Okuyucuya mahrem birkaç söz

Her çıkan mecmuanın ilk garazı seni kazanmaktır. Seni kazanmak için bak nelere baş vururlar: evvelâ edebiyat, fikir, sanat diye peşin bir ihtiyaç kabul ederler. Sonra bu ihtiyacların (en güzel), (en yeni), (en harikulâde) karşılıklarını sinelerinde toplayacaklarını müjdelerler.

Okuyucuya mahrem birkaç söz

 

Ağaç Dergisi

Ağaç Dergisi

Ağaç, Necip Fazıl Kısakürek'in 1936 çıkardığı bir dergi. Kurucu kadrosunda Necip Fazıl'la beraber Ahmet Kutsi Tecer ve Ahmet Hamdi Tanpınar da bulunmaktadır. Dergi döneminin materyal fikir ortamına, manevi bir can vermiştir. Dergi de döneminin birçok önemli yazar, şair ve sanatçılarını kendisine çekmiştir. Ahmet Muhip Dranas, Dino ve Eyüboğlu kardeşler, Abdülhak Şinasi Hisar, Burhan Toprak, Mustafa Şekip Tunç bu isimlerden sadece bir kaçı.


17 sayı yayımlanan dergi döneminde büyük bir yankı uyandırır. Dergi 1993-94 yıllarında Yedi İklim dergisi tarafından tıpkıbasım olarak tekrar dağıtılır. Aslında bu derginin, yalnızca 1930'lar için değil, bu dönem için de önemli olduğunun da bir göstergesi. Ağaç, içeriği bakımından dönemini aşıp; tekrar tekrar okunulup fayda sağlayabilecek bir eser.

İlk sayının arka kapağında bir yazı, okuyucunun dikkatini çekiyor: Okuyucuya Mahrem Bir Kaç Söz. Yazarı belirsiz, isim kısmı sadece bir yıldız ile gösterilmiş. Yazı, döneminin mecmua dünyasının haritasını çizmesinin yanında, derginin de yol haritasını çizmekte. Ayrıca, birçok önemli hususu belirtmesinden dolayı, sizin için bu yazıyı ç-alıntılıyoruz...

[yazı, dergiden birebir aynı şekilde ç-alıntılanmıştır]

 

OKUYUCUYA MAHREM BİR KAÇ SÖZ

Her çıkan mecmuanın ilk garazı seni kazanmaktır. Seni kazanmak için bak nelere baş vururlar: evvelâ edebiyat, fikir, sanat diye peşin bir ihtiyaç kabul ederler. Sonra bu ihtiyacların (en güzel), (en yeni),  (en harikulâde) karşılıklarını sinelerinde toplayacaklarını müjdelerler. Bütün bu karşılıkların dümen tuttuğu birlik noktasını göstermek için de (gayemiz), (hedefimiz), (idealimiz) başlıkları altında yazılar yazarlar. Daha sonra okuyucuya, yani sana dönerler ve mecmuanın her şeyden evvel senin mecmuan olduğunu, senin isteğine, senin keyfine, senin gayene hizmet edeceğini bildirirler. Üstelik senden fikir de sorarlar, rehberlik de isterler. Böylece sana karşı borçları ödenmiş olur.

Bu orta malı bir metottur.

Çingene karısından, cer hocasına, çatal sakallı eski Rus ceneralinden, karamelâ satıcısı çocuğun modern dilenme tarzına kadar her şey iyi kötü bir metoda bağlıdır. Bu metotsa sadece söyliyecek sözü, çevirecek istikameti, teklif edecek şahsiyeti olmayanın, bir kelimeyle sünepe merhamet avcısının metodudur. Zaten onun bu cinsten olduğu, mahallenin topal kedisi gibi sahipsiz ve orta malı olmasından belli.

Kendileri bir ihtiyaç mevzuu değildir, eski cinslerinin kurduğu ihtiyaç ananesinden imdat beklerler. (Güzel), (yeni), (harikulâde) olarak yalnız bu üç kelimeyi bilirler. (Gayemiz), (hedefimiz), (idealimiz) dedikleri şey ise ne olduğunu sana sordukları, senden öğrenmek istedikleri şeydir.

Değil kötülemekle bir iş yapılacağını sanmak, içinde bir dava taşıyanın bu gibi kısır heveslere sarfedecek vakti bile olduğuna inanmıyoruz.

Ne yapmak istediğimiz hakkında kelime bile söylemiyeceğiz. Onu göreceksin! Ya olacak, ya olmayacak. Fakat bizim sana peşin olarak söylemeye mecbur olduğumuz tek bir söz var. Bu mecmua, senin gayene hizmet için çıkmıyor. İsteği, keyfi ve gayesi yüzü kadar meçhul ve sayısı senin kadar değişik olan senden evvel bizim bir isteğimiz, bizim bir keyfimiz, bizim bir gayemiz olacak. Eğer onlar üzerinde birleşirsek (Ağaç)ı kendi mecmuan bil.

Ortalığın çoraklığı hakikatinde her halde sen ve biz beraberiz. Sen suçu yazıcı da, buluyorsun, yazıcı suçu sende. Biz suçun kimde olduğunu ispat etmek istiyoruz. Ya sen borcunu ödeyecek, hareketimize alâka göstereceksin. Fakat biz bir şey yapamayacağız. O halde biz yokuz.

Ya biz bir şey yapacağız. Fakat sen alâka göstermiyeceksin. O halde sen yoksun. Bunların birinden birini ispat etmek bize yeter!

 

M. Murtaza Özeren okunup anlaşılması duasıyla ç-alıntıladı

Yayın Tarihi: 14 Ağustos 2013 Çarşamba 11:11 Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2016, 16:36
banner25
YORUM EKLE

banner26