Osmanlı yazısını öğreniyorlar!

Bursa'da Osmanlı Türkçesi kursu başlamış. Arda Şeker kursiyerlerle görüştü.

Osmanlı yazısını öğreniyorlar!

Bursa’da yaşayan dostların uğrak mekânlarından biri de Altıparmak’taki Seyyid Usul Kültür Merkezi olmalıdır. Kültür merkezinde TYB Bursa Şubesi hizmet veriyor aynı zamanda. Her akşam neredeyse bir kurs etkinliği var. Bazı akşamlar ise konferanslar oluyor mekânda. Aylık bir program dâhilinde ortalama 4 günde bir, bir dostu misafir ediyorlar. Geçtiğimiz Cumartesi İstanbul’dan İbrahim Zeyd Gerçik konuktu ve Süleymaniye’yi anlattı kendisini ağırlayan Bursalılara.

Ahmet Nazmi Bahçe
Ahmet Nazmi Bahçe

Biz de bu hafta kurslarından birine konuk olduk ve kursiyerlere sorular yönelttik. Kurs hocasından kursun içeriği hakkında bilgi aldık.

HOCA dunyabizim'den!

Kurs Hocası aynı zamanda dunyabizim ekibinden tanıdığınız Zeki Dursun. Dursun, kursiyerlerin durumunu göz önünde bulundurarak Haziran sonuna kadar devam edecek bir program yaptıklarından bahsetti bize. Hedefleri, programdan bittiğinde Âkif merhumun Safahat’ı asli harflerinden baştan sona okumakmış. Hoca, sadece harfleri anlatmakla kalmıyor aynı zamanda bir kelimenin kültürel kodlarını da aktarıyormuş kursiyerlere.

Derse gelen kursiyerlere kursa katılma sebeplerini sorduk.

Çiğdem Efe
Çiğdem Efe

Ahmet Nazmi Bahçe-Öğretmen-34 yaşında

Tarih öğretmeni ve tarih konusunda daha fazla bilgi sahibi, ilim sahibi olma heveslisiyim. Bu sebeple Osmanlı yazısını, mezar taşlarını, resmi evrakları  ve Osmanlı alfabesiyle yazılmış el yazısı kitap vs. yayımları okumak istiyorum. Bu yolun ilk adımlarını da bu müessese de atmak nasip olur inşaAllah…

Çiğdem Efe-Elektrik Elektronik Mühendisi-28 yaşında

Geçmişimiz tam anlamıyla idrak ederek hatalarımızı tekrarlamamak için; arşivlerimizin mektuplarını, mezar taşlarını çözümleyip okuyabilmemiz gerekiyor. Yazım dili olan Osmanlı Türkçesini bilmeden bunu mümkün kılamayız. Tarihimizi tam anlamıyla öğrenebilmek için bu kursa katılıyorum.

Ayça Karahan
Ayça Karahan

Ayça Karahan-Mimar-28 yaşında

Mesleğim icabı, tarihi yapıların kitabelerini okuyabilmek, Osmanlı metinlerini anlayabilmek için öğreniyorum.

Necati Taşkıran-Emekli-1950’li

Geçmişimin dili desem yeterli…

Bahadır Özler-Satış Elemanı-28 yaş

İslam tasavvufunda derinleşmek adına buradayım.

Bahadır Özler, kursun en yenisi. Osmanlı harflerini bile burada öğrenmiş. Hocaya sadece dinleyerek bile okumayı sökebildiğini söyledi. Ne güzel bir başarı.

Bahadır Özler
Bahadır Özler

Serkan Altuntaş-Psikolojik Danışman-23 yaşında

100 yıl önce atalarımızın kullandığı dili okuyamamak utancından kurtulmak için özellikle Osmanlı yazısını öğrenmek istiyorum.

Biz onları sessizce Ömer Seyfettin’in Diyet’in asli harfleri baş başa bırakarak ayrıldık. Kültür merkezinin haziresindeki kitabeler, yeni okuyucularını  da kendi yetiştiriyor.

Ve Âkif merhumunun Safahat’ıyla yapılan Osmanlı Türkçesi kursunu cümle dosta tavsiye ediyoruz.

Kurslar ve diğer etkinlikler için

İletişim: 0-224-220 78  37

 

Arda Şeker gıpta ile haberledi.  

GYY'nin müjdesi: Çok yakında Osmanlı eserlerini sitemizde yeni açılacak olan Kütüphane bölümümüzde sizler de okuyabileceksiniz!

YORUM EKLE
YORUMLAR
yunus kağız
yunus kağız - 13 yıl Önce

Buraya yazacağım yorum sana nefs vermeyeceği için seninle guurur duyduğumu hiç kmse okumayacakmış gibi burda paylaşmak istedim..
Saygılar Sevgiler

yunus kağız
yunus kağız - 13 yıl Önce

Tebrik ederiz Bahadır abicim.Bu söyleyeceğimiz sana nefs vermeyeceği için rahatlıkla söyleyebilirimbunu burda kimsenin okumayacağını bile düşünerekten....
Seninle gurur duyduk