Osmanlı Türkçesini herkes öğrenebilecek

Tüm Halk Eğitim Merkezleri’nde Kur’ân ve Osmanlı Türkçesi eğitimi verilecek..

Osmanlı Türkçesini herkes öğrenebilecek

 

Geçen senelerde bir gün Fatih Camii kabristanında arkadaşımla dolaşırken arkadaşım bana birkaç mezar taşı gösterip okumamı istemişti ve ben de okumuştum. Osmanlı Türkçesi okuyabildiğimi biliyordu.

Gel, lütfen bana bunu oku

O sırada okumaya öyle bir dalmışım ki arkamda yakından bizi izleyen yaşlıca bir teyzenin varlığını sonradan farkettim. “Sen bu yazıları okuyabiliyor musun?” diye sorunca “evet, teyze okuyabiliyorum” demiştim. Bunu dememle beni bir mezarın yanına sürüklemesi bir oldu. “Gel” dedi “lütfen bunu bana oku!” Merhumun vefat tarihi ile beraber orada yazılanı okuduktan sonra “hah!” dedi “Şimdi oldu! Ne zamandır buraya geliyorum, biri bana tarif etmişti de tam çıkartamıyordum bu mübareğin yerini” demişti, “senin vesilenle buldum.”osmanlıca

Ben de çok sevindiğimi ifade edince nereden öğrendiğimi sordu. Öğrenciyken bu tür şeylere meraklı olduğumu ve o zamanlarda öğrendiğimden bahsettim. Çok sevindi, çokça dua etti. Osmanlı Türkçesinin benim için ne kadar mühim olduğunu orada bir kez daha müşahede etmiştim.

Son zamanlarda özellikle tarihe olan merakın da getirmiş olduğu bir durum ile Osmanlı Türkçesine olan ilgi de artmış durumda. İnsanlar bağlarının kopmuş olduğunu hissedince derin bir eksikliğin de farkına varıyorlar. Üniversitede bu işin ehemmiyetini anlatırken hep Japonlardan örnek vermişimdir. Bin yıl önce yazılan Japon yazısını bir Japon vatandaş rahatlıkla okuduğu halde ben kendi tarihimi neden orijinalinden okumayayım? Üstelik harf değişikliği ile muasır medeniyetler seviyesine çıkılamayacağını anladığımız şu günlerde! Elli yıl öncesinde yazılan bir yazıdan anlayabildiğimiz kelime sayısının iyice azaldığı şu hızlı çağda!

Tüm halk eğitim merkezlerinde Osmanlı Türkçesi ve Kur’an Eğitimi dersleri

Peki, Osmanlı Türkçesini nasıl öğrenebiliriz? Zor mu? Kur’ân okumayı bilen her kişinin öğrenebildiği bir zorlukta. Şu günlerde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Türkiye’deki tüm Halk Eğitim Merkezleri’nde Hayrat Vakfı’nın öncülüğünde Osmanlı Türkçesi ve Kur’ân Eğitimi kursları başlayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan protokol çerçevesinde temel manada Osmanlı Türkçesi okuma, imla, arşiv metinlerini analiz etme gibi değişik seviyelerde dersler hazırlanmış. Kursların yakında başlayacağına dair de haberler mevcut. Geç kalmadan bu fırsatın değerlendirilmesini düşünüyorum. Kurslar için özel olarak hazırlanmış sitelerden de bilgi alınabilir.

Adresler: //www.osmanlicaegitim.com/ ve //www.kuranegitimi.com/

 

Bekir Arslan haber verdi

YORUM EKLE
YORUMLAR
celal edib
celal edib - 11 yıl Önce

Dergi çıkarmışlar Hayrat Vakfı. osmanlıca diye. Orada kullanılan hangi yazıdır. Rika yazısı böyle midir? bilmediğimiz yoksa başka yazılar mı var ana yazıların yanında.