Okuyan insanın güneşi hiç batmaz

Sait Çamlıca, “Gençlik Hazinesi” kitabını, Ali Fuat Başgil’in “Çalış genç adam çalış! Namerde muhtaç olmak, ölmekten beterdir!” sözünden ilham alarak yazmış..

Okuyan insanın güneşi hiç batmaz

 

Önüme gelen gence soruyorum; “bu aralar ne okuyorsun” diye… "Hiç" diyor, "Hiçbir şey okumuyorum." Nedenini sorduğumda “vaktim olmuyor” diyor. Çok şaşırıyorum; öğrenci adamın kitap okumaktan, ders çalışmaktan, hayal kurmaktan, yazıp-çizmekten başka ne işi olabilir ki? Zaten kitap okumak yemek yemek gibi, su içmek gibi önemli bir ihtiyaç değil mi? Bu durum beni çok üzüyordu ki gençlerin okuma alışkanlığı kazanmasına katkı sağlayan güzel bir kitap keşfettim. Sait Çamlıca'nın Gençlik Hazinesi kitabı.

Yazar kitabını, Ali Fuat Başgil’in “Çalış genç adam çalış! Namerde muhtaç olmak, ölmekten beterdir!” sözünden ilham alarak yazmış.  Kitap okumanın gençler üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerini açık ve sade bir dille anlatmış. Önemli şahsiyetlerin sözlerinden yardım alarak kitaba zenginlik katmış. Hayatın gerçeklerini tatlı sert bir üslupla anlatmış. Zevkle, heyecanla okuyacağınız, farklı bakış açıları sunan, başarılı bir kitap ortaya çıkmış.

Kitabı okuduktan sonra, şöyle düşündüm; "okuyan insanın güneşi hiç batmaz." İnsan okudukça, öğrendikçe bilgiler ona güneş olur. Dünyası aydınlanır, başkalarının dünyalarını aydınlatmaya vesile olur.

Yazar, kitabı sadece gençlerimiz için değil, kitap okuma alışkanlığını yeni edinen her yaştan insana hitap ederek yazmış. İyi ki yazmış, iyi ki önemli bir konuyu fark etmemizi sağlamış.

 

Tuğçe Kaman yazdı

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2013, 16:35
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13