Paris'ten bakınca Batı görünür, şaşırma!

Üzeyir İlbak, Paris notlarını Dil ve Edebiyat dergisinin Ekim sayısında yayınladı. Nelere dikkat çekiyor İlbak?..

Paris'ten bakınca Batı görünür, şaşırma!

 

Son dönemde, Müslüman yazarların Müslümanca bir bakışla kaleme aldığı gezi yazıları artış gösterdi. Osman Bayraktar’ın ilkin Yedi İklim dergisinde yayımlayıp ardından Yol Hakkı başlığıyla kitaplaştırdığı gezi yazılarını, kısa bir zaman önce keyifle okumuştuk.

Üzeyir İlbak’ın Dil ve Edebiyat dergisinin Ekim sayısında Paris üzerine kaleme aldığı “İhtilalin Başkenti: Paris” başlıklı gezi yazısını görünce benzeri bir keyfi yeniden yaşadık. Üzeyir İlbak, yakın dönemde gerçekleştirdiği Paris gezisini, gezi yazısı türünün bilindik kalıplarını aşarak estetik bir üslupla bizlere aktarmış. Yazısına, Paris'in kısa bir tarihini ve Osmanlı-Fransız ilişkilerini anlatarak başlayan İlbak, edebiyatçılarımızın geçmişten bugüne Paris'le olan ünsiyetini, Paris'e sevgi ve nefretlerini vurgulayarak yazısını edebiyat tarihçileri için de anlamlı bir düzleme taşımış. İlbak’ın özellikle de Necip Fazıl üzerinde yoğunlaşan dikkatleri okunmaya değer.Dil ve Edebiyat

Paris odaklı genel bir Batı panoraması çıkarmış

Ancak Üzeyir İlbak’ın Paris yazısının asıl önemi, Müslüman bir dünya görüşü ve hayat anlayışıyla Paris'in sosyal yaşantısına getirdiği eleştirilerde ortaya çıkıyor. Yazarımız tam bir medeniyet perspektifiyle, Paris'teki şehir planlamacılığını, yabancılaşmayla ortaya çıkan hastalıklı ilişkileri, şehir yönetimindeki çelişik politikayı eleştirerek bizlere Paris odaklı genel bir Batı panoraması çıkarmış.

Üzeyir İlbak’ın bu metni, “bir gezi yazısı nasıl yazılır”ın ipuçlarını veriyor bizlere. Bu çalışmadan çıkardıklarımızı şöyle genelleyebiliriz: Gezi yazıları, mutlaka bir dünya görüşüyle yazılmalı; ansiklopedik bilgi yığmaktan kaçınmalı; yazar, mevzubahis şehir ya da ülkeyle kendi memleketi/medeniyeti arasında karşılaştırmalara gitmeli; asla ve asla komplekse düşmemeli.

Evet, ne diyelim, umarız Üzeyir İlbak, zaman içerisinde başka Batı ya da Doğu şehirleri hakkında da gezi yazıları kaleme alır. Böylece hem kültürel bir hazine bırakmış hem de bizlere dünya genelinde kuşatıcı bir rehberlik etmiş olur.

 

Aykut Nasip Kelebek haber verdi

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2012, 01:58
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13