Onlar Yeniden Milli Mücadeleciydi

Bünyesinden pek çok yazar ve kültür adamı çıkaran Mücadele Birliği için Abdullah Yıldız konuştu.

Onlar Yeniden Milli Mücadeleciydi
Abdullah Yıldız
Abdullah Yıldız

Edebiyat Hareket ve Özeleştiri alt başlığıyla çıkan Kurtuba Dergisi’nin yedinci sayısında farklı bir konu işlendi. Kurtubalılar bu sayılarında bir dönem Milli Türk Talebe Birliği gibi Türkiye’nin etkin gençlik hareketlerinden Mücadele Birliği’ni, Abdullah Yıldız’la konuşmuşlar. Yapılan röportajda Abdullah Yıldız, hareketin içinde yer alan gençlerin pek çoğunun bugün Türkiye’nin düşünce birikimi anlamında öncü isimleri olmasına dikkat çekmiş.

Eski Yeniden Milli Mücadeleciler

Bünyesinde nitelikli gençleri barındıran bu hareketin içinden çıkan sayısız isim var. Ahmet Taşgetiren’den, Hamza Türkmen’e; Hüseyin Gülerce’den Taha Akyol’a kadar pek çok yazar ve şair gençlik dönemlerinde bu hareketin içinde yer almış ve kendilerini geleceğe hazırlamışlar. Bugün kendilerine “Eski Mücadeleciler” deniliyor ve o günler kendilerine hatırlatıldığında yüzleri gülüyor.

Pınar DergisiKurtuba
Pınar DergisiKurtuba

Milli Mücadele DergisiPınar Dergisi ve Yeniden Milli Mücadele Dergisi

O dönemde hareketin siyasal tarafını teşkil eden Yeniden Milli Mücadele Dergisi’yle birlikte kültür sanat yayını yapan Pınar Dergisi neşrediliyordu. Okumaya büyük önem veren Mücadeleciler, o günün Müslüman gençleri arasında en çok okuyup yazan gençler olarak tanınıyordu. 80’lerde hareket dağıldıktan sonra kendilerine farklı zeminler bulan bu gençler günümüzde Zaman Gazetesi, Umran Dergisi, Vakit Gazetesi, Haksöz Dergisi, Bugün Gazetesi ve bunlar gibi pek çok basın yayın kuruluşunda sürükleyici kişilikler olarak ön plana çıkıyor.

Mücadele Birliği Gençliğinin özellikleri

Abdullah Yıldız röportajda Mücadele Birliği gençlerinin örnek alınması gereken pek çok özelliği olduğunun altını ısrarla çizmiş. O gençlerin duyarlı, kabiliyetli, atak ve iş yapabilen kişiler olduğunu anlatmış. Bugün pek çoğunun ön plana çıkmasındaki en büyük faktörün bunlar olduğunu dile getirmiş.

Röportajda “Amerika-Rusya Yahudiye kukla” söylemini gündeme taşıyan hareketin mensuplarının genel olarak milliyetçi-muhafazakar bir çizgiye sahipken 80 sonrası İslami söylemin yaygınlaşmasıyla birlikte değişim yaşayarak farklı ekollerde kendilerine yer buldukları konuşulmuş.

Cengiz Yalçınkaya Anadolu damarına inanarak haber verdi

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2011, 17:23
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Vişneci
Mustafa Vişneci - 10 yıl Önce

Yeniden Milli Mücadele hareketinin ana damarı devam ediyor. O damar eğilmediği için yok farzediliyor. uysal çocuklar ya da zamanın kudretlilerine boyun eğenler taltif ediliyorlar. Ana damar Millet Partisidir. Medeniyetimizin ve milletimizin meselelerini bilir gibi olanlar gündeme taşınıyor, bilenler göz ardı ediliyor. Yaşadığımız süreç budur. Er geç zafer; Hakkın ve Hakka inananlarındır.

KAMİL bÜYÜKER
KAMİL bÜYÜKER - 10 yıl Önce

DAMARIN NEREDE OLDUĞU, NEREDE KESİLDİĞİNİ ANLAMAK İÇİN GİDENLERİN VE KALANLARIN SADECE BEYANATLARINA, YAZIP ÇİZDİKLERİNE BAKMAK YERİNDE OLACAKTIR. GİT KALDI KİM GİTTİ ÇOK İYİ SORGULAMAK GEREKİYOR. MÜCADELECİLİK BİR MEKTEPTİ VAZİFESİNİ BUGÜN ŞAHISLAR PLANINDA VE GAYET GÜZEL BİR BİÇİMDE DEVAM ETTİRİYOR. KİMSE BİR YERLERE MALETMEYE KALKMAMALI DERİM.

alaybey
alaybey - 10 yıl Önce

mücadele devam ediyor.. yeniden milli mücadele adı üstünde milliyetci,demokrat,hukukun üstünlüğüne inanan ve bugün MP saflarında olup, meşru olmayan illegal görüşleri benimsemeyen yerli ve milli bir harekettir..

cihad
cihad - 10 yıl Önce

Kurtuba Dergisi ve Alaaddin Kampüsü
...
Alaaddin ne kadar güzel isim. Anadolu Selçuklu Devleti’nin en parlak döneminin sultanı. İlmin Anadolu’ya aktığı dönem, sadece ilim mi yiğitlikte nasibini alıyor bu saadet döneminden. Endülüslü Muhyiddin Arabi bu zaman diliminde gelmedi mi Konya’ya, evet belki de o getirmişti Kurtuba’nın mayasını Konya toprağına.
...
http://kainatamektup.com/index.php/2011/01/kurtuba-dergisi-ve-alaaddin-k

ahmet hurma
ahmet hurma - 10 yıl Önce

eskidendi gözüm bu işler. kaldı mı şimdi böle hareketler. bakın hele "müslümanlar" bile değişiyor. dünya değişiyor ne yapsınlar;heykelle, içkiyle uğraşıyorlar. sanki başka hiç işleri yokmuş gibi.
islamcılık bitti, müslümanlık pörsüdü, bir şeyler değişmiş değişmiş ki farkına bile varamıyoruz. herkes şehirde kendi ayağını arıyor. oysa bunu çokta içerden söylüyorum.
yeni mücadele "kendimiz" bunu iyi öğrenmek lazım!

selim
selim - 10 yıl Önce

tuhaf bir örgütlenme idi. hala etkili evet... biraz anti komünizm, biraz selefi, biraz milliyetçi, arkası soru işaretleri dolu....

Mehmet CAN
Mehmet CAN - 10 yıl Önce

Hizbullah bu gün mücadele birliği'ne Millet Partisi'nden daha yakındır! anlayana sivrisinek saz!

Said  Ramazan
Said Ramazan - 10 yıl Önce

Kanımca bu harekete ilişkin mensuplarının üç tür değerlendirmesi var: İlki hala yola devam edenler,İkincisi bu hareketi derin devletin kotardığını ve başından itibaren kirli olduğunu düşünenler,üçüncüsü ise devletin hareketi kullandığını ama özünde iyi olduğunu ifade edenler.Bir de dışardan yapılan değerlendirmeler var: hayrettin Karaman ve Ercümend Özkan'ın bu harekete ilişkin yaklaşımları da ilginç. Harekete en eleştirel kim bakar, derseniz Hamza Türkmen derim.


banner19

banner13

banner26