Osman Kısakürek'le tanışmıştım!

Necip Fazıl Kısakürek'in oğlu Osman Kısakürek ile 2009 Sultanahmet Fuarı'nda tanışmıştım.

Osman Kısakürek'le tanışmıştım!

Necip Fazıl KısakürekBu sene fuarların mı pek tadı yok, benim mi bilemedim. İlk açıldıkları günden beri yollarını düzlüyorum ama pek fuar heyecanı duyduğumu söyleyemeyeceğim. Kitap çok, insan yığınla. Ziyaretçilerinin belki geçtiğimiz senelerden bile fazlaca olduğunu söylemek mümkün. (Zaten kitaba haddinden fazla insanın, haddinden fazla ilgi göstermesi de hep korkutmuştur beni.) Ama fuarlarda bir şenlik havası hakim. Kimse geze geze bitiremiyor sanki standları. Bakıp geçen çok da yani, alan pek yok sanki. Tabii bunun kitap fiatlarıyla da alakalı olması kuvvetle muhtemel. Zira; eskiden daha çok indirim olurdu fuarlarda. Bütün sene fuar zamanının gelmesini beklerdik alınacak kitaplar için. Artık buna pek gerek yok gibi. (Korkularımda haksız değilim.) 

 

Osman Kısakürek"Üstad'ın nesi olursunuz?" 

Bu düşüncelerle (yok, aslında tam olarak ezana kaç dakika kaldığını düşünüyordum) dolaşırken Sultanahmet Fuarı'nda, Büyük Doğu yayınları ilişti gözüme. Gidip stanttaki beyaz saçlı, genç görünümlü amcaya selam verdim. Necip Fazıl'ın kitaplarının baskıları ne alemde diye sordum. Alan var mı hala, yeni baskılar gerekiyor mu? Mesela yeni derlemeler yapıldı mı hiç son zamanlarda? Meğer sürekli oluyormuş kitapların yeni baskıları. "Bunları okumadan olmaz," dedi tezgâhtaki ihtişamı göstererek. "İlk önce okumalısın hatta." Yani ne yalan söyleyeyim, tüccar kitap satıcısı görüntüsü oluştu zihnimde hemen. Yazarın bir kitabını tavsiye etmesini istesen, hemen kendine en yakın olana uzanır ve "ee bunu, evet bunu okuyun önce," filan der. Dayanamadım, "siz okudunuz mu peki bunları?" dedim. Tebessüm etti (acı mı yoksa bıyık altından mı tam seçemedim). "İşimiz bu, okumak zorundayız!" dedi. Ortalama bir cevap, üstelemedim. Üstad'ın 1925 yılından itibaren çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış, bir kısmı da kitaplaşmış Hikâyelerim'ini aldım. Tam stanttan ayrılacakken, birden; 

-Sigara yasağını destekliyor musun sen? dedi. Biraz tereddütle,

-Yok vallaha, pek desteklemiyorum, dedim.

-Hah, dur o zaman, sana bir poster hediye edeyim ben, dedi ve alt raflardan Necip Fazıl'ın meşhur sigarayı tutuşturan posterini çıkardı. Gözlerim ışıl ışıl oldu hemen tabii.

-Eyvallah, dedim. Gülüyor.

-Adın ne abi senin? dedim. Posterle coştum ya, bir samimiyet kuracam hemen.

-Osman.

-Soyadın?

-Kısakürek! (Eyvah!)

-Abi nesi olursun ki üstadın? Gülüyor...

-Oğlu oluruz..

-Ciddi misin abi ya... 

Osman Kısakürek

"Ben şöyle biraz oturabilir miyim?" diyerek standın içine geçtim. Fena pot kırmışım. Durumu anlattım, anlayışla karşıladı: "Doğru düşünmüşsün. Çoğu okumadan tavsiye edip durur sattığı kitapları. Fakat biz okumak zorundayız, işimiz bu. Neden? Birincisi, Necip Fazıl Kısakürek büyük bir mütefekkir ve bizim meselelerimize eğilir, bu yüzden okumalıyız. İkincisi, onun kitaplarını satıyoruz, gelen okuyucular için okumak zorundayız. Üçüncüsü de, o bizim babamız. Bakalım ne yazmış, ne anlatmış değil mi?" 

Osman KısakürekSonra biraz Üstad'ı anlattı bana. Gelen ziyaretçilere birlikte kitap satmalarımız arasında kısacık şeylerdi anlattıkları. Necip Fazıl'ın şeker hastalığı dolayısıyla tatlı yiyemediğini, canı çektiği zaman da kendisine ya da abisi Mehmet Kısakürek'e özenle balla kaymak yedirdiğini, bal bulaşan bıçağı şöyle bir yalayarak nefsini körlettiğini anlattı mesela. Babasıyla ilgili birkaç anısını daha dinledim Osman Abi'nin. Söylediği sözleri onun sesiyle anlattı. Sesi Üstad'ın tok sesine benziyordu. Yüzü de... "Çok güzel anılarımız var babamla. Ama anlatsak da kim anlar ki, hepsi ailemiz içinde geçmiş, ancak bizim bilebileceğimiz dilden şeyler..." 

Duvarda asılı Necip Fazıl'ın büyük posterini gösterdi bir kadın küçük kızına: "Hani abin sana bir şiir okumuştu ya, işte onu yazan kişi." Osman abi, adını sordu kızın. "Nursena." "Hangi şiirini okumuştu abin sana?" Annesi cevap verdi, "Zindandan Mehmed'e Mektup" Şiirin yazılı olduğu posteri çıkarıp küçük kıza uzattı hemen; "al bakalım, sen de ezberler abine okursun..." Kız gülümseyerek gitti.  

Beni de tekrar görüşmek üzere uğurladı. Ayrılırken keyifle, "eğer sigaraya karşı biri olsaydın, sana kim olduğumu söylemeyecektim," dedi. Güldük. Sigaranın faydalarına selam çaktım. 

 

 Büyük Doğu'da Necip Fazıl'ın Yeni Kitapları Var! 

Necip Fazıl'ın kendi kaleminden Bediüzaman Said Nursi'nin hayatını anlatan ve Nur Risalesi'nden parçalar alınmış bir kitap henüz yerini almış raflarda. Nasreddin Hoca isimli yeni çıkan kitabın içeriğindeki;  "İzahlı Nasreddin Hoca Fıkraları" Tercüman gazetesinin 27 Ağustos - 22 Eylül 1976 tarihleri arasındaki "Ramazan Sayfası" içinde; "Gülebilsek" ve "Ağlatan Mizah" başlığı altındaki nükteler ise Büyük Doğu Dergisi'nde yayınlanmış metinlerin derlemeleri. Büyük Doğu Dergisinin kapatılışından sonra yayınlanan "Rapor"ların derlemeleri ve Vesikalar KonuşuyorBüyük Doğu Cemiyeti kitapları da kısa zaman önce ilk baskıları yapılan eserlerden. 

 

Esra Türkan konuştu

Yayın Tarihi: 09 Eylül 2009 Çarşamba 09:34 Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2011, 15:09
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
vural kaya
vural kaya - 12 yıl Önce

Mehmet Sair beyin endişesini tebrik ediyorum. Doğru bir soru bu. Necip Fazıl'ın mirasını yiyen bu uşakları derhal bir Necip Fazıl Ödülü oluşturmak zorundalar kardeşim...

Bu duyarsızlık fazla ya...

edip
edip - 12 yıl Önce

"eğer sigaraya karşı biri olsaydın, sana kim olduğumu söylemeyecektim,"
Allah'a şükürler olsun ki hâlimizden anlayan yücegönüllü insanlar da
yaşıyormuş yeryüzünde. Ne çok sevindim anlatamam. Bu güzel yazı
için teşekkürler...

Büşra
Büşra - 12 yıl Önce

Selamlar. Haber belki o anlık duyulan heyecan, heves, şaşkınlık ve mutlulukla yazıldı ama benim gözlerimi doldurmaya yetti. Kitap fuarlarını ve BD'yi birkez daha akıllara getirmesi açısından takdire değecek bir haber olmuş, tebrik ederim.

mehmet sait çakar
mehmet sait çakar - 12 yıl Önce

türk şiirinde hece ölçüsüyle yazılan şiirlerin imkanını geliştirmiş bir şairdir necip fazıl. şimdi artık belki çok da düşünceleri dillendirilmiyor, şartlar ondan uzaklaştılar. yazık oldu ama daha yazığı da ölümünden sonra oldu. NFK'nin damadı suat ak, mehmet kısakürek ve şimdi esra hanım'ın yazısıyla varlığından haberdar olduğum osman kısakürek kardeşler neden o kitaplarin gelirinin sadece bir kısmıyla bir necip fazıl şiir ödülü koymazlar? neden bir NFK enstitüsü açmazlar? çünkü bizde sormazla

Zeynep Nisa Kul
Zeynep Nisa Kul - 12 yıl Önce

Okurken bu sıcak sohbetin içinde buldum kendimi. Orada olup sohbetinize dahil olmak isterdim. Teşekkürler, paylaşımınız için.

neva
neva - 12 yıl Önce

demek tahmin ettiğim gibiymiş.az kalsın ben de üstadın oğluyla tanışacakmışım.biz de kısa bi sohbet ettik kendisiyle.fakat sohbet sonrasında dava heyecanından kalbim durmak üzereydi.o yüzden daha fazlasına takat getiremedim...

maraşlı
maraşlı - 12 yıl Önce

maraş'a gelmezmiymiş yav, bizim yerimize bi soraydınız! :))

Hümeyra Eren
Hümeyra Eren - 12 yıl Önce

Bız sadece Necıp Fazıl sevenler ve okuyanlar olarak bıle bunu dusunuyorsak emınım ogulları da yakınları da bunu ve daha fazlasını dusunmustur. Burada hayıflanmak yerıne neden bızzat Osman Kısakurekle konusma geregı duyulmaz acaba? Ikı uc yıl once bende kendısıyle tanısmıstım. Cogu zaman Cagaloglundakı yerlerınde olduklarını ve sohbete acık olduklarını soylemıslerdı bıze. Tanısmak ya da bu nevı dertlerını dıle getırmek ısteyenler onlara cok rahat ulasabılırler dıye dusunuyorum...


banner26