Oyunbozan'ı ezberledik bile

‘Oyunbozan’ı ezberledik. Artık Ömer Karaoğlu söylerken biz de var gücümüzle eşlik ediyoruz

Oyunbozan'ı ezberledik bile

 

Dünyabizimde yeni albümün çıktığına dair haberi okurken küçük kızım da yanımdaydı. “Bak kızım, Ömer Karaoğlu’nun yeni albümü çıkmış” dediğimde “hii anne, hemen almamız lazım” dedi heyecanla.

Artık akıllandım tabi, öyle kitapçı kitapçı gezip sormuyorum, çünkü başıma gelecekleri biliyorum. “Ömer Karaoğlu’nun yeni albümü geldi mi?” diye soracağım. “Aa ne zaman çıktı, istiyorsanız getirtelim” diyecekler. “Ne zaman gelir” diye soracağım. “Bir haftayı bulur” diyecekler. Sonra ben sinirimden adamın suratının ortasına atamadığım yumruğumu sıkıp eve gidene kadar içimden bir sürü söyleneceğim, yetmeyecek eve gelince adama söyleyemediklerimi ev halkına fışkırtacağım. İyisi mi paşa paşa, sakin sakin ara Azim Dağıtım’ı iki gün sonra kapında, sinir harbine girmeye değer mi?

Boyunuz devrilmeye emi, ben mi haber vereceğim size, sanki adam her sene bir albüm çıkartıyor, bir takip et, madem bu işle iştigal ediyorsun. Bir hafta nasıl bekleyeyim ben, altı yıl beklemişim zaten. Çok büyük güzide kitapçılarımızda ise zaten şimdiye kadar Karaoğlu albümü satıldığına tesadüf etmişliğim vaki değil.Ömer Karaoğlu

Altı yıl aranın müsebbibi kim?

Altı yıl oldu “Hani Bir Yanımız” çıkalı, dile kolay. Eminim Karaoğlu da bu kadar beklemek istemezdi yeni bir albüm çalışması için. Suçlu elbette ki sorumsuz, ihmalkâr “bazı” Müslümanlar. Adam kıymeti bilmemiz için otorite sahiplerinin onayını bekliyoruz çünkü. Hep bir acaba var kafamızı kurcalayan. Müzik adamı albüm yapar almazsın, yazar yazı yazar, kitap çıkartır okumazsın, film çekilir izlemezsin, dergi çıkartılır parana kıyıp almazsın. Sonra da “bu Müslümanlar niye her şeyde bu kadar geri” der durursun. Yapılan işi takdir edip, desteklemezsen, icabında hatasını söyleyip uyarmazsan daha iyisi, daha güzeli nasıl yapılsın. Ama dışarıdan birisi gelip “bu adam var ya, sesi çok şahane, besteleri müthiş” dese “gerçekten öyle galiba, nasıl şimdiye kadar farketmedim ben” dersin. Uyandığında çok geç olacak söylemiş olayım.

Kızımın okulundaki müzik öğretmeni bir program için Ömer Karaoğlu’nun şarkılarından birini tesadüfen duyduğunda “bu da kim, daha önce hiç dinlememiştim, ne kadar güzel bir ses” demiş ve çok etkilenmiş. Çoğumuz bu sesin ve bize söylediklerinin kıymetinin farkında bile değiliz. Umut ederim ki bu son albüm daha çok dinleyiciye ulaşır ve hak ettiği alakayı görür.

Diğerleri gibi doyumsuz bir albüm Oyunbozan

Ömer Karaoğlu’nun yeni albümünü aldığımızdan itibaren sabah kalkar kalkmaz elim işteyse, kulağım onda. Öyle ki sabahları kahvaltı sofrasında bize eşlik eden radyo haberlerini bile neredeyse bir haftadır dinlemiyoruz. Geçenlerde kardeşim telefonda naklen bana haberlerden bahsediyor; “abla dinlemedin mi, okumadın mı, birileri yine açıklama falan yapmış-mış.” “Ya epeydir haber dinlemiyoruz, Ömer Karaoğlu’nu dinliyoruz; enişten bile farkında değil haberleri dinleyemediğinin, düşün artık.”

Hoş, biz önceki ezgilerini dinlemeye kaldığımız yerden devam ediyorduk lakin yeni bir şeylerin tadı da bir başka oluyor itiraf edeyim. Aslında Karaoğlu’nun her yeni albümünde bir öncekinden daha güçlü, daha bir tazelenerek kendisini ve müziğini yenilediğini düşünüyorum. Ama bu yenilenme eskinin üzerini kapatıp, ezen bir yenilenmeden ziyade sürekliliği olan ama hep öncekinin bir adım önüne geçen ve bizlere her seferinde en güzelini büyük bir aşk ve coşkuyla sunan bir yenilenme. Onu dinlediğimde şaşırmamayı seviyorum; inandığını, derdini, hissettiklerini bizlerle paylaşmaya kaldığımız yerden devam edeceğini biliyorum. Çünkü bizler senelerdir aynı yolda yürüyoruz ve aynı yaraya merhem olmaya, çare bulmaya çırpınıyoruz.

Ömer KaraoğluArzuhal bir başka güzel

Albümdeki tüm şarkıların sözü ve müziği kendisine ait. Birini diğerinden ayırt ederek “şu çok güzel”, “bu daha iyi” demek hayli güç hakikaten. Ama hani sıra ona geldiğinde birazcık daha sesi yükselttiğiniz şarkılar vardır ya; gerçi benim düşük ayarda müzik dinlediğim de pek vaki değil ya. Elimin en çok “Arzuhal”i dinlerken ses ayarına uzandığını fark ettim. Dua niyetine bile söyle söyle dur, muazzam. Sözle müzik öylesine bir olmuş ki, yıllarca dillerimizden düşürmeyeceğimiz Ömer Karaoğlu ezgilerinden olacak söylemedi demeyin. “Medhiye”, “Oyunbozan” keza öyle... Hele “Esma”… Komşular da hakikatli bir müzik dinlesin ama değil mi (kendim için istiyorsam namerdim). Ne günahları var yani.

Bir şeyin adını hiç anmadan anlatmanın zorluğu malumdur. Henüz ilk dinlediğim anda bile “Şahit Ol Akdeniz” müziğiyle bana kendini anlattı. Sözlerle derdinizi anlatırken belki bir nebze daha kolay ama müziğe hissiyatınızı işlemek ve dinleyen kişiye de tesir etmesini başarmak, bu hakikaten her yiğidin harcı değil. O anları yaşayıp, olaylara en yakından şahit olduğu için şüphesiz her dinlediğimde içim cız ediyor. “Kudüs”, “Onsuz Olmaz”…

Hah işte böyle olacağını biliyordum hepsinin bana hissettirdiğini yazarsam bu yazı bitmez. Siz alıp, dinlediğinizde zaten aynı şeyleri hissedeceksiniz büyük oranda. Bir albümde vokallerin de çok mühim olduğunu düşünenlerdenim ve vokaller tek kelimeyle iyi iş çıkarmış diyeyim, siz anlayın. Esma zikrinde vokalin gücü acayip. Ve elbette ki müziklerin düzenlenmesi, kısacası bu albümde katkısı olan kim varsa cümlesinin eline sağlık. Ekip sağlam iş çıkarmış vesselam.

Duymayan kalmasın, peki ya hiç bilmeyenler?

Elimden geldiği kadar arkadaşlarıma duyurmaya uğraşıyorum, “Ömer Karaoğlu’nun yeni albümü çıktı, alın, çok harika” diyerek. Büyük kızım okulunda arkadaşlarına söylemiş, dinleyenleri olduğunu bildiği için. Küçük de bu heyecanını arkadaşlarıyla paylaşmak istemiş olanca çocuk safiyetiyle. Ne bilsin, değil dinlemek onun isminden bile bihaber olacaklarını yavrucak. Okuldan gelince, “anne ben arkadaşıma söyledim ama hiç adını duymamış Ömer Karaoğlu’nun” dedi üzülerek. Arkadaşının adı ise Ezgi! Ne derler böyle durumlarda afili bir kelime kullanmış olalım biz de trajikomik uygun mudur?

Türkçesi kesmediyse Arapça buyurun

Arapça kursunda en son işlediğimiz metin bir radyo spikerinin canlı yayın programı ve deprem felaketiyle alakalı haberler işleniyor konuda. Hocamız ödev olarak “sizler de kendi haberinizi yazın bakalım” dedi. Ben hemen “hocam illa da böyle felaket haberi mi yazmamız gerekiyor, kültür-sanat haberi yapamaz mıyız?” diye sordum.”Elbette, herkes istediği haberi yazabilir” dedi sağ olsun.

Ben o an koydum kafama Ömer Karaoğlu’nun yeni albümüyle alakalı haber yazmayı. Ve kıymetli arkadaşım dağarcık ile çıktık yola. Haber vesilesiyle yeni kelime öğrendim epeyce, ayrıca “Oyunbozan kelimesini kesin bulamam, ben de her zamanki gibi iki kelimeyi birleştirip, yani oyun ve bozmak kelimelerini, öyle elde ederim” diye düşünürken, o da nesi, bu dağarcıkta yok yok. Oyunbozan kelimesinin Arapçası bile varmış. Hocamız ucuz yırttı; kendi bildiğimize kelime üretince “bana beyin fırtınası yaptırıyorsunuz” diyor haklı olarak. Ve ders vakti gelip okuduğumda (tabi arada birkaç kelimenin kafasını gözünü yarmışız) bu aynı zamanda gerçek bir haber diyerek olabildiğince açık reklam yapmayı ihmal etmedim. Hocamın düzeltmelerinden sonra Ömer Karaoğlu’nun yeni albümünün çıktığına dair Arapça haberimi sizlerle de paylaşmayı arzu ettim.

بسم الله الرحمان الرحيم

السادة المستمعون مرحبا بكم على الهواء مباشرة.

اليوم صدر لعمر قارااوغلو ألبوم نهاءى جديد و كنا ننتظزه منذ فترة طويلة

وأخيرا إلتقى هذا الآلبوم بمستمعيه إسمه "مفسد المتعة" . إنه راءع جدا كالبوماته السابقة.

الآن نقدم لكم واحدة من هذه الاغاني ونظن آنكم ستعجبنها كثيرا.

Bir haftadır dinleye dinleye Oyunbozan’ı ezberledik. Artık Karaoğlu söylerken biz de var gücümüzle eşlik ediyoruz. Zaten albümün tadı en çok da bütün şarkıları ezber edince çıkıyor. Yolda yürürken bazen kendimi Esma zikrini terennüm ederken yakalıyorum. Ama beni en çok mutlu eden çocuklarımın Ömer Karaoğlu’nu seviyor ve dinliyor olmaları.

 

F.Kebire Gündüz Karaaslan “Oyunbozan dinlemeyenlerin oyunu bozulsun” diye yazdı

Yayın Tarihi: 04 Haziran 2012 Pazartesi 12:51 Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2016, 14:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdullah
Abdullah - 10 yıl Önce

Ömer Ağabey yine yeniden güzel bir albüm hazırlamış...Yetim programındaki standdan hemen alıverdim...Sesi şahidi olsun, cennetine bilet olsun..

E.UYSAL
E.UYSAL - 10 yıl Önce

Üniversite yıllarımdan kalma bir dosttur Ömer Karaoğlu ezgileri. Her daim yanıbaşımda, her daim yürek atışımda. Nerede duysam bana hitap ediyormuş gibi hissederim. Şimdiyse bir genç kız annesi olarak kızımla beraber dinliyor olmanın muhteşem ayrıcalğını yaşıyorum. Yeni albümü edinme noktasında maalesef sizinle aynı duyguyu yaşadım dün. Fatih'de çokca bilinen bir kitap-kırtasiye'nin kapısından hayalkırıklığı ve şaşkınlıkla çıktım. 'Allah Allah nasıl olurda hala yeni albüm gelmemiş olabilir?'

banner19

banner36