Pîr kitapların kapaklarına buyrun!

Kapağıyla ünsiyet kurmamız gerektiğine inandığımız pîr kitaplar bir blogda toplanıyor: Kitapkapak.

Pîr kitapların kapaklarına buyrun!

 

Eskiden canım sıkıldıkça uğrardım veya biri teşvik ettiğinde; artık ayırt edemediğim sebeplerle kendimi sahhaflarda buluyorum. Nedensiz belki de diyeceğim ama değil, benden evvel yaşanmış ve kayda geçmiş olana merakım, beni adam akıllı tahrik ediyor; sahhafa girdiğimde kurcaladığım raflardan çıkanlar şevklendiriyor.

İsmet özel
(+)

İsmet Özel’in Erbain’in ilk baskısı mesela. Kapak tasarımı Hasan Aycın’a ait. Başaklar var kapakta. Erbain’de (İklim Y., 120 s., 1987) yer alan şiirleri özetliyor bu başaklar her baktığımda kapağa; Şûle Yayınları’ndan çıkan İsmet Özel fotoğraflı kapaksa, bu ilk kapağın yanında hiç tereddütsüz çok başarısız. Bu kapak değerlendirmeleri, bir okur için İsmet Özel’in şiirine dâhil bana göre. Erbain’in şiirleri Hasan Aycın’ın tasarladığı kapağıyla var oluyor bende.

Hüseyin Atlansoy’un Balkon Çıkmazında Efendilik Tarihi (Yedi İklim Y., 46 s., 1987) de benim için bu tür kitaplardan oldu mesela. Kitabın ilk baskısını sahhafta bulana kadar kapağı hakkında hiçbir bilgim yoktu. Kitabın kapağını görünce Atlansoy’un bu kitabındaki şiirlerinde kök veren “bıçkınlığı” ve “zenciliği” tam anlamıyla kavradım. Şimdi bu ilk baskının kapağındaki balkon çizimi olmadan o şiirler okunmaz oldular bende.

Kitap kapaklarını yazarın eserinin içeriğine dâhil edecek derecede önemsiyorum. Kitap kapağı tasarımını çeşitli yayınevlerinin çeşitli kitapları üzerinden aralıklı tarihlerle takip ettiğimde, alternatif bir Türkiye tarihi yazılıyor sanki zihnimde. De Yayınevi’nin William Faulkner kapağına bakıyorum mesela, Said Maden’in yaptığı bu sade ama etkileyici kapakla, Rasim Özdenören’in Döşeğimde Ölürken (çev. Murat Belge, De Y., 216 s., 1965) için söylediği “her Müslüman gencin okuması gereken kitaplardan” sözü birbirini tamamlıyor.

De Yayınevi’nin kapaklarının esinlediği bu geniş çağrışım sadeliği, Ağaç Yayınları’nın ve Yeryüzü Yayınları’nın da hemen hemen bütün kitaplarına sinmiştir. “Alternatif Üniversite” serisi, bir seri kapak tasarımı olarak zamanına göre zarif ve göze değen tasarımlara sahiptir. Guénon’un kitaplarının, İsmet Özel’in Şiir Okuma Kılavuzu’nun (Yeryüzü Y., 82 s., 1980), Ian Dallas’ın Gariplerin Kitabı’nın (çev. İsmet Özel, Yeryüzü Y., 166 s., 1979), Tevfik el-Hakim’in Trendeki Derviş’inin (çev. Enes Harman, Yeryüzü Y., 118 s., 1981) kapaklarını tasarlayan sade kapak sihirbazı Serdar Gürler’i selamlamadan geçmek istemem.

Hasan Aycın, Bocurgat
(+)

Kapağına bakılmadan her kitap eksiktir çünkü

Bu heyecanlı duygularla yol alırken bir blog açmaya karar verdim. Çoklukla sahhafiyelik kitapların kapaklarını, kütüphanem kalkındırdıkça bir blogda toplamaya başladım yenilerde: Mekânın adı Kitapkapak. İlerliyor yazar isimleri kapaklarda günbegün: Nabi Avcı, Cahit Zarifoğlu, Fatih Altınöz, Said Nursî, Gassan Kanafani, Juan Rulfo, Mustafa Özel, Hasan Aycın, Edip Cansever, Ingeborg Bachmann.

Karmakarışık ve içiçe olmak esastır zaten çoğu sahhafta. Ara ara yenilerde yayımlanan kitapların kapakları da yer alacak olsa da, ana çizgi internet ortamında kapağına rastlamamızın imkânsız olduğu, kapağıyla ünsiyet kurmamız gerektiğine inandığımız pîr kitaplar olacak

Blogu takip edin, kapağına bakılmadan her kitap eksiktir çünkü: http://kitapkapak.tumblr.com/

 

M. Fatih Kutan kapak tasarımlarına davet etti

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2013, 14:31
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13