Önemli olan Ramazan'ın hakkını vermektir

Ramazan'ın manevi ikliminin gönüllere konuk olduğu bu günlerde Tokat’ta Ramazan'a dair yaşanan güzellikleri Mustafa Uçurum yazdı.

Önemli olan Ramazan'ın hakkını vermektir

Yolunu hasretle beklediğimiz, kavuşunca şükürler ettiğimiz Ramazan, yine baş konuğumuz olarak gönül hanelerimize geldi. Geçip giden zaman bize sık sık “Hey gidi günler” serzenişini yaptırsa da “Nerde o eski Ramazanlar” dedirtse de aslında en güzel zaman, yaşadığımız anlarda saklı. Elimizdeki fırsatları çok iyi değerlendirirsek yaşadığımız günler de bereketiyle, ruhaniyetiyle bizim için eşsiz vakitlerden olabilir.

Tokat’ta ramazan; yapılan yardımlarla, iftar çadırlarıyla, hatimli teravihlerle, sokaklara gül kokusu serpen araçlarla, manevi duyguları diri tutan çalışmalarla kendini şehrin her köşesinde hissettiriyor.

Ücretsiz, isteyen alsın

Namazları şehrin merkez camilerinde, Osmanlı yâdigarı camilerinde kılmak ayrı bir ruh iklimine büründürür insanı. Merkez camiler bu anlamda sadece cuma günleri değil bütün vakitlerde tıklım tıklım dolu olur. Tokat’ın merkezinde bulunan Ali Paşa Camii de her anlamıyla bir merkez camidir. Namaz vaktini bekleyen amcaların sohbeti, aradan geçen yüzyıllara şahit çınar ağaçları ve şehrin kalbine şifa olan ezan sesleriyle Ali Paşa Camii, şehrin kalbi olmaya devam ediyor. Ayrıca, şehrin tam merkezinde bulunması da Ali Paşa Camii'ne ayrı bir güzellik katmakta.

Ramazan'ın ilk cuması her yıl olduğu gibi yine camilerin en kalabalık olduğu vakitlerdendi. Tokat Ali Paşa Camii de bahçeden caddeye taşan bir kalabalık cemaate şahitlik etti. Namaz bitip de camiden çıkanların dikkatini celbeden bir görüntü vardı ki Ramazan'ın paylaşma ayı, kardeşlik ayı olduğuna en büyük delildi. Üç kasa kiraz ve kirazların üstünde samimice yazılmış bir not vardı: “Ücretsiz, istiyen alsın.”

Tokat’ın adıyla birlikte anılacak güzelliklerden biri olan kirazının meşhurluğu, yapılan kiraz festivalleriyle duyurulsa da herhalde bu gönlü zenginin yaptığı kadar güzel bir tanıtımı olmamıştır kirazın. Bu takdire şayan güzelliği fotoğraflayıp herkesin buna şahit olmasını sağlayan Eyüp Gür kardeşimi de kutlamak gerek. Çünkü burada dikkat çekilen, yapılan davranışın özelliği ve güzelliği. Zaten kiraz sahibi de ortalarda görünmüyordu. Amacının hayır yapmak olduğu da buradan belliydi.

Ramazan paylaşmaktır demekle olmuyor. Gönülleri hoşnut edecek gönül zenginliğini görmek istiyor insanlar. Ramazan'ın ilk günü de bahçesinden topladığı dutları küçük kutulara koymuş bir dede, yine caminin çevresinde dağıtıyordu dutları. Fotoğrafını çekmek istedim. “Aman çekme yavrum, yanlış anlarlar.” dedi. İşte bizim bu temiz bakışa, geniş yüreğe ihtiyacımız var.

Sosyal market tam zamanında açıldı

Tokat’ta Ramazan'la birlikte başlayan bir çalışma, “tam zamanında” dedirtti herkese. Tokat Belediyesi, örneklerine birçok ilde şahit olduğumuz sosyal marketi Ramazan'la birlikte faaliyete geçirdi. Daha önceleri yapılan yardımlar ihtiyaç sahiplerinin evlerine yapılıyordu. Daha çok da onlar düşünülerek, özellikle de ihtiyaç sahiplerinin incinmelerinin önüne geçmek için belirlenen kişilere verilecek sosyal kart ile bu marketten belli miktarda alışverişlerini ücretsiz yapabilecekler. Bizim hayır yaparken bu ince düşünceye ihtiyacımız var. İnsanların gözlerine sokarak değil, onların kalplerini incitmeden, boyunlarını eğdirmeden yardım etmektir esas olan. Tokat Belediyesi bu çalışması ile Ramazan'da üzerine düşeni yaparak gönülleri hoşnut etmiştir.

Ramazan'ın maneviyatını unutmadan, kardeşlik ve paylaşma duygularını en başa koyarak dopdolu geçireceğimiz vakitlerimiz olur inşallah. Hocaların vaazlarında sürekli söyledikleri bir dua var, en çok da sımsıkı bu duaya tutunmak gerek. “Ramazan'la birlikte başlayan bütün iyi niyetler, güzel ameller bir ömür devam etsin.” Zaten bütün vakitlerimizi Ramazan hassasiyetiyle geçirmeye başlasak, fert fert bir dirilişe ulaşmamız hiç de uzak değil.

Oruçsa tutulur, iftarsa yapılır. Önemli olan Ramazan'ın hakkını vermektir. Bu da paylaşmaktan geçiyor. İsraf etmeden, kıymetini bilerek, ümmeti dualarımızın başına koyarak…

 

Mustafa Uçurum yazdı

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2015, 16:40
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13