Ömer Erinç içkale inşâsını anlattı!

Kahramanmaraş'ta 'Kıraathane Söyleşileri' devam ediyor. Ömer Erinç yazmanın önemine dikkat çekti..

Ömer Erinç içkale inşâsını anlattı!

Kahramanmaraş Valisi M. Niyazi Tanılır’ın öncülüğünde başlatılan ve çok büyük bir kültürel boşluğu kapatan “Kıraathane Söyleşileri”nin 14 Nisan tarihli konuğu, yazar, şair ve kültür adamı Ömer Erinç’ti.

Söyleşi şeklinde gerçekleşen programda Ömer Erinç, Mustafa Köneçoğlu’nun sorularını yanıtladı. Vali M. Niyazi Tanılır’ın da hazır bulunduğu söyleşide programı dikkatle takip eden birçok sanatseverin merakla beklediği konular ele alındı.

Kıraathane Söyleşileri, Kahramanmaraş

Sanat-edebiyat algımız teşrih masasında

Söyleşide Türk edebiyatında önemli bir yere sahip olan Edebiyat Dergisi’nden başlanarak, Kahramanmaraş’ta edebiyatın dünü-bugünü, 70’li yıllardaki sanat-edebiyat algısıyla günümüz sanat-edebiyat algısı enine boyuna teşrih masasına yatırıldı. Nuri Pakdil etrafında oluşan edebiyat çevresi, Türk modernleşmesi ve onun günümüzdeki etkileri, modernizm-postmodernizm gibi konu başlıkları da ilgiyle takip edilen konulardandı.

Ömer ErinçSanatta köksüzlük insansızlığa yol açar

Ömer Erinç, özellikle geleneğin iyi kavranması gerektiğini dile getirerek, sanatta köksüzlüğün insansızlaşmaya kapı araladığını vurguladı Bunu yaparken de Sezai Karakoç sanatına önemine değindi. Şiirin bir bilgilenme türü olduğunun da altını çizen Erinç, şiirin Türk toplumundaki kadim yerine de atıfta bulundu. Şiirin bugünkü yerini de irdeleyen Erinç, Türkçe’nin asıl tadından uzak, neredeyse çeviri tadında metinler üretildiğini dile getirerek, bu noktada Arif Ay şiirinin önemsenmesi gerektiğini vurguladı.

‘İç kale’ inşâsı nasıl olur?

Yazmanın önemine de değinen Ömer Erinç, yazı yazmanın bir ‘iç kale’ inşa etmek anlamına geldiğini belirterek, bundan sağlanan manevi hazzın yeterli itminanı sağladığını ifade etti. Kahramanmaraş Valisi M. Niyazi Tanılır’ın, “80 sonrası yazanlardan klasik olmayı hak eden var mı” şeklindeki sorusuna da Ömer Erinç, İhsan Deniz, Hüseyin Atlansoy, Ömer Erdem adlarıyla cevap verdi. 

Kıraathane Söyleşileri, Kahramanmaraş

Bir sonraki söyleşide kim var?

Valiliğin öncülüğünde gerçekleştirilen “Kıraathane Söyleşileri”nin bir sonraki konuğunun Memduh Atalay olduğu açıklandı. Konu ise, “Okuma ve Okuma Kültürü” olarak belirlendi.  

 

Âdem Irmak toplantıdan notlar aktardı 

 

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2010, 20:49

Ali Bal

banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali
ali - 11 yıl Önce

nasıl haberimiz olmadı, kaçırdık güzellim muhabbeti... :( hece dergisi'nin 160. sayısında da ömer erinç imzalı bir yazı vardı.

Hayati Niğdeli
Hayati Niğdeli - 11 yıl Önce

Bu güzel sohbete katılamamak cidden üzücü.

M. Kaman
M. Kaman - 11 yıl Önce

Kıymetli Memduh Atalay ve Mustafa Köneçoğlu hocalarıma selam ediyorum.

banner19

banner13

banner26