Okur, Bayazıt kitap fuarından neler bekler?

Yılda bir yapılan kitap fuarları okurun isteklerine cevap veriyor mu? Yayınevlerinin fuar yaklaşımları doğru mu?

Okur, Bayazıt kitap fuarından neler bekler?

 

Kitap fuarları, sıkı okurları şüphesiz heyecanlandıran etkinlikler. Çünkü birçok kitaba ulaşmak, beğenilen ve takip edilen yazarlarla tanışmak, iletişim kurmak, kitap imzalatmak fuarlar sayesinde mümkün olur. Bu tarz etkinlikler fuarlara yönelik ilginin daha çok maddi olmayan sebeplerini teşkil eder. Bir de fuarların şüphesiz maddi açıdan okurları heyecanlandıran tarafları vardır. Yayınevlerinin düzenleyeceği kampanyalar, okuma listesi kabarık okurların, ilk sıradaki beklentileri arasında yer alır.

Peki, böyle mi olur, yani yayınevleri okurların -gerçek okurların- bu beklentilerine karşılık verir mi? Ne yazık ki hayır. Yayınevlerinin stantlarına astıkları yüzde 20-25 oranındaki indirim ilanlarının kitaba gönül vermenin yanında, kazancının büyük bölümünü de kitaba verenlere cazip gelmesi mümkün değildir. Çünkü sıkı kitap takipçileri o indirimlerin daha fazlasının yayınevinin satış yerinde çok rahat yapılabileceğini bilir.

Yayınevleri neler yapmalı?

Bir okurun bir kitap fuarına katılan yayınevlerinden beklentileri nelerdir? Öncelikle fuarın bir kitap şenliğine dönüşmesi için her yayınevi üzerine düşeni yapmalıdır. Bu tarz bir yaklaşımın fuara katılmadan önce iyi planlamalar gerektirdiğini ifade etmeye zaten gerek yok. Bir yayınevinin, fuaraBayezıt Kitap Fuarı saatler kala, şöyle raflarına bakıp fuarda kendisine ayrılan yeri dolduracak kadar kitabı paketleyip fuarın yolunu tutmasının bu şenlik havasını oluşturma noktasında çok yetersiz kalacağı aşikâr.

Yayınevi; imza günlerini, indirim oranlarını, promosyonları, okurlarına vereceği eşantiyonları hazırlık aşamasında planlamalıdır. Okurlara hediye edilecek orijinal bir kitap ayracı bile yayınevine ve kitaba olan sempatiyi arttırabilir. Fuara planlı şekilde hazırlanan ve planlamalarını hayata geçiren yayınevleri fuardan hem kendisi mutlu ayrılacak, hem de okurlarını mutlu etmiş olacaktır. Bir de yayınevlerinin kitap konusunda pazarlığa açık olmaları fuara ayrı bir ruh katacaktır. Barkot kelepçesinin olmadığı bu ortama pazarlığı dâhil etmek, hem alışverişi renklendirecek hem de sünnete uymayı sağlayacaktır.

Beyazıt Fuarı’nda durum

31.si Bayezıt Meydanı’nda devam eden İstanbul Kitap ve Kültür Fuarı’nda okurları heyecanlandıracak etkinliklerin, kampanyaların azlığını, yayınevlerinin fuara ciddi hazırlanmadıklarına yormak bilmem doğru olur mu? İndirim oranlarının yüzde 25-30’larda kalması, stantlarda kitaptan Bayezıt Kitap Fuarıanlamayanların (kitap veya fiyat sorulduğunda hemen telefona sarılanların) görevlendirilmesi, imza günü afişlerinde gün ve saatin yer almaması, imza gününün ne zaman olduğu sorulduğunda “yazarımız her an gelebilir” gibi esrarengiz bir cevabın verilmesi bu iddiamızı ispata yeter sanırım.

Yine de birkaç iyi haber

Fuardaki tüm bu olumsuzluklara rağmen okuru heyecanlandıracak birkaç kampanya olması sevindirici. Bu anlamda Pınar Yayınları; Adem Özköse-Cennete Otostop, Cahit Koytak- Gazze Risalesi, Metin Önal Mengüşoğlu-Vahiy ve Sanat, Cihan Aktaş- Turuncu Günler-Bana Uzun Mektuplar Yaz, Garaudy- Siyonizm Dosyası, Abdullah Yıldız- Balyoz ve Kalem, Ramazan Altıntaş-Tevhit ve Estetik İlişkisi gibi birçok güzel kitabı çok uygun fiyata okurlarına sunuyor. Haddab Çetin Akdeniz’in Kalbimin Düştüğü Yerdeyim ve Hüseyin Mercan’ın Suriye - Rejim ve Dış Politika kitabı da aynı yayınevinin fuarda dumanı tüten kitaplarından.

Üstad Sezai Karakoç’un tüm kitapları set halinde ilk defa fuarda yer alıyor. Set halinde alımda yapılan indirimin yanında, tek alımlarda da Üstad’ın tüm kitaplarında ciddi oranda indirim yapılıyor.

 

Serdar Arslan yazdı

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 15:41
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
zeyneb güngör
zeyneb güngör - 7 yıl Önce

Diyanet, Nûbihar Yayınları'na yıllardır stand açma izni vermiyor..ben de artık bu yıl protesto ediyorum..15-16 yıldır gittiğim fuara bıu yıl gitmeyeceğim..

banner19

banner13