ÖSYM kalksın bakalorya gelsin!

ÖSYM'niz ağzıyla kuş tutsa artık yaranamayacaksınız. O zaman neden bu çoktan seçmeli aptal sınav sistemini terk etmeyesiniz, hazır tıkanmışken!!!

ÖSYM kalksın bakalorya gelsin!

 

 

 

Bu üniversiteye giriş sistemini ülke insanının çoğunluğu saçma, aptalca, sığlaştırıcı bulmuyor mu?

Bu çoktan elemeli mantıkla gençliğimizin hangi bilgi türüne yönlendirildiğini görmüyor muyuz?

Bu kafayla, bu nereyi tutturursam mantığı ile nereye kadar?

Bu gençlik, bu ülke, bu ne yapacağını  bilmeyen, bir şey yapmaya karar veremez hale getirilen gençlikle nereye gidebiliriz, nereye?!

Öyle bir sistem ki sistemi uygulayanlar rahatsız,

Siyasetçi rahatsız,

Okullar rahatsız,

Veliler rahatsız,

Öğretmenler rahatsız,

Ve öğrenciler… Onlar zaten rahatsız!

Zannetmiyorum ki bu durumdan dershane sistemi ile büyüyen FEM dershaneler grubu rahatsız olmasın… Onların da vicdanları ile yaklaştığında rahatsız olduklarını hissediyorum.

Bir şifre meselesinden ÖSYM Başkanının kellesi isteniyor.

Sanırsınız ki kopya verilmiş. Niyeti soruları cevaplamak olmayan birilerinin mantığı ile bakıldığında onlara işaret verilmiş! Böyle bir niyet olmuş mudur, bilmiyorum. Kötü niyetle yapılmış bir iş olmayabilir diyenler var. Ama artık bu çoktan seçmeli test mantığı ile ne yapsanız birileri kusurunuzu, açığınızı arayacak.

 

üniversite05.jpg

Bakalorya sistemi gelsin!

Diyoruz ki, geç kardeşim bakalorya sistemine! Üniversiteler, bölümler sınavla, mülakatla alsın öğrencisini.

Bölümünün kalitesini düşünmeyen yönetici doldursun rüşvetle, akraba ile, hemşeri ile üniversitesini; işini iyi yapmak isteyen de seçsin nitelikli öğrenciyi… Böylelikle ekoller de ortaya çıkmaya başlar belki Türk Üniversitelerinde.

Belli bir yönelimi, ilgi alanı  olmayan üniversite adaylarını hangi tırıvırı üniversite, hangi uyduruk üniversite alıyorsa onlar da artık orayı doldurur, olur biter!

Vakti geldi bizce!

Hazır ÖSYM tartışmaların merkezinde iken!

Hazır tek merkezci, tekelci zihniyetin tukakalığını herkes biliyor, dile getiriyorken, adem-i merkeziyetçi niye düşünemiyoruz. neden?

Her bölüm öğrencisini kendisi sınavla, mülakatla alsa nesi kötü olur?!

Her üniversite demiyorum, dikkat ediniz, her fakülte demiyorum; her bölüm diyorum.

Tamam, torpil yapanlar, hemşeri ve akraba kayıranlar, rüşvetle iş yapanlar çoğalacaktır, biliyorum. Ama nitelikli iş yapanlar da çoğalacaktır.

Kimse ben bu bölümü istemiyordum diyemeyecektir.

Hatta üniversiteler ben bu öğrenciyi istemiyorum diyecektir!

Kimyayı sevmeyen bir öğrencinin ne işi var kimya bölümünde, diye sormayacağım. Kimyayı sevmeyen bir profesörün ne işi var kimya bölümünde diye soruyorum.

Sistem buna dönüştü, buna yönelik çalışıyor. Ama bu yolun bir faydası, hayrı yok kimseye!

Şimdi, diyoruz ki, testler, sınavlar kalksın, bakalorya sistemi gelsin!

 

Meryem Uçar yazdı

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2011, 23:35
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
hukar
hukar - 10 yıl Önce

ÖSYM'nin miadını doldurduğu muhakkak, hatta kadavrasıyla iş görüyor. Lakin bakalorya sistemi getirilsin deyu önerilen de sistemi tıkayıcı, bozuk olanı düzeltecek yerde daha da bozacak bir öneridir. Sorunun tespitinin sabitliği yıllar almasına rağmen üretilen ve çözüm diye sunulan da çözüm değil; bir başka polemik, kaos.

sallayancay
sallayancay - 10 yıl Önce

önce üniversitedeki akademisyenler mülakat yapacak seviyeye gelsin bir hele...

rabia
rabia - 10 yıl Önce

Eger dediginiz sistem Turkiye'ye gelmis olsaydi herhalde okudugum okulun bahce kapisindan iceri adim atamazdim. bugun periferdeki universitelere bakan arkadaslar, ya da ozel universitelerde okuyanlar basortu sorununun cozuldugunu dusunuyor olabilir ama koklu devlet universitelerinin cogunda sorun daha da siddetlenmis bir sekilde devam ediyor, okula girilmesinden korkan yonetim yasagin kapsamini daha da genisletiyor. bu universite mi beni mulakatla almak isteyecekti?? (e d i t ö r ü n n o t u : başörtüsü sorun değil, yasağı sorundur! başörtüsüne sorun diyen bir başörtülüyü elbet almamak lazım üniversiteye(!) mesele örtü meselesi değil, üniversitede örtünle okumak istemeniz normal elbet ama bilim için düşünülmesi gereken yerler oralar. sizi örtülü diye almayan o ufuksuz yasakçı faşist itlerden bilimle ilgili bir şey mi öğrenecektiniz?!)

halime
halime - 10 yıl Önce

Peki siz başörtülülerden "o ufuksuz yasakçı faşist itler"in yükseköğrenim kurumlarındaki -ne derece işlevsel olduğu tartışılır- imkanları tekelleştirip kendi çıkarlarına hizmet aracı haline getirmelerine göz yummalarını ve fenni ilimlerle uğraşma talebinden vazgeçmelerini mi tavsiye ediyorsunuz? Alttaki yoruma itirazınızın son kısmından gerçekten bir şey anlamadığım için soruyorum bunu. (c e v a p: şu anki halin değişmemesini savunanlara karşıyız öncelikle burda! elbette hiç bir şeye göz yumma! özgürlük karşıtı sistemden hayırlı bir şey bekleme. ama en azından insana hizmet denilen şeyi yapmalarını iste! çünkü vergi alıyor senden. hizmet edecek elbet sana. sadece başörtülülere değil herkese! mecbur! hiç bir ilimden vazgeçme! ilmin merkezi, kapısı onlar değil ama varsa aralarında ilim, sanat ve nazariye sahibi dinsiz de olsa, bil, sorgula, tahlil, analiz et. diploma peşine düşmek başka bir şey, ilim merakı başka bir şey! bu itlerin fenni ilim dediğin şeyi bildiğini mi sanıyorsunuz?! çok azı bilir. binde biri belki.)

rabia
rabia - 10 yıl Önce

Sayin editor malesef size katilmiyorum. Bir insanin fasist, kafir ya da herhangi bir sey olmasi onun 'bilim'le konularda geri oldugunu gostermiyor, bilakis su an Turkiye'de, ozellikle benim universitemde en zit fikirli ve muslumanlara alerjik olan hocalar mesleklerinde basarili ve yetkin insanlar. ynai bu alanda ilim alinmak isteniyorsan gidilmesi gereken en onemli merci.. siz buna diploma pesinde kosmak deseniz de.. (c e v a p: hanımefendi anlamakta neden bu kadar genellemeci ve sığ olmak zorundasınız ki.. size genelleme yapıyor değil cümleler, ama tabii dikkatli okumak nedir, biliyorsanız! cümleleriniz bize zıtfikirlilere karşı ne kadar ezik olduğunuzu gösteren cümleler olmamalı! aman ne harikalar yumurtluyorsunuz. türkiyede müslümanlara alerjik hocalar mesleklerinde başarılıymış.. ha ha ha! sana hiç yoktur diyen yok, ama ille hepsine böyle ezik duracaksanız buyrun, koşun, koşun üniversiteye! ABDURRAHMAN ARSLAN MI DEDİN EDİTÖR? NERDEN BİLSİN EZİKLER ABDURRAHMAN ARSLAN'I, RASİM ÖZDENÖREN'İ. ÜÇ GRAM BİLİM İLE İRTİBATINIZ VARSA GİDİNİZ BİR MURAT GÜZEL'İ DİNLEYİNİZ zıtfikirli, müslümanlara alerjik hocalara meftuniyet ne anlama gelirmiş, öğrenirsiniz.

banner19

banner13

banner26