Özel sözlük: Gonya Sözlük

Konya'ya gitmemiş, suyundan içmemiş insanlar arasında çeşitli hurafeler dolaşır durur.

Özel sözlük: Gonya Sözlük

Gonya Sözlük (Gonya'yı muhafaza edenlerin sözlüğü)

 

Konya'ya gitmemiş suyundan içmemiş insanlar arasında çeşitli hurafeler dolaşır durur. Kimi der “Konya en çok içki tüketilen yermiş” kimi der “Konyalılar yobazdır, din konusunda her şeyi bilirler ama bir gram kendileri yapmazlar” vesaire vesaire. Bunlar adı üstünde hurafedir. Türkiye'de nüfusa oranlandığında en az içki satan dükkan Konya'dadır.

 

Konya'da alkol tüketimi fazladır; çünkü alkol Konya sanayinde (özellikle kolonya ve temizlik malzemeleri üretiminde) hammadde olarak kullanılmaktadır. Ve Konyalıları yobazdır ya da değildir diye bütünüyle değerlendirmek, yani genelleme yapmak oldukça yanlıştır; çünkü Konya şehir merkezindeki her hangi bir camiyi sabah namazı vaktinde çevresindeki konutlarla birlikte incelemeye almanız bu konudaki tutumunuzu daha deneysel ve gerçekçi olarak belirlemenize vesile olabilecektir.

 

İşte  www.gonyasozluk.com, Mahmut Sami Ramazanoğlu ve  Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunu birkaç gencin okumak için Konya dışına çıktıklarında karşılaştıkları bu tür sahte Konya imajlarını çürütmek amacıyla açtıkları bir sitedir.

 

Site her ne kadar işleyiş ve tasarım olarak ekşisözlük kökenli olsa da, içerik olarak tamamen benzer sitelere muhaliftir. Merkezinde vicdanın yattığı bu site, Konyalıların ya da bir şekilde Konya'ya uğramışların yazar olabildiği bir site.  Sitede yazılanlar ise deneysel ve tarafsız bir gözlem ile yazılmaktadır. Her ne kadar sitede kullanılan dil Gonya şivesinin İngilizce uyumlu karakterler haline getirilmişi olsa da dikkat edildiğinde hakiki Gonya şivesinin tadını vermektedir.

 

 

Sitede ayrıca Konya imajında iyi ya da kötü iz bırakan insanların, mekânların,  kitapların, filmlerin, olayların ve daha birçok sosyokültürel faaliyetin vicdan süzgecinden geçirilmiş ahlaki tanımlamaları yer almakta. GonyalıSözlük,  meraklıların Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Beş Şehir'inde Konya başlığı altında yazanları okuduktan sonra sitedeki bilgileri de inceleyerek, kafalarındaki Konya şehrini hakkıyla tanımlayabilmelerine imkân vermektedir.

 

 

 

Sami Yaylalı, Gonya'yı tanımak lazım, dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2010, 11:05
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
tuba
tuba - 12 yıl Önce

Atalarımızın dediği gibi gez dünyayı gör konya'yı demişler. bir konya'lı olarak size şunu belirtmeliyim ki; konya gerçekten manevi atmosfere sahip bir şehirdir. En eski yerleşim yeri, ve de tarihte ki devletlere beşiklik etmesi sebebi ile tarihe meraklı insanların gezip görmesi gereken bir şehirdir. mevlana diyarı olması hasebiyle de, insanları çok misafirperver ve hoşgörülüdür. otelde kalmanıza gerek yok, kimin kapısını çalsanız, size eviyle beraber gönlünü de açacaktır...

banner19

banner26