Rachel Türkiye'yi dolaşacak!

Charlotte J. Headrick'in yönettiği ilk Amerika'da gösterime giren Benim Adım Rachel Corrie oyunu Türkiye'ye geliyor.

Rachel Türkiye'yi dolaşacak!

"Kardeşlerim, bakmayın sarı saçlı olduğuma ben Asyalıyım, bakmayın mavi gözlü olduğuma ben Afrikalıyım.."

A-Z Kültür Sanat Ajansı tarafından gerçekleştirilen "Benim Adım Rachel Corrie" tiyatro oyununu dunyabizim.com adına izlemeye gittiğimde henüz oyun başlamamıştı. Gala öncesi bir gösterimi izleyecektim. Herkeslerden önce bu oyunu seyredebilme imkanına sahip olmak güzel bir şey. Sefaköy Kültür Merkezi'nde oynayacak oyun için konuklar yavaş yavaş yerlerini alırken, platformda kurulan dijital cihazlar vasıtasıyla perdelere yansıtılan Rachel Corrie'nin küçük yaşta çektirdiği bir fotoğraf bizlere dönüp gülümsüyordu.

Rachel Corrie oyunuRachel Corrie oyunu
Rachel Corrie oyunu

İnsanlardan korkuyor!

Oyun bir müddet gecikmeden sonra başladı. Çocukluğundan vefatına kadar geçen sürede kişiliğiyle ilgili epey bilgi sahibi olduğumuz Rachel'ın küçük yaşlarda kendisini hayalperest ve çılgın bir kişilik olarak tanımladığını öğreniyoruz. Hayatının bir döneminde şair ve yazar olmaya karar veren Rachel bir müddet sonra toplum fobisi olduğunu, insanlardan korktuğunu anlıyor. O sadece yazmak istiyor ve kimseyi de umursamıyor.

Rachel Corrie oyunu
Rachel Corrie oyunu

Salvador Dali, Martin Luther King, Rainer Maria Rilke, Hz. İsa gibi birçok ismi kendisine örnek alan, onlarla tanışmak isteyen Rachel Corrie, özellikle yaşamaya, sevgiye ve huzura oldukça özlem çeken birisi olarak dikkat çekiyor.

Gazze'ye gidiyor!

1 Mayıs'ta tanıştığı Chris'in teklifiyle Gazze'ye gitmeyi kabul eden Rachel'ın özgür ruhu orada birçok şeyi idrak etmesini sağlıyor. Kendisine ve umuduna sahip olduğunu farkeden Rachel, başlarda Filistin'de otel odasından çıkmayan, her şeyi toz pembe gören birisiyken, yavaş yavaş gerçeklerin farkına varıyor ve vicdanı rahatsız oluyor. Özellikle Dr. Samir'in evine sık sık giden ve orada aile bireyleriyle kardeş gibi olan Rachel'ın annesi bu gelişmeleri endişeyle karşılıyor ve kendisinin yok saydığı insanların, kızıyla içli dışlı olmalarına bir anlam veremiyor ve kızının beyninin yıkandığını düşünüyor.

Rachel Corrie oyunu
Rachel Corrie oyunu

Oyunculuk çok iyi!

Oyundan kısaca özet geçtiğimiz Rachel'ın hayatının tiyatro oyununu izlemenizi tavsiye ederiz. Özel notlarını, mektuplarını, ailesiyle görüşmelerini ve Rachel'ın uluslararası basının Filistin konusundaki duyarsızlığına tepkisini görebileceğiniz oyunda, Setenay Yener'in rol yeteneğinin üst seviyede olduğunu belirtmenin faydalı olacağını söyleyebiliriz.

Vicdan sahibi bir insanın haksızlığa karşı kendisini sorumlu hissetmesini ele alarak insanlığa önemli bir mesaj verdiğini düşündüğüm bu oyunu izlemenizi tekrar tavsiye ediyoruz ve bizi sıcak bir ilgiyle davet eden Fatih Bolcan'a teşekkür ediyoruz.

İki gösterim tarihi

Bir de duyurmuş olalım. Benim Adım Rachel Corrie tiyatrosu 28 Ocak Cuma ve 29 Ocak Cumartesi günleri Küçükçekmece Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezinde sahnelenecek. Bu tarihleri mutlaka ajandanıza yazın.

Ramazan Sercan Somuncu önceden izledi haber verdi

Yayın Tarihi: 15 Ocak 2011 Cumartesi 10:05 Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2011, 11:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
reyhanzala
reyhanzala - 12 yıl Önce

Benim adım Rechel Corrie tiyatrosunun 21-22 ocak 19.30 da zeytinburnu kültür sanat merkezinde de gösterimi olacak bilginize

Hazan Demir
Hazan Demir - 12 yıl Önce

Bende izlemeyi çook istiyorum.Acaba Bursa'da ne zaman gösterime girecek bilgisi olan varsa lütfen söylesin.

banner19

banner36