediyor. Radyo oyunlarını dinlerken, dizi ve filmlerde bulamayacağınız bir giz, bir haz var. Benim de çocukluğumun zevklerinden birisiydi radyo tiyatroları. Hele yazın tarladan, bahçeden koşarak gelip, onun başına – dedeme görünmeden- oturmak bir zevkti. Bu gün bunu diyanet radyoda bulabilirim.

Mevlana İdris’le Bir Dakika

Bazen dakikalar kısa gibi görülse de bazen bir ömre bedel olur. Mevlana İdris’in hazırlayıp, Nisan Kumru’nun seslendirdiği Bir Dakika, haftanın her günü saat başlarında sizi bir dakikanın sonsuzluğuna sürükleyecek. İnsanın duygu dünyasına hitabeden “kısa ama vurucu cümleler,” radyonun en güzel bölümlerinden.

Yıldızlar izlemeye değerdir

Hayri Küçükdeniz, sizi yıldızların peşine düşmeye çağırır. Her kul yaşamında birinin ardında olmak, ondan hisse almak ister. Ama önemli olan, doğru yıldızı ve rehberi bulabilmektir. Ama siz ilmihal saatinde, ilmi-hal konusunda eksikleri tamamlayabilirsiniz. Allah kelamını dinlemek, mealini özümsemek de mümkün. “Bu Kur’an anlaşılmak içindir!” diyorsanız, Abdurrahman Akbaş ve Erol Eren sizi Kur’an’ı anlamak için davet ederler bu güzel meclise…

Ahmet Cihat Sancar’ın sunumu ile haftanın her günü hadis deryasından bir katre içmeye varsanız, buyurun. Bu arada yeri gelmişken kaydını düşmek gerek: Dikkat çekici bir özellikte, programların kısa oluşlarıdır. Dinleyiciyi sıkmadan, frekansı değiştirmek ihtiyacı hissettirmeden sizi oraya bağlamasıdır.

Kalitesinden hala emin olamayanlar için, bir süre kulak vermelerini tavsiye ederiz. Umarım hak vereceksinizdir.

Genelde tüm Diyanet camiasını, özelde Diyanet Radyo’yu bu güzel seviyelere taşıyan, değişim ve gelişime fırsat veren tüm yetkilileri canı gönülden teşekkür ederiz. Zira bu ümmet daha iyilerine layıktır.

 

Haşim Akın dinledi ve yazdı.

Yayın Tarihi: 02 Aralık 2013 Pazartesi 10:25 Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2013, 16:24
banner25
YORUM EKLE

banner26