Organiğin sektörleşmesine karşı!

Son günlerde birileri sade yaşamaktan, organik ürün kullanmaktan bahsediyor. Biz de konuyu ehline sorduk. Fatih'teki Sade Pazar'dan Bahadır Cevizci cevapladı.

Organiğin sektörleşmesine karşı!

Son günlerde birileri sade yaşamaktan, organik ürün kullanmaktan bahsediyor. Biz de konuyu ehline sorduk. Fatih'teki Sade Pazar'dan Bahadır Cevizci cevapladı.

‘Sade Pazar’ı anlatır mısınız, etkinliklerinizden bahsedebilir misiniz?Bahadır Cevizci

‘Sade Pazar’ bir süredir doğal beslenme ilgili çeşitli etkinlikler düzenlemeye başladı. Şimdiye kadar 2 etkinlik düzenledik. Birincisinde Beyaz Unsuz Şekersiz Hamur İşleri kitabının yazarı Arzu Aygen’i, sonra da evde sirke yapımı konusunda usta bir isim, aynı zamanda Hayy Kitap editörlerinden Nihal Doğan'ı konuk ettik.

İlgi nasıldı?

Katılımcılar konulara oldukça ilgiliydi. Bu sayede hem konferans hem de söyleşi tarzı etkinlikler oldu. İlk etkinlikte Arzu Hanım evde yapılan hamur işlerinde kimyasal katkılar kullanmadan nasıl iyi sonuçlar alınabileceği konusunda ipuçları verdi. Hatta bazı katılımcılar da kendi tecrübelerinden örnekler verdiler. Zaman zaman da geçmişteki ninelerinden teyzelerinden hikâyeler anlattılar. Ayrıca ekmek ve hamur işi yapımında kullanabilecekleri doğal ekşi maya tarifleri de anlatıldı ve programın sonunda Arzu Hanım’ın kendi hazırladığı ekşi maya katılımcılara paylaştırıldı.

Sizin derneğin ve çevrenin katkı maddeleriyle ciddi bir sorunu var. Neden bu konunun üzerinde çok duruyorsunuz? Bir tek siz mi biliyorsunuz işin doğrusunu, sağlıklısını?

Hayır tabii ki. En iyi biz bilmiyoruz, bizden daha iyi bilenler var. O yüzden onları konuk ediyoruz.

16065Ama konuk etmelerden öncesinde de sizin Sade Hayat çevresinin böyle bir duyarlığı vardı değil mi?

Ancak bu konuya karşı hassas olmamızın, sağlıktan siyasete, ticaretten biyolojik savaş unsurlarına geniş yelpazede sebepleri var.

Hatta Newsweek'de kapak oldunuz, bitkilerle insanları aldattığınız iddia edildi?

Şimdi Newsweek'le ilgili sorunun cevabı bir önceki soruda gizlidir.

Yediğimiz gıdalarda ne gibi sorunlar var?

Yediğimiz gıdalarda, maalesef, gıda olmadığı halde içlerine katılan birçok katkı maddesi var.Genetiği değiştirilmiş sebzeler Bunlar da bazen kısa bazen uzun vadede bedenimizde ciddi hastalıkların ortaya çıkmasına neden oluyor. Maalesef, özellikle de sürekli tükettiğimiz ekmek, tuz, şeker gibi gıda maddelerinde bu katkılar kullanılıyor. Bu katkılar sirozdan, diyabete hatta MS, Alzheimer ve kansere varan hastalıkları beraberinde getiriyor.

Sade Pazar'ın diğer organik gıda satış yerlerinden ne gibi farkları olduğu söylenebilir?

Sade Pazar'ın öncelikli hizmet çerçevesi, müşterilerine sağlıklı temiz ve hassasiyetlerine uygun ürünleri tedarik etmektir. Bu anlamda sadece organik sertifikalı ürünlere bağlanmıyor; geleneksel ürünlere ağırlık veriyoruz. Ancak kendi prensiplerimize uygun olan bazı organik ürünleri de getirmekteyiz. Tabii bir de şu var: Her organik ürün doğal olmayabiliyor; zira olması gereken mevsimde yetiştirilmeyen birçok organik sebze ve meyve mevcut. Aslında biz felsefe olarak organik ürün diye bir pazarın ortaya çıkmasını sıhhatli bulmuyoruz; zira zaruri hakkınız hatta kamu sağlığı açısından devlet politikası olması gereken bir üretim anlayışı bu mantıkla alternatifleştiriliyor ve ne yazık ki insanlar doğal olandan uzaklaştırılıyor.

‘Organik ürünler pahalı olur’ diye bir kanaat var, doğru mudur? Nerelerde doğrudur?

Organik ürünler pahalı olmakla birlikte kâr marjları doğal olmayan muadillerinden çok fazla değildir.

Bu kene, böcek ısırması işlerine nasıl bakıyorsunuz? Böyle işlerin artmasının nedeni nedir?

Tavukların bahçelerden alınıp çiftliklere hapsedilmesi ile doğrudan ilişkisi olduğu yönünde bilimsel söylemler var. Maalesef ekonomi ekolojiyi hep kendi menfaatlerine doğru yontma yolunu tercih etmekte ve insanlar kazançlarının sarhoşluğuyla kendi kendini yiyen bir canlı durumuna düştükleri gerçeğini bir türlü idrak edemiyor. Tabii bunda malesef devletlerin de şuursuz kararlarının etkisi var. Mesela en son GDO yasasının meclisten tam bir uyumla geçmesi de bu tezi destekler yöndeydi. İlgilenenler yasa geçtikten sonraki GDO ithalat değişim istatistiklerini inceleyebilirler.

Sade PazarSade Pazar’ın başka ne gibi hizmetleri olacak yakın dönemde?

Prensiplerimize uygun şekilde doğal yöntemlerle üretilen et, süt yumurta peynir gibi şarküteri ürünleri ve tekstil ürünlerine de ağırlık vermeyi planlıyoruz; ayrıca yakın bir zaman da internet üzerinden satışımız da faaliyet geçecek. Ticari faaliyetlerimizin dışında da yine haftalık konferans ve seminerlerimize düzenli devam etmeyi planlıyoruz.

//www.sadehayat.org/

//sadepazar.com/index.php

 

Melih Deliönü sade yaşamayı severek konuştu

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2010, 15:42
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26