Pandemi sürecinden neler öğrendik?

Psikoterapist Hasan Avcı, gelecek nesillere faydalı bir miras olması amacıyla bizleri pandemi sürecinde öğrendiklerimizi listelemeye davet ediyor. İşte Hasan Avcı’nın listesi.

Pandemi sürecinden neler öğrendik?

İşler yolunda giderken kendimizi rahat ve güvende hissedebiliriz fakat hayatın ortasında ansızın ortaya çıkan, kontrol altına alamadığımız olaylar, insandaki kontrol hissinin kayboluşuna ve beraberinde kaygı bozukluğuna yol açan süreçlere dönüşebilir. COVİD-19 salgını sonrasında çoğumuz kendimiz ve veya yakınlarımızla ilgili endişelere kapılmış olabiliriz ki son derece normal bir durumdur bu. Fakat gün içeresinde bu endişe ve korku yerli yersiz aklımıza geliyorsa, kendimizi sürekli hastalık endişesi, yakınların kaybı ve sık aralıklarla el yıkama gibi düşünce ve eylemler içinde buluyorsak bir şeylerin yanlış gittiğini görmemiz noktasında önemli bir sinyal alıyoruz. Bu sinyalleri değerlendirmek için psikolojik destek alınabilir, size iyi gelecek şeylerle uğraşabilir, fikirlerine güvendiğiniz dost ve tanıdıklarınızla duygularınızı paylaşabilirsiniz. Yapmamanız gereken tek şey ise o düşünce ve eylemleri devam ettirmek olmalıdır. Bunu şöyle bir örnekle açıklayabiliriz; zihniniz bir tren istasyonu olarak düşünün, tren istasyonunda beklerken gelen trendeki ilk kapıdan atladınız ve o vagon COVİD-19 ile ilgili endişelerinizle ilgili düşüncelerinizin olduğu vagon olsun. İçinde bir sürü yolcu var. Neler söylüyorlardır size:

 • Bu hastalığın kaçışı yok kesin seni de bulur.
 • Ellerini çok yıkamadın hadi git biraz daha yıka.
 • Hafif boğazın ağrıyor, kesin hastasın.
 • Dün markete girdin, muhtemelen bulaşmıştır, sana.

Bu düşünceleri, arttırabiliriz daha her yolcu sayısınca değişik, gerçekliği kanıtlanmayan şeyler söyler vagondaki insanlar size. Bu düşünceler vagonundan nasıl kurtulabilirsiniz peki? Yanlış vagonda olduğunuzu fark edip inebilirsiniz ilk durakta veya size daha iyi şeyler söyleyen, hayatınızdaki olumlu şeyleri gösteren düşüncelerin olduğu farklı bir vagona geçebilirsiniz. Bunu şu an oturduğunuz yerden deneyebilirsiniz. Olumsuz düşünceleri zihninize getirin ve bir an için onların sesine kulak verin. O düşünceler aktifken bedeninize de odaklanın. Duygularınızı hissedin. Muhtemelen gergin bir beden ve korku panik hissi içerisinde olabilirsiniz. Şimdi o düşünceleri kaldırıp yerine daha iyi hissedebileceğiniz düşünceler getirin sanki elinizde bir kumanda var ve kanal değiştiriyorsunuz gibi farz edin. Sevdiklerinizi, hayallerinizi, güzel anılarınızı, severek yediğiniz bir yemeği, bir dost meclisini aklınıza getirin ve bu haldeki beden duyumlarınıza ve hislerinize de odaklanın. Farkındaysanız olumsuz düşünceler vagonundan inmek o kadar zor olmadı ve kendimizi iyi düşüncelere bıraktığımız an bedenimiz rahatlayarak daha güzel duygulara bıraktı yerini.

Neler öğrendik?

Yaşanılan durumlar ne kadar zor olursa olsun yapabilecek bir şeylerin olduğu hikayeleri ile doludur hayat. Savaşta sağ kalan insanların anlattığı öyküler, mülteciler, afetzedelerin hikayeleri bu güçlü hikayeleri de içinde barındırır çünkü hayatta kalmayı becerebilmişlerdir bu güçle. Hayatımız içerisinde zor dönemler geçirdiğimiz zaman dilimleri olmuştur muhakkak. Bu zor zamanlarda bizi ayakta tutan şeyleri aklımıza getirmek sürece daha güzel katkı sağlayacaktır. Bu süreçte öğrendikleriniz size gelecekteki zor zamanlar için bir destekleyici olabilir. Elinize bir kalem alıp neler öğrendiğinizi not alabilirsiniz, bu süreçten ne öğrendiniz, neler size iyi geldi, neler moralinizi bozdu? İnsanlar sizden ne öğrenselerdi bu onlara iyi gelirdi diyeceğiniz şeylerin listesini yapmaya ne dersiniz? Gelecekte bir gün salgın hastalıklarla karşılaşan insanlara nasıl tavsiyelerde bulunmak istediğiniz ile ilgili bir liste yapmak ve aslında hastalığa karşı göstermiş olduğunuz güçlü direnci bir dayanışmaya döndürmüş olmak hem size hem sizden bir şeyler öğrenen insanlara iyi gelecektir. Kendi adıma öğrendiklerimin listesini de ekliyorum ki yıllar sonra dönüp baktığımda neler bana iyi gelmişi yazıya dökerek daha kalıcı yapayım:

 1. Sevdiklerimle daha fazla vakit geçirmenin bana ne kadar iyi geldiğini öğrendim.
 2. Sağlığın ne kadar değerli olduğunu öğrendim.
 3. İş telaşından sıyrılıp yavaşlamanın insana ne kadar iyi geldiğini öğrendim.
 4. Akrabalığın, dostluğun yüz yüze görüşmenin ne kadar büyük bir nimet olduğunu öğrendim.
 5. Ölüm korkumla yüzleşmenin hayata daha fazla anlam vermeme katkı sağladığını öğrendim.
 6. Evin istenildiği zaman öğrenme için ne kadar elverişli bir mekan olduğunu öğrendim.
 7. Ev işlerine yardımcı olmanın eşimle olan ilişkime daha fazla huzur kattığını öğrendim.
 8. Sosyal medya ve televizyonlardan fazla haber izlemenin endişelerimi arttırdığını bunun yerine daha çok okuyarak, ev işleriyle meşgul olarak kendimi daha iyi hissedebileceğimi öğrendim.
 9. Kızımla ve oğlumla geçirdiğim zamanın beni de iyileştirdiğini daha mutlu ettiğini deneyimledim.
 10. Akan suyun, ekmeğin, doğanın çok hırpalandığını ve bunda benim de payım olduğunu bilmenin üzüntüsüyle daha dikkat edebileceğimi öğrendim.

Yayın Tarihi: 08 Mayıs 2020 Cuma 09:00
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ferhat karakoç
Ferhat karakoç - 10 ay Önce

Herzamanki gibi yine çok iyi geldin HASAN HOCAM. Yüreğinize, kaleminize ,emeğinize sğlık

Kerim avci
Kerim avci - 10 ay Önce

Harika bir tespit ve çözüm. Emeğinize saglik

İsimsiz
İsimsiz - 8 ay Önce

Çook iyi bilgiler aldım HASAN HOCAM elinize emeğinize sağlık

banner26