Okur perşembe gününü bekliyor!

Ö.Faruk Dönmez yeni hikâye kitabının çıktığı saatlerde Edebiyat Mevsimi kapsamında TYB'de 10 Aralık perşembe akşamı Mürekkebi Kurumadan'ın konuğu olacak.

Okur perşembe gününü bekliyor!

Hece Öykü dergisinin en dikkat çeken öykücülerinden Ömer Faruk Dönmez'in yeni kitabı çıkıyor. Cafcaf’ta da Hamza'sı ile üç beş ayda 10 bin okuru kendine bağlayan Ömer Faruk Dönmez'in ilk kitabı Hep Aynı Hikâye’yi üç yıl önce Hece Yayınları’ndan çıkmıştı.

Dönmez, şu günlerde Bir Kitap Bir Balta’yı yayımlamanın telaşını yaşıyor. Kitap İz Yayıncılık’tan çıkmak üzere. Bu kitap vesilesiyle hem de TYB’nin düzenlediği Edebiyat Mevsimi etkinlikleri kapsamında tam da adına yakışır bir biçimde mürekkebi kurumadan diyerek bir program düzenlenecek. Programda Bir Kitap Bir Balta ve Hep Aynı Hikâye üzerinden Dönmez’in hikâyecilik serüveni konuşulacak. Elbette yazar kendindeki hikâye kavramının neye karşılık geldiği üzerinde de duracak.  

Cafcaf

10 Aralık 2009 Perşembe akşamı saat 18.00’de TYB’nin Sultanahmet’teki İstanbul Şubesi’nde (Kızlarağası Medresesi) gerçekleşecek program. Söyleşiyi sitemiz yayın yönetmeni Asım Gültekin yönetecek.  

Bir Kitap Bir Balta’nın o gün çıkıyor olması da programa iştirak edecek dinleyiciler için oldukça önemli. Ömer Faruk Dönmez ilk kitabında ortaya koyduğu üzere kendi hikâyesini kendi özgünlüğü içinde yazan bir sanatkâr. Bugünün toplumsal meselelerini edebiyatın tezgâhından geçirmek gibi bir derdi var. Bunu çıkacak kitabında da ortaya koymuş. 

Cafcaf

Bir Kitap Bir Balta’nın editörlerinden aldığımız bilgiye göre kitapta üç tür hikâye var. Dönmez’in hikâyeciliğini ve son kitabının içeriğini kabaca şu ifadelerle anlatabiliriz. Muhakkak eksiklik barındıran bu ifadeleri, Dönmez’i dinlemek isteyeceklere fikir vermesi açısından burada paylaşıyoruz: 

“Hikâyelerde genel bir eğilim, "yabancı" ya da yabancılaşmış bir şeyin / birinin bakış açısından (bu yabancı kimi zaman bir sinek, bir gazete parçası -bu ilk kitaptaydı-, hafızasını kaybetmiş bir felsefe profesörü, ölüm meleği, pantolonunu giymeyi unutup ise giden bir adam vs. olabilir) modern şehir hayatının eleştirilmesi.” 

  

Yakup Öztürk herkesi TYB’ye davet etti.

Yayın Tarihi: 08 Aralık 2009 Salı 07:30 Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2009, 10:52
YORUM EKLE

banner19

banner36