Peygamberleri farklı kılan o hakikat çağrısı

Suyu yokuşa akıtmak, tek başına peygamberlere bahşedilir. Yeryüzü tarihinde nice kahramanlar geçti, ancak hiçbirinin yaptığı ile peygamberleri kıyas etmek mümkün olmaz. Ahmet Mercan yazdı.

Peygamberleri farklı kılan o hakikat çağrısı

 

 

Toplumun meyli güce dönüştüğünde ve insanın o akıştan kopması hayli zor hale gelir. Güçlü nehrin akışına, bir damlanın karşı koymasının ne kıymeti olabilir. Toplum da nehir gibi eğilime doğru, kolayını bulduğu yere/yöne akar.

Genellikle de kolaya gelen durum, duyguların talebidir. Tutkular anlık çalışır. Açlık, susama ve diğerleri, dünyevi talepler doğrultusunda itici güç oluştururlar ve insan, dolayısıyla da toplum akışını bu yönde oluşturur ve o yöne akar.

Ne var ki, bu arzuları gerçekleştirecek kaynakların miktarı ve paylaşımı, adaleti devreye aldığında ölçü ihtiyacı ortaya çıkar. Ölçünün duygusallıktan ve her türlü etkiden azade olan bir güç tarafından konması zorunlu olarak, kendiliğinden ortaya çıkar.

Zayıfların korunması, gücün baskısının durdurulması, buna bağlı olarak, büyük önemi haizdir.

Peygamberlik misyonu, bu düğümü çözen yegâne rahmet bulutlarıdır.

Suyu yokuşa akıtmak, tek başına peygamberlere bahşedilir.

Yeryüzü tarihinde nice kahramanlar geçti, ancak hiçbirinin yaptığı ile peygamberleri kıyas etmek mümkün olmaz.

Peygamberleri güçlü kılan fiziki güçleri değil, dünyevi imkânları hiç değil. Peygamberler, tek başına bir toplumu bütün yanlışlarıyla karşılarına alır; çok net mesajla davet ederler.

Davet ettikleri çağrı, her insanın kendini kurtaracağı ve peygambere dünyevi bir fayda sağlamayan özelliğiyle, dünyadaki iktidar mücadelelerinden ayrılır.

Onları farklı kılan, ahiret merkezli hakikat çağrısıdır.

Mucize; Allah’ın elçisini, toplumun haksızlığına ezdirmemesi için lütfettiği rahmettir.

 

Ahmet Mercan yazdı

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2014, 12:08
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26