Osman Hamdi Bey Yeşil Cami'de çizmiş

Kaplumbağa Terbiyecisi çizilirken Yeşil Cami’nin hünkar mahfili odalarından biri kullanılmış, buradaki çiniler de aynen resme aktarılmış.

Osman Hamdi Bey Yeşil Cami'de çizmiş

 

Batılı anlamda resim, ülkemize geç gelmiş sanat dallarından biri. Bizde resim yerine, minyatür sanatı gelişmiştir. Ülkemizde Batılı anlamda ilk resmi yapan, resimlerde insan figürünü perspektife uygun şekilde kullanan ilk ressam da Osman Hamdi’dir. Bu anlamda Osman Hamdi, ülkemiz resim sanatı için çok önemli bir isimdir.Osman Hamdi Bey, Kaplumbağa Terbiyecisi

Fransa’da yetişmiş bir ressam

Sadrazamlık da yapmış olan İbrahim Edhem Paşa’nın oğlu olarak dünyaya gelen Osman Hamdi Bey, oryantalist ressamların etkisinde kaldı. Özellikle de ressam Gerome, Osman Hamdi Bey’in çok etkilendiği resim hocası oldu.

Osman Hamdi Bey, eğitimini alıp yetiştiği yer olan Fransa’da yaşamanın verdiği etkiyle oryantalist bir bakış açısına sahip oldu. Bu bakımdan o, oryantalist bir ressam kabul edilir. Ama o, Batılı oryantalist ressamlardan biraz farklıdır.

Osman Hamdi Bey’in Batılı oryantalistlerden farkı

Osman Hamdi Bey, olaylara bir oryantalist gibi bakıyor görünse de, aslında tam bir oryantalist sayılmaz. Bunun en büyük kanıtı da, çizdiği resimlerde yansıttığı havadır. Batılı oryantalistler Osmanlı coğrafyasını çizerlerken Osmanlı’nın geri kalmışlığını, yoksulluğunu öne çıkaracak harap yapıları, yoksul insanları resmetmişlerdir. Oysa Osman Hamdi Bey, Osmanlı’nın güzelliklerini gözler önüne sermiştir.

Kaplumbağa Terbiyecisi’nin mekânı Bursa Yeşil Cami

Osman Hamdi Bey’in tablolarında Bursa önemli yer tutar. Özellikle Yeşil Cami, Yeşil Türbe ve Muradiye Camii, Osman Hamdi Bey’in sıklıkla kullandığı mekânlardır. Ama Osman Hamdi Bey, bu mekânları kullanırken mekânı tabloya birebir aktarmak yerine, kendince uygun gördüğü bazı ayrıntılarda ekleme-çıkarmalar yapar. Bu ekleme bazen bir halı deseni, bazen bir ahşap oymada kendini gösterir.

Bursa Yeşil CamiOsman Hamdi Bey’in en bilinen resmi “Kaplumbağa Terbiyecisi”nin mekânı da yine Bursa Yeşil Cami’dir. Kaplumbağa Terbiyecisi çizilirken Yeşil Cami’nin hünkar mahfili odalarından biri kullanılmış, buradaki çiniler de aynen resme aktarılmıştır.

Yine de içimizden biri

Her ne kadar Fransız kültürü etkisinde yetişmiş olsa da, hem kullandığı mekânlar hem de resimlerinde ülkesinin güzelliklerini ön plana çıkarma çabasına bakarak Osman Hamdi Bey’in, bazı önemli konularda bocaladığını kabul etmekle beraber, içimizden biri olduğunu söylemek yanlış olmaz.

 

Ahmet Serin bir ayrıntıya dikkat çekti

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2012, 04:53
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
sezgül
sezgül - 7 yıl Önce

çok güzel bir ayrıntı, teşekkür ederim.

süheyb
süheyb - 7 yıl Önce

osman hamdi beyin "mihrap" adlı eserinde bir bayanı Kuran'a basarkenb resmettiği idaa edilmektedir bu konuda ne düşünüyorsunuz ?resim: http://www.tatilkurdu.com/images/insan.manzaralari/im_osman.hamdi/resimleri/05.jpg

fatma
fatma - 7 yıl Önce

bursalı olmamdan sebeple sık sık gittiğim yeşil camiinin ne kadar özel olduğunu biliyordum, ama bu güzelliği yeni öğrendim. teşekkür ederim.

HAKAN AYDIN
HAKAN AYDIN - 6 yıl Önce

Peki Kaplumbağa terbiyecisi resmindeki adamın başının üstnde yer alan penceredeki hat neden yok şimdiki yeşil camide?? yerinde yeller esiyor. Beyaz soğuk bir mermer var sadece şuan

hüseyin aşkayanar
hüseyin aşkayanar - 6 yıl Önce

merhaba arkadaşlar ben karaman belediyesi kültür ve sosyal işler müdürlüğünde görev yapmaktayım. osman hamdi beyin kaplumbağa terbiyecisi eserindeki arka plan resminin yeşil camii hünkar mahfili odalarından biri olduğu söyleniyor ancak. karamanda bulunan nefise sultan medresesinden ilham aldığıda söylenmekte tam olarak bilgisi olan varmı. ben nefise sultan medresesinde görev yapıyorum. yanlış bilgi vermek istemiyorum ziyaretçilere.h.askayanar@hotmail.com

banner19

banner13