Onlar, aile boyu tasarımcılar!

Müthiş bir arkaplana sahip bu tasarımcılar, tasarımlarında da bu arkaplanı yansıtıyorlar..

Onlar, aile boyu tasarımcılar!

Batıda son zamanlarda gelişen ve “trend” olan “yeşil” yani çevreye duyarlı işletmecilik ve sanat anlayışını, “trend”liğinden değil, İslam’ın yüzyıllardır çevreye gösterdiği duyarlılıktan ilham alarak gösteren sıradışı bir tasarım grubu Sakina Design.

Çok kültürlü arkaplanı, çağdaş minimalist sanatın bakış açısıyla yeniden yorumladıkları klasik müslüman çizgiler ve sanat gelenekleri ile isimlerini “sekine” sözcüğünden alan Sakina Design, tasarımlarıyla gerçekten de “sekine” kazandırıyorlar.

Sakina Design
(+)

Tasarımcı bir aile onlar

Sakina Design’ı diğer tasarım gruplarından ayıran ilk şey belki de müslüman bir çiftin tam anlamıyla “aile” işi olması: Müslüman karı-koca Jontie ve Pik’in el emeği göz nuru bu tasarımlar. Birbirlerini harika bir şekilde tamamlayan çift tasarım işlerinin de gerek işletmecilik yönünü gerekse sanat yönünü birbirlerini tamamlayarak, İslam’ın sınırlarını aşmadan, müslüman kültürü tüm renkleriyle ve incelikleriyle yansıtarak gerçekleştiriyorlar. Nitekim Sakina Design’ın kurumsal yönüyle Jontie ilgilenirken, tasarımlar yetenekli eşi Pik’in elinden ve gönlünden çıkıyor.

Sakina Design
(+)

Baştan aşağı her açıdan “rengârenk”

 

Sakina Tasarım’ı özel kılan bir başka özellikleri de Jontie ve Pik’in zengin etnik ve kültürel arkaplanı: Suriye’den ABD’ye göçmüş Çerkez bir ailenin oğlu olan Jontie ve dünyanın en prestijli moda okullarından biri olan New York’taki Moda Teknoloji Enstitüsü’nde grafik tasarımı okumaya gelmiş sonradan müslüman olmuş Hong Kong’lu Pik.

Nitekim tasarımlarında bu çok kültürlülüğün etkisi rahatlıkla görülebiliyor. Tasarımlarının en büyük özelliği ise çağdaş sanat akımları ile müslümanların kadim sanat geleneklerinin bileşimi bir dokuya sahip olmaları. Nitekim bir tasarım kuruluşuna dönüşme fikri de kendi evlerini dekore edecekken bu tarz hiçbir tasarıma rastlayamamalarıyla ortaya çıkmış.

Sakina Design
(+)

Müslüman çevreye karşı sorumludur

 

Tasarımın, özellikle de iç dekor ve kutlama kartı gibi alanlarının, doğayla uyumu büyük; zira özellikle de doğrudan ağaçların ham madde olarak kullanıldığı materyaller kullanılarak hazırlanıyorlar.

 

Sakina Design tüm ürünlerinde geri dönüştürülmüş tahta-bazlı materyalleri kullandığı gibi, boyalarda ve mürekkeplerde doğaya zarar veren maddeleri bulundurmayan ürünleri tercih ediyorlar. Kullandıkları paketleme malzemeleri bile tamamen geri dönüştürülmüş materyallerden…

 

Sakina Design

Özellikle Kuzey Amerika’da ithal mal kullanımının yaygınlığı sebebiyle önemli bir sorun olan, ithal malların taşınımının yarattığı kirliliğe katkıda bulunmamak adına tüm malzemeleri de yerel esnaftan. Jontie ve Pik için birçok diğer ticarî kurumdan farklı olarak bu, sadece bir kurumsal kimlik detayı değil: İslam’ın omuzlarına yüklediği bir sorumluluk. Gerek ticarette gerek sanatta gerekse günlük yaşamlarında bu sorumluluğa dikkat çekiyorlar, örneğin yerel Müslüman topluluğa hitap eden çevreci etkinlikler düzenlenmesinde de aktif rol oynuyorlar.

 

 

 

Kübra Özgüven bu tasarımlara hayran oldu

Sakina Design

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mesud Çelik
Mesud Çelik - 13 yıl Önce

Web siteleri var mıdır?