Onların kalemi kameraları!

Meryem Akbal: Hangi alanda olursanız olun, her ne yaparsanız yapın, ama mutlaka çocuklar için bir şey yapın!

Onların kalemi kameraları!

Yıllar evvel, henüz TRT’den başka televizyon kanalı yok iken, beş yönetmene tek asistanlık yapan, atik, cevval, tuttuğunu koparan bir kadındı o. TRT’ye az emeği geçmedi hani. Sonra Allah’ın dur dediği yerde, içinde bir şeyler değişti, dünyada bir şeyler değişti ve iyi şeyler yapmak zamanı geldi onun için. O gün bu gündür, kadına, çocuğa, insana dair muhteşem girişimlerde bulunuyor ve “çocuk yoksa biz de yokuz!” diyor.Meryem Akbal

Yaklaşık yirmi yıldır, onlarca kadın ve çocuk programına imzasını atan Meryem Akbal’dan bahsediyoruz. Başarılı bir kadın ekolü oluşturmasının yanı sıra, hayat hikâyesi ile de örnek teşkil eden Akbal, geçtiğimiz günlerde Genç Akademi’ye konuk oldu. Gençlere sıcak bir sohbetin ötesinde, “medyada kadın olmak”, “başörtülü bir kadın olarak var olmak” ve “televizyon yayıncılığı” üzerine müthiş bir anlatım sundu. Kendisi ile bir söyleşi yapma imkanımız oldu:

Yayın hayatına nasıl başladı Yumurcak?

25 Haziran 2007 tarihinde “Türkiye’de şifresiz yayın yapan” ilk çocuk televizyon kanalı olarak yayın hayatına başladık. 

Kısa sürede tüm  çocukların ilgi odağı olmuş ve karasal yayın yapmamasına rağmen tüm kanallar sıralamasında  üst sıralarda yer aldık. 2009 yılı AGB ölçümlerinde, izlenme sıralamasında ortalama ilk 9 -10 kanal içinde yer alan Yumurcak TV, gün boyu 05.00 – 22: 30 saatleri arasında yayın yapıyor. Aileler ve pedagoglar tarafından hem okul öncesi hem de okul sürecine “olumlu destek veren” bir çocuk kanalı olarak tercih edilmektedir. 

Meryem Akbal Yumurcak TV

Başlangıçta ağırlıklı  olarak yabancı yapımların yayınlanmasına karşın; yerli yapımlarımızda kimi zaman % 30’lara ulaşırken, yabancı yapım oranını da % 70’lere çekebildik. Yerli yapımların oranını artırma gayreti içerisinde üretime devam etmekteyiz.  

Yumurcak Televizyonunda kendini “çocukluğuna yakın” hisseden genç bir kadro ile çalışmaktayız. Çocuk eğitiminde de olduğu gibi çocuk televizyon programcılığında da müzik önemli bir unsur. Bu sebeple Yumurcağın kendi çocuk şarkı ve fon müziklerini üretebileceği bir zemin oluşturduk. Ve bu şarkılarla “çocuklarına kolayca süt içirebildiklerini, uyutabildiklerini, dişlerini fırçalatabildiklerini…” söyleyen çok sayıda ebeveyn yorumu almaktayız. 

Yayın anlayışınız hakkında bilgi verir misiniz?

Her zaman ve her ko

Abdullah Gül Meryem Akbal

şulda “çocuğun yanında, çocuğun yararına” yayıncılık yapmaya odaklıyız.  

Çocuk televizyonculuğu diğer TV yayıncılığına göre çok fazla “özen ve sorumluluk” gerektiriyor. Ancak “gönüllü” bilinci ile ve “anne/baba” hassasiyetinde “ yayıncılık yaklaşımı ile “çocuğa faydalı” sonuçlara ulaşılabiliyor. 

Yumurcakta bir takım yayın ilkeleri ile televizyon yayıncılığı sürdürülür. Bu ilkelerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz: Sorumluluğunu bilen, iyiliği hatırlatan, güvenilir, geliştiren, değişimi takip eden, harekete geçiren, duyarlı, eğiten, aile sıcaklığında, işbirliği yapan,  eğlendiren, çocukça konuşan, çocuk gibi bir televizyon kanalı olmak çabasındayız.

Yumurcak TV için çocuk kavramı  ne ifade etmektedir_?

Hayat dolu olan hedef  kitlemizle “görüşerek; duyarlılıklarını, , meraklarını yakından tanımaya çalışıyoruz. Yüz yüze konuşurak; masumiyetlerinin farkında, gelişmelerine katkı sağlamaya çalışan bir yayıncılık anlayışımız var.  

Çocuk televizyonculuğu yaparken; aileler ve eğitimcilerle işbirliği içinde olmak gerekiyor. Okullardaki “okul, aile, çocuk” sacayağında yürütülen rehberlik hizmetinin; çocuk televizyonculuğunda da özenle uygulanması gerekiyor. 

Aile Kurumunun çok önemli olduğu ülkemizde, çocuk kadar anne, baba, kardeş, nine, teyze, dayı, hala gibi rolleri de iyi öykülendirmek; aile sıcaklığını hatırlatan bir çocuk televizyon kanalı olmaya çalışmak gerekiyor. Çekirdek aile iletişiminin yanında yakın akraba ilişkileri ile de çocuğun güçleneceği ve toplumsallaşabileceği gerçeğini ekrana taşımanın önemine inanıyoruz.  
 
 

Meryem Akbal

İleriye dönük proje ve hedefleri nelerdir?

Türkiye’de çocuklara yönelik TV yayını ihtiyacı yeni yeni fark edilen bir alan. Bu alanda; yerli yapımlarda sıradan prodüksiyonlara gitmek yerine, “özgün ve bugünün çocuğunun beğeni düzeyini yakalayabilecek özellikte” yenilikler taşıyan programlar üretmek amacındayız.

Anlatım dili olarak; çocuk programcılığında yeni, farklı arayışlarımız var. Teknik açıdan ve üslup açısından özgün projeler üreterek 3D- 2D animasyon ile farklı kukla tekniklerini kullanarak, çocuk belgeselleri v

e çocuk sanat programları projeleri  üzerinde  çalışıyoruz.   

Televizyonun güçlü etkisinden dolayı; en değerli varlıkları olan “çocuklarının mutluluk ve eğitiminden, aile birliğinin pekişmesine” kadar bir çok konuda Çocuk

Televizyonundan“olumlu destekler” bekliyorlar. Çocuklarının TV den kazanımlarını” çok önemsiyorlar. Çocuğa duyarlı TV yayıncılığı yapıldığını gördükçe olumlu eleştirileri ve güçlü önerileri artıyor. Bu nedenle aile ile birlikte hareket etmeyi yeni projelerde de tercih ediyoruz.. 

Yayın ilkelerimiz doğrultusunda çocuğun yanında , çocuğun yararına ,  gerek içerik gerekse teknik açıdan doğru ve kaliteli yapımlarla var olmayı hedeflemekteyiz.

***

Meryem Akbal’ı başarısından ötürü kutluyoruz. Ayrıca belirtmeden geçmeyelim; Akbal, geçtiğimiz yıllarda Türkiye Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ve Türk Dil Kurumu (TDK) işbirliğiyle düzenlenen "Doğru ve Güzel Türkçe Kullanımı 2007 Yılı Ödülleri" kapsamında ödül aldı. Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törende ödülünü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün elinden alan Meryem Akbal'ı tekrar tebrik ediyoruz.

 

Mehlika Toyga notlarını aktardı

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2010, 03:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
hasan gökbaş
hasan gökbaş - 9 yıl Önce

ben kutlamıyorum arkadaşı ve çok önemli bir yanlış yaptığını düşünüyorum.malum çocukların ilgisine mazhar olan bişey ama sadece oyalıyor.bir feminist etki altında çekiliyor diye düşünüyorum,çizgi filmler.ileride "Tarçın ve Arkadaşları”, “Yeşil Oba”, “Arthur”, “Emily”, “Caillou" saçmalıkları ile büyüyen nesillerimiz olacak,ne korkunç.arkadaşa bide ödül verilmiş,nesli dejenere ettiği için.ne diyeyim.bende böle düşündüm.

caillou
caillou - 9 yıl Önce

ne yani wold disney çizgi filmlerini izleyip sapık, şirinleri izleyip komünist mi olsun çocuklar? bunu mu istiyorsunuz! kimin evinde tv yok ve hangi çocuk çizgi film izlemiyor söyler misiniz???

madem alternatifiniz yok, o zaman atıp tutmayın olur mu! ya da o güzel fikirlerinizden ortaya bir çözüm yolu uzatın da bizde o yoldan yürüyelim...

...
... - 9 yıl Önce

Bence şu eleştiri gömleğinden sıyrılmamız gerek artık. İyi birşeyler ortaya koyanları, hatalarından çekip çıkarmak ne kadar doğru?... İyi işler birbirlerinin adımlarını takip ederk ortaya konulur, ilmi gelişmeler vs. de böyledir. Siz bu hanımın adımlarından farklı yönlerde adımlar atmaya çalışın, birşeyler ortaya koymaya çalışın. Ama atılan adımları görmezden gelmeyin... Ne diyeyim, benim görüşüm de bu...

banner19