Özbahçe Ankara'yı mı savundu?!

Günümüz eleştirmenlerinden Osman Özbahçe Gerçek Hayat'ta Osmanlı'ya karşı mı çıktı? Merkez artık Ankara mı?

Özbahçe Ankara'yı mı savundu?!
11842
(+)

Haftalık siyasi dergimiz Gerçek Hayat’ta yeni yeni hareketlenmelere şahit oluyoruz. Bizce şubat ayının edebiyat olayı, 90’ların önemli şair-eleştirmenlerinden Osman Özbahçe’nin Gerçek Hayat’ta aylık yazılar yayınlamaya başlamasıdır. Bizim açımızdan sevindirici bir gelişme bu. Özbahçe’nin sıkı ve çalışkan bir eleştirmen olduğu bir malumu ilam. Dergâh ve Kökler’de uzun eleştiri yazılarıyla eleştirel cesaretin en uç örneklerini verdi Özbahçe. Belirgin izler bıraktı zihinlerde, şiir algımızda önemli değişiklikler yaşadık. 

Şimdilerde Karagöz dergisinde yazılar yayınlıyor. Özellikle şiir-millet meselesine yaklaşımında ve yayınladığı şiirlerle döneme damgasını vurmuş şairdir Osman Özbahçe. 

Ali Ayçil editörlüğünde çıkan Gerçek Hayat’taki bu gelişmeyi takdirle karşılıyoruz. 

Gerçek Hayat’ta ‘Bütünlük Kuralı’ adlı ilk yazısıyla dergi kritiği yapıyor Özbahçe. Dergideki sütunun adını "Eleştiri Yorum" şeklinde tanımlamış. Peki, yazar neden bahsediyor yazısında, uzunca değinelim.  

11843
(+)

Dergiler rutinleşti 

İlk yazıda, Türkiye’de yayınlanan dergilerin genel durumuna ve merkez-taşra ilişkisine yönelik yorumlar yer alıyor. Yazarın başlangıç fikrini, dergilerin ele aldığı dosya konuları itibariyle rutinleşmesi, tekdüzeleşmesi oluşturuyor. Bu bahis de tarihsel süreç içerisinde konu ediliyor.  

Düşünce dergisi yok 

80’lerden sonra düşünce dergilerinin yerini edebiyat dergilerinin aldığı görüşünde Özbahçe.  ‘Bugün, özellikle İslamcıların, bir tane bile düşünce dergisi yok.’ Düşünce dergilerinin yokluğunun sebebini de siyasetten uzak durma kompleksi olarak belirliyor yazar. Yine de tartışmaya açık bir görüş.  

Dergilere özgü fark ortadan kalktı 

Dergilerin rutinleşmesi, her derginin kendine özgü farklılığını ortadan kaldırdı. Yazara göre edebiyat dergilerinin rutinleşmesine sebep, çok partili hayat ve paranın bu geçişten sonra belirleyici olması.  

11844İstanbul telefonlara çıkmıyor 

Özbahçe, rutini kıran bütün hareketlerin 10 yıldır Ankara’dan geldiği görüşünde.  

‘Rutini kıran bütün hareketler 10 yıldır Ankara’dan geliyor. 2000’den bu tarafa Ankara İstanbul’un önüne geçti. Kökler, Karagöz, Ücra, Heves, Aşkar, Karayazı, Kertenkele türünden dergileri karşılayabilecek bir cevabı yok İstanbul’un.’

Yazarın, İstanbul’un entelektüel kalite bakımından karşılayamadığı dergiler arasında Kertenkele edebiyat ve düşünce dergisini de anmış olması, Kertenkele’nin birikimli ve güçlü bir dergi olduğunu kanıtlar nitelikte. Bunu artı parantez olarak ifade etmiş olalım.

Merkez kayboldu 

Özbahçe söz konusu yazısında merkez-taşra tartışmasına dair ilginç fikirler öne sürüyor. Nitelikli dergicilik ve merkez-taşra tartışmasında temel bir ölçütü var yazarın: Entelektüel kalite.  

‘Son zamanlarda merkezle taşranın ayrımının ortadan kalktığını ileri süren yazılar çoğaldı. Ben merkezin kaybolduğu kanaatindeyim. Bugüne kadar merkezi tutanlar bu vasıflarını kaybettikçe, bunların yerini alması beklenenlerin de merkezi dolduracak vasfı taşımadıklarının açığa çıkmasıyla, merkez ciddi bir boşluk yaşamaya başladı.’  

Şiir ve eleştiri şart! 

Bizim de gördüğümüz kadarıyla, dergi çıkaranların, şiir eleştiri söz konusu olduğunda yeterli entelektüel kapasiteye sahip olmadığını söyleyebiliriz. Hangi kesimden olursa olsun çıkan dergilerin oluşturdukları dosyalar benzer konuları ihtiva ediyor. Ve ciddi bir eleştirel birikimden yoksunlar. Şiir eleştirisini nazarı itibara almıyorlar. Şiir üzerine düşünmüyorlar. Şiirin temel sorunları gibi bir dertten yoksunlar. Siyasetten oldukça uzaklar. Yazılan yazıların birçoğu Türkiye gibi bir ülkede yaşıyor olmaktan bihaber yazılar. Türkiye’nin meseleleri endişe konusu edilmiyor.

 

Mustafa Celep bahse değer buldu 

GYY'nin notu: Osman Özbahçe ağabeyimiz İstanbul'u bu kadar çabuk yok etmese keşke! Bir de İstanbuldışı dergiler sayılırken Fayrap'ın zikredilmemesi ilginç bir tercih olmuş.

GYY'nin 2. notu: Dünyabizim sitesi Edebiyatçı kavgalarının dışında durmayı özellikle tercih eder. Osman Özbahçe'yi de, Hakan Arslanbenzer'i de, Zafer Acar'ı da, başka edebiyatçılarımızı da severiz.

Yayın Tarihi: 16 Şubat 2010 Salı 11:55 Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2010, 00:17
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
nihat ergün
nihat ergün - 12 yıl Önce

Varol Mustafa Celep.

bir dost
bir dost - 12 yıl Önce

osman özbahçe sanırım eleştirmen olarak değil de duygusal kalarak konuşmayı tercih etmiş. fayrap veya başka bir dergi ya da şiir söz konusu ise kanımca böyle konuşmammak gerekir. Eleştirmen ahlakı kişisel kırgınlıkları bir tarafa bırakmayı gerektirir. İnsan olarak berbat bir şairin iyi şiirinin öğreteceklerine açık olmak için bile asgari olarak böyle olmalıyız

mehmet turan
mehmet turan - 12 yıl Önce

Düşünce dergisi yok demiş sayın osman bey! dergi isimlerini saymak istemiyorum. var güzel dergiler. siyasetin bizzat içinde mücadele eden direnen dergilerimiz var. İsim vermeye gerek yok. Edebiyat dergilerinin düşünce dergilerinin yerini alması iddiası ise ilginç. Hangi değirmene su taşımış kimin tavuğuna kışt demişler hiç tanık olmadık. Apolitik tavırları güçlenerek devam ediyor edebiyat dergilerinin.

Mustafa
Mustafa - 12 yıl Önce

Özeleştiri yerini özövgüye bırakınca merkez Ankara da olur, Karagöz ülkenin en önemli dergisi de. Allah akıl fikir versin.

cibran
cibran - 12 yıl Önce

özbahçe'nin eleştiri ve poetik metinlerini severiz. gayretini, uğraşını saygıyla seyrederiz. gerçek hayat'ta yazmaya başlaması gayet güzel. fakat anlayamadığım, özbahçe merkez-taşra değinisinde bulunurken bu nasıl 'Osmanlı'yı reddetti' şeklinde yorumlanıp yazının başlığı haline getiriliyor?

böyle..

adil
adil - 12 yıl Önce

yani besleme yoksunluğu... ne kadar çapsız ve korkak kelimelerle cümle kurduğunu okuduk o.özbahçe'nin! (gerçekhayattaki röportajın tamamını)
gyy'ye not: kavganın ortasında olmalısınız bence :))

bir dost
bir dost - 12 yıl Önce

istanbul osmanlının başkenti ve osmanlıda istanbul merkez ve anadoluda kalan yerler taşradır. taşra merkez ayrımı osmanlıda vardı. türkiye cumhuriyetinde ise taşra merkez ayrımı kalmamış, istanbul dahil bütün topraklar bugün taşra olmuştur. gyy, sanırım bu anlamda 'osman özbahçe osmanlıyı reddetti' demiştir.

abdullah
abdullah - 12 yıl Önce

Osman Özbahçe, tersinden olarak Fayrap'ı tarif etmiş aslında. Yok dediği şeyler orada var zira. Hem de Ankara'da. Tabi hüsnü zan edelim, unutmuşlardır zikretmeyi; okumuyor olamazlar dimi?


banner19

banner26