O'ndan daha güzel sözlü olan kimdir?

En güzel sözlü kimdir? En güzel söz hangisidir? Sözün güzeli doğru olmakla başlar. Gösterişten, çelişkiden uzak durur, derininde adalete yaslanır ve hikmete kapı açar. Ahmet Mercan yazdı.

O'ndan daha güzel sözlü olan kimdir?

 

 “(...) Ki onlar, sözü işitirler ve en güzeline uyarlar...”

(Zümer-18)

 

En güzel sözlü kimdir? En güzel söz hangisidir? Sözün güzeli doğru olmakla başlar. Gösterişten, çelişkiden uzak durur, derininde adalete yaslanır ve hikmete kapı açar.

Kimi zaman keskin ve insanın kabulünü zorlar. İşte o an insanlar yozlaşmış bir idrakin cenderesinde bulunuyorlar. Sözün güzeli suni süslemeden uzak, görüntüleri aşarak çoğu zaman çelişkisiz işaretler serper boşluğa.

O’ndan daha güzel sözlü olan kimdir?

İnsanın Rabbi ona en büyük hediye olarak Kelamullah’ı vermiştir. Vermiştir ki, onun ışığını gözbebeğine yerleştirsin; aklını o ışıkla, kalbini o anlam suyu ile yıkasın, arındırsın ve kıvama getirsin.

Güzel söz, göklere erişmiş, meyveleri sonsuza saçılan meyve ağacı gibidir. İnsan ölse yaşamaya değer söz bırakmışsa geriye, hayırla yaşıyor demektir.

İyi bir iş fiilin sözüdür ki, en etkin nutuk odur. Sözün hayat buluşudur iyi bir iş. Eylem lehçesi en makbul merhaledir ve insana “salih amel” babından sayfalar açar.

Bereket, sözün samimiyeti ve taşıdığı hikmet oranında saçaklanır, dile sığmaz; mahiyetle var olur.

Hayrın varolması, yeni güzelliklerin devreye gireceğine de işaret eder. Sözün güzeli, sonsuzu hesabına katan ve hiç bir zaman insanı yanıltmayandır.

 

Ahmet Mercan yazdı

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2014, 12:03
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26