Onunla karıştırılmak istemiyorum!

Ev kadını mısın yoksa ev mühendisi mi? Ev kadınlarını bezdiren soru; mesleğiniz nedir?

Onunla karıştırılmak istemiyorum!

“Ev hanımıyım” denildiğinde; müstehzi bakışlar, bunu zaten bir meslek addedip de niye söylüyorsun ki tavırları, “hııım yani koca parası yiyor” imaları; ocuklarını ve eşini yarı aç, yarı tok gönderdikten sonra öğlene kadar yatan, onlar gelene kadar işlerini bitiremeyen bitirse de hayattan bezmiş, posası çıkmış bir şekilde evin içinde sürekli temizlik robotu gibi dolanan, ev halkına nefes aldırmayan hanım tipi geliyor akla. Veyahut haftanın en az dört günü, o gün senin, bu gün benim diyerek şehir içi turları atan, akşamları da dizi izleyen kadın rolünün yüklendiği hatun kişi. Neredeyse bu sınıfa girmeyen duyarlı hanımlar, “ev hanımıyım” demeye çekinir oldular; çünkü çağrışımları asalak, kültürsüz, evinde geçirdiği saatlerde aklına yemek-temizlik ikilisinden başka bir icraat gelmeyen (tabi bir de televizyon karşısında harcanan atıl vakitler var) zat-ı muhteremeler oluyor.

Cihan Aktaş, Mahremiyetin TükenişiAradığım cevabı bir kitapta buldum

Senelerdir bizlere rahatsızlık veren problemin çözümüne bir kitapta rastladım. Cihan Aktaş’ın 5-6 sene evvel okuduğum Mahremiyetin Tükenişi kitabında ”ev mühendisi” tabiri geçiyordu, kafamdaki ampuller ışıl ışıl yandı; “Yaşasın, işte bu, buldum.” dedim. Bir daha mesleğimi soranlara ev mühendisiyim diyeceğim. Tabi arkasından bir de izahat vermeye hazırlıklı olmam gerektiğini sonradan edindiğim tecrübelerle anladım. “O da ne, yeni bir meslek mi?”, “Aman ev hanımısın işte ne farkı var sanki”, yaklaşımlarına muhatap oldum zira.

Hayır efendim! Sıradan ev hanımlarından değilim. Yaptığım açıklamalar da kompleksle söylenmiş bir izahat zannedilmesin. Ev hanımı vasfını taşımaktan onur duyuyorum; lakin o tabir kullanıldığında akıllara hücum eden aşağılayıcı ve olumsuz yargılardan şikâyetçiyim. Eh madem bir yola girdik çekinmeden, sıkılmadan, göğsümüzü gere gere rahatça ifade edebilmeliyiz ki maksat hâsıl olsun. Malum çocuklar okuldan eve, doldurulması gereken bir sürü evrak getirir veya hayat bilgisi dersinde ödev olarak verilir; anne-baba mesleği nedir filan.

Annemin mesleği: Ev Mühendisi

Kızıma anne mesleği için verilen boşluğa ev mühendisi yazmasını söyledim. Kızım “yazamam anne utanırım. Bana ne olduğunu sorarlar.” dedi. “Yazacaksın, ne olduğunu da anlatacaksın, lütfen.” dedim. Sınıfta herkes yazdıklarını okumuş ve sıra kızıma gelip de yazdığını okuduğunda, öğretmeni “ne dedin sen, bir daha oku” bakalım demiş. Kızım, tekrar okumuş ve yazdığının ne manaya geldiğini açıklayınca da öğretmeni tebrik edip selamlarını göndermiş. Diğer bir öğretmeni de -hoşuna gitmiş olacak- toplantıda velilere mesleklerini sorduğunda ve kimileri “ev hanımıyım” dediklerinde, gözlerime bakıp gülümsedi ve: “Biliyorsunuz biz ev hanımlarına ev mühendisi diyoruz “ dedi. Artık bununla o kadar bütünleştim ki resmi-gayri resmi, hangi sebeple sorulursa sorulsun otomatik olarak ev mühendisiyim diyorum. O denli normal ki benim için, ”Mesleğiniz ne?” sorusuna cevap verdiğimde, karşı tarafın şaşkın yüz ifadesiyle muhatap kalınca anlıyorum, onlara anormal gelen bir cevap verdiğimi. En son fuarda kitabımı imzalarken, sayın yazar sorunca mesleğimi, “ev mühendisiyim” dediğimde ev tasarımı ile ilgili bir branş olarak tasavvur etmiş, hiç duymadığını ve ilginç bulduğunu ifade etmişti.

Ev mühendisinin farkı ne?

Akıllara şöyle bir sual gelebilir: “Tamam ev mühendisisin anladık, peki farkın ne diğerlerinden söyle bakalım?”

Aslında farkımız zaten nerede durduğumuzu ve nasıl bir sorumluluk içinde bulunduğumuzu idrak etmekle başlıyor. Zira bizler bir nesil yetiştiriyoruz ve öncelikle kendimizi vahiy ve sünnet doğrultusunda inşa edip, elimizden geldiği ölçüde beslemeli, donatmalıyız ki bizim ışığımız bir sonrakinin yolunu aydınlatsın.

Misal ev mühendisi sabah namazından sonra uyumaz, erken yatar erken kalkar, gündüzleri “diri” kalmak için gecenin bir müddetinde uykusundan feragat eder (tıpkı bir Müslümanın yapması gerektiği gibi). Kitap okumaya vaktim yok diyenleri yalancı çıkartırcasına isteyince her hal ve mekânda okunabilirliğini ispatlar (çocuk sallarken, çorba karıştırırken, otobüste, doktorda ya da herhangi bir yerde sıra beklerken, hatta kan verirken dahi... Tecrübeyle sabittir). Ayrıca ev işlerini, radyo dinleyerek yaptığınız vakit hem nasıl bittiğini anlamıyor hem de -kısa günün kârı misal- bilgi sahibi oluyorsunuz. (Bu satırların yazarı birazcık radyo tiryakisidir de.) Her zaman kullandığı ürünlere dikkat eder ve evine gâvur ve gâvur destekçisi malları sokmamaya itina gösterir.

Yani kısaca hayattan kopmadan, kendimize de özel zamanlar ayırarak, kul olduğumuzun bilinciyle, duyarlı ve sorumluluk sahibi bir mü’minin neler yapması gerekiyorsa ev mühendisi de onları yapmaya çalışır.

 “El işi ile fikir işinin imtizacı”

Andre Maurois “Hayatın Küçük Felsefesi Yaşamak Sanatı” isimli kitabında ev kadınını tanımlarken şöyle der: El işi ile fikir işinin imtizacına güzel bir misal, istekle yapılmak şartıyla, ev kadınının yaptığı iştir. Çalışmak sanatı ile sevmek sanatının birbirine kavuştuğu noktadır. Kadınların evde yaptıkları tesirin, bir cemiyet hayatını tebdil ve ıslah etmesi bakımından oynadığı rolün ehemmiyeti aşikârdır.

Yani durum ciddi hanımlar, lütfen kendimize gelelim vakit çok geç olmadan!

 

 

F. Kebire Gündüz Karaaslan ev hanımlarına ev mühendisi olmayı teklif etti

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2011, 17:19
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdullah Yalnız
Abdullah Yalnız - 8 yıl Önce

Hay ağzınıza sağlık

elif kar
elif kar - 8 yıl Önce

canım ablam .ne güzel anlatmış ev mühendisliğini.
insanın mühendis olsa daha neler yapardı diyesi geliyor.tebrikler...

zehra aydoğdu
zehra aydoğdu - 8 yıl Önce

bıkıp usandık aynı kefeye konmaktan.bende onunla karıştırılmak istemiyorum.bu vasıf avcılığı gerçekten asabımı bozuyor.Bizi olmasa bile evlatlarımızı komplekse sokuyorlar.yazı için kardeşime teşekkür ediyorum.

olsa keşke
olsa keşke - 8 yıl Önce

olması gereken.. mutlak gerçek.. bir olan bir olmayan... biraz hayat biraz da ütopik...

büşra
büşra - 8 yıl Önce

Elhamdülillah ev kızıyım diyorum şimdilik.İnş ileride elhamdülillah ev hanımıyım diyecek bir makamda, yukarıda anlatılan ev mühendislerinden olurum. :)

rukiye okur taş
rukiye okur taş - 8 yıl Önce

"ev hanımlığını" hafife alan hanımların kaç tanesi ihtiyaçtan çalışmaktadır ki. insanın egosunu tatmin etmek için çalışması, çocuğunu kreşlerde süründürmesi yerine, allah rızası için evinde çocuğunun her ihtiyacı olduğu anda, hemen o anda yanında olabilmesi daha güzel değil mi? Eskiler bir babanın bile çocuğu ile ilgilenmesini cihaddan daha efdal görürlermiş, annenin ilgilenmesi nasıldır...

bir bayan
bir bayan - 8 yıl Önce

önce inanmak sonra da kendi hayatımızdan başlamak gerekiyor. biz bir şeyler yapmaya başlarsak hiç bir şeyin ütopik olmayacağını da anlamış olruz. günümüzde ancak dışarda çaılşmakla kendni gerçekleştirebileceğini ve böylece ailesine daha faydalı olacağına inanan ama ne aile düenini ne de iş hayatını doğru dürüst ayarlayamayan kadınlarımıza duyurulsun!

Leyla Eriş
Leyla Eriş - 8 yıl Önce

‎" evine gâvur ve gâvur destekçisi malları sokmamaya itina gösterir." işte bu olmadı gavur neye göre kime göre gavur hepimiz aynı yaradanın kulları değil miyiz? Ateistler zaten konumuz dışı ..inançsızlar da son nefeste Allah diye can veriyor.Gavur denilenler müslüman olmayanlar mı ? Nedir bu takıntı anlayamıyorum gavur malı düşüncesi halen var mı gerçekten? Öyle ise her yere yayan gidelim,telefon,internet,faks,telsiz vs kullanmayıp dumanla haberleşelim,hasta olunca tanı için MR,röntgen,B


banner19

banner13