Performans ödevi böyle verilir!

Öğrencileri dergilere yönlendirmenin en iyi yolu, performans ödevini dergilerden vermekte geçiyor..

Performans ödevi böyle verilir!

Bütün iyi ve kötü alışkanlıklar, insanın yakasına küçük yaşlarda yapışıyor. Eğer bu yapışma sımsıkı olursa, bir ömür kişiyle yaşayıp gidiyor. Edebiyat dergilerinin takip edilmediği, “kendin yaz kendin oku” mantığının yoğun bir şekilde gündemde olduğu günümüz dergiciliğinde, gençlerin yakasına dergileri yapıştırmanın en kolay yolu, ödevi dergilerden vermekten geçiyor.

Dergiler Duvarlarda

Dergileri sürekli takip edenler bile var

Belirlenen dergileri takip eden öğrencilere verilen hatırı sayılır notlar öğrencileri sevindirirken, dergilere de yeni ve genç okuyucular kazandırıyor. Gün geliyor, öyle oluyor ki, derginin yeni sayısını alabilmek için kitapçıların kapılarını aşındırmaya başlayan müdavimler bile peyda oluyor.

Dergiler Duvarlarda

Her sınıfın bir dergisi var

Her sınıfın takip edeceği dergiler belirleniyor ve o dergi yıl içinde yoğun bir şekilde takip ediliyor, satır satır çiziliyor, şiirleri okunuyor, yazıların altı koyu kalemlerle işaretleniyor. Okul öyle bir hale geliyor ki, “Yolcu sınıfı”, “Az edebiyat sınıfı”, “Yediiklim sınıfı”, “İkindi Yağmuru sınıfı”, “Hece sınıfı” vs. halini alıyor. Şu da bir gerçek ki en ilgi çekici sınıf adları da “Kerkentele sınıfı” ve “CafCaf sınıfı” oluyor.

Duvar gazetesinde de yer veriliyor

Dergilerin beğenilen, en çok rağbet gören yazı ve şiirleri okulun en görkemli panolarında bütün okulun seyrine sunuluyor. “Haftanın dergisi”, “Ayın dergisi” gibi köşelerle dergiler gündemde olmayı sürdürüyor. Beğenenler için dergiye ulaşılacak adresler özellikle vurgulanıyor.

Dergiler Duvarlarda

Gazete köşeleri de takip ediliyor

Dergilerin yanı sıra takip edilen gazetelerin köşe yazılarından da bir pano oluşturuluyor. Sütun sütun yazılar sınıfın beğenisine sunuluyor. Fırsat oldukça bu köşe yazılarından bölümler okunarak gündem köşelerden takip ediliyor.

Dergiler Duvarlarda

Performans ödevleri onlardan verilmeli

Gençler dergi okumuyor diye veryansın etmek yerine, öğrencileri ‘google’nin hazırladığı performans ödevlerinin esaretinden kurtarmanın en iyi yolu dergi takip ettirmektir. Bundan dergiler de öğrenciler de kazançlı çıkacaktır. Çünkü ilk başta ödev zoruyla dergi almaya başlayan öğrenciler gün geliyor, kendi istekleriyle dergileri takip etmek istiyorlar. Bizzat tarafımdan denenmiştir. Öğretmen arkadaşların ellerinde performans ödevi gibi bir kozları varken, dergilerin kalbine dokunmanın vaktidir derim.

 

 

 

Mustafa Uçurum denedi, beğendi, tavsiye etti

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2010, 20:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
can varol
can varol - 9 yıl Önce

güzel bir düşünce ve güzel bir çalışma olmuş. başka sınıflara örnek olur inş.

Keşşaf Çelebi
Keşşaf Çelebi - 9 yıl Önce

Harika bir uygulama! Tebrik etmek gerek fikir ve uygulama sahibini/sahiplerini

elif nur
elif nur - 9 yıl Önce

akıl edenden, emek verenden Allah razı olsun! ben öğretmen diye buna derim işte!!!

Ahmet Örs
Ahmet Örs - 9 yıl Önce

ama tasfiye dergisi tokat'ta çıkan bir dergi olarak panolarda görünmüyor üstad?

banner19