Osmanlıca için iyi 2 imkan!

Osmanlıca öğrenmek istiyorsunuz değil mi? İşte Nevin Meriç size kapılarını gösteriyor.

Osmanlıca için iyi 2 imkan!

Zorlu bir eğitim sürecinin sonunda ulaşılan tatilin yeni öğrenme biçimlerine imkan tanıması gerekir. Özellikle hedef seçtiği alanın dışında da çalışma yapmak ve hayata farklı bakış açılarıyla yönelmek isteyenler için alternatif bir tatil programı olarak Osmanlıca öğrenmeyi tavsiye edebiliriz.

SüleymaniyeBilim ve Sanat Vakfı'nın açtığı Osmanlıca seminerlerini değerlendirip ileride de arşiv çalışması yapmak için İstanbul Müftülüğü Kadı Sicillerini gündeminize almanızı tavsiye ederiz. 
 
İstanbul Müftülüğü Şerî Siciller ve Mesîhat Arşivi 

Ey muhafız  burasıdır Şerî Siciller Mahzeni

Selefine mer'iyetle halef eylediler seni

Çıkarıldıkça hem aslından müteferriasını

Yazmalısın menfa'at-ı ibad çün göreyim seni 

Kadı Sicillerinde neler var?

Geçmiş dönemde Kadılar aynı zamanda günümüzün noter ve belediye reisliği görevlerini de yaptıkları için kayıtlarda adlî vakaların yanı sıra şehrin sosyal-kültürel ve ekonomik yönlerine dair bilgiler vardır. İktisat tarihi, teşkilat tarihi ve harp tarihi gibi konularında da kaynak niteliğindedir. Bu anlamda sosyal tarihçilik yapmak isteyenlerin yolu illa  şer-i sicillere düşer. İnsan ilişkileri, İstanbul mahallelerinin o devirdeki atmosferi, fiyatların tespiti, askerlik teşkilatına dair konular yanında günümüz mahkemeleri için de önemli bir kaynak konumundadır. Ayrıca konusu geçmişe dayanan bazı davalarda adaletin sağlanmasında Şer'î Siciller'den faydalanılabilmektedir. 

Şer'î Siciller, Meşîhat Arşivi ve İstanbul Müftülüğü Kitaplığı, sanat tarihi açısından da ayrı bir öneme sahiptir. Bu arşiv binaları hem dışındaki kitâbeleri, iç mekanlardaki levhâlârı, hem de defter ve el yazmalarının ciltleri, kâğıtları ve tezyinleriyle, klasik İslâm sanatlarının bir arada görülebileceği ender mekanlardandır. Uzun yıllar kötü şartlarda muhafaza edilen arşiv malzemesi, yıllar içinde bozuma uğramıştır. Şer'î Siciller ve Meşîhat Arşivi'nin zarar görmüş olan defter ve evrakının tamiri ve koruma çalışmaları, üç sene önce İstanbul Müftülüğü tarafından kurulan restorasyon bölümünde sürdürülmektedir. Osmanlı dönemi kitap tarihi açısından değerlendirildiğinde önemli olan matbaaya geçiş sürecinin izlerini müftülük sınırlarında da görmek mümkün. Bunca kıymetli el yazma eserin yanı sıra müftülük bünyesinde  

İstanbul MüftülüğüTaş Baskı ve Krom Kur'ân-ı Kerîm kalıpları 

Burada Osmanlı döneminden kalma taş baskı ve krom Kur'ân-ı Kerîm kalıpları da bulunmaktadır. Şer'î Siciller Arşivi altındaki yeniçeri mahzenlerinde uzun yıllar sağlıksız şartlarda saklanan bu baskılar şimdilerde yeniden gün yüzüne çıkmaya hazırlanıyor. Mahzenlerin Müftülüğümüzün girişimleriyle İstanbul Büyük Şehir Belediyesi'nin desteğiyle yapılan restorasyon ile modern bir depolama alanına kavuşan kalıplar için ahşap kaplama çelik dolaplar yaptırıldı. Bir kısmı halen orijinal sandıkları içerisindedir. Peyderpey devam eden kalıpların temizlik ve restorasyonu bittiğinde bu kalıplar hakkında çok daha fazla söz söylemek mümkün olabilecektir.

Restorasyon çalışmalarının yanı sıra dijital ortama da aktarılan arşiv ve Meşîhat evrakının tasnif çalışmaları hala devam emektedir.  Bu çalışmaların tamamlanmasıyla Osmanlı sosyal tarihi araştırmalarında yeni ufuklar açılacaktır. Günümüzde ise burada  Salı ve Perşembe günleri geçmişiyle bağ kurmak isteyen herkese hizmet verilmektedir. 

1.Not:http:

//www.bisav.org.tr/etkinlikler/etkinlik_detay/index.cfm?id=1280#refresh 

2. Not:

//istanbulmuftulugu.gov.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=21&Itemid=140

 

Nevin Meriç haber verdi

Yayın Tarihi: 23 Haziran 2009 Salı 09:13 Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2009, 09:48
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmed faruk
ahmed faruk - 12 yıl Önce

Allah razı olsun

banner26