Orhan Okay'ın Kült Çalışması

Türkiye'de edebiyat çalışmalarında, özellikle de Türkiye'deki modernleşme yıllarından bu yana..

Orhan Okay'ın Kült Çalışması

Orhan Okay'ın Kült Çalışması

 

 

Türkiye'de edebiyat çalışmalarında, özellikle de Türkiye'deki modernleşme yıllarından bu yana çalışılabilecek en önemli edebiyat çalışmalarında adı her zaman başlarda anılacak biridir Orhan Okay.

 

Çok genç yaşlarda başladığı titiz ve güvenilir araştırmacılığını ilerlemiş yaşına inat olsun dercesine hala sürdürüyor. Emekliliğinden bu yana, özel kuruluşlarda ve kütüphanelerde engin bilgisiyle, bu tür kurumlara yol gösteriyor destek veriyor…

 

Bugünlerde Orhan Okay'ın adı tekrar gündemde. Tabiri caizse zamanı kadîmde doktora tezi olarak çalıştığı Beşir Fuad kitabı, Dergah Yayınları'ndan tekrar baskıyla çıktı. “İlk Türk Pozitivist ve Natüralist” alt başlığıyla yayımlanan bu kitap, monografi alanında hala aşılamayan eserlerden biri olarak gösteriliyor.

 

Bu kitabın ayırıcı hususiyetlerinden biri de, hiçbir tabuya takılmadan yazılabilmiş olmasıdır. Çalışıldığı yıllarda, edebiyata “sahip” çıkma derdinde olanların zihinleri daha da katıydı. Edebiyatın muhafazakar yapısı, bir materyalist üzerine çalışmaya pek de müsaade etmiyordu dersek yalan olmaz. Prof. Orhan Okay hoca, edebiyata bütüncül yaklaşabilme inancını yitirmemiş olacak ki, bu alanda kendine özgü bir eser yaratabildi.

 

Beşir Fuad'ı okuyanlar, sadece bir kişinin biyografisini okumuş olmayacaklar. Aynı zamanda, Batılılaşma devrinin o buhranlı günlerine tanıklık edecekler.

 

Orhan Okay Hoca edebiyatımıza bu eserleriyle, diğerleri gibi büyük bir hizmette bulunmuştur. Allah uzun ömürler versin…

 

 

Yakup Öztürk, ellerinden öpülesi hocayı saygıyla andı.

 

Yayın Tarihi: 05 Aralık 2008 Cuma 20:34 Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2010, 20:10
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26