Okumak bize neden sevdirilmez?

Artık daha çok kitap satılıyormuş. Nasıl inanalım?! 'Satıldığı kadar da okunuyordur' diye umut ediyoruz.

Okumak bize neden sevdirilmez?

Türkiye’nin ‘okuma haritası’ çıkarıldı. En çok okuyan illerimiz belirlendi. Kimsenin şaşırmasına gerek yok, genelde olduğu gibi bu sıralamada da birincilik İstanbul’a ait. Listede sırasıyla İstanbul’u Ankara, İzmir, Kocaeli, Antalya, Bursa, Muğla, Eskişehir ve İçel takip ediyor.İdefix

Haritayı sadece idefix.com’un satış oranlarına göre çıkarmışlar. Türkiye sınırlarında yılda ortalama 600 bin kitap satmış idefix.com. Kitapyurdu.com vb. diğer satış siteleri ve kitapçılardan alınanları düşünürsek yılda birkaç milyon kitap satılıyor demektir.

Sevinelim mi üzülelim mi?

“Biraz 70 milyon bizi izliyor” gibi olacak ama 70 milyona yakın kişinin yaşadığı Türkiye’de yılda birkaç milyon kişi kitap alıyor. Bu duruma sevinelim mi üzülelim mi? Geçtiğimiz yıllara oranla artan bir grafik ama devede kulak bir oran bu sayılar.

“Neden az okuyoruz? “ diye yazarlarımıza bir soru yöneltildi denk geldiğim bir TV programında. “Türkiye neden az okuyor?”a şu cevaplar verildi.

Birileri bize kitapları sevdirmiyor

“Birileri kitapları bize sevdirmiyor. İlkokuldan itibaren kitaplardan nefret ediyoruz. Nasıl sevebiliriz ki. Kitap okuduğunuz zaman size sorulan soruları hatırlayın. ‘Kaç yılında yayınlanmış?’ ‘Yazarın ölüm doğum tarihleri nedir?’ ‘Baş karakterlerin isimleri neler?’ ‘Özetini çıkarın.’ Bu soruların hangisi bir kitabı bizim için değerli kılar ki?!’’

“Edebî kitapları geçtik, müfredat kitapları kısıtlı, Türkçe kötü kullanılıyor. Okutulan coğrafya kitabında Türkçe diye bir özellik aranmıyor.”

Okumak neden sevdirilmiyor?Okumayanlar neden okumuyor?

Kitap, gazete ve dergiler pahalı da ondan mı? Ucuz oldukları söylenemez, ilk sığındığımız neden de bu oluyor zaten.  Ama bundan başka bir neden daha olmalı. Bol internet kullanıcısı, hatta hayatını internet dünyasından kazandığı paralarla idame ettiren ben, bu konuda en çok interneti suçluyorum.

İnternet abone sayısı on milyona yaklaşmış durumda. Neredeyse her evde bilgisayar ve internet var artık. Her evde üç-dört kişi internet kullanıyorsa –ki öyle– 30-40 milyon kişi eder. Ama bu oranlara rağmen ücretsiz haber sitelerinin okur toplamı da, gazete ve dergilerin tirajlarından daha iyi değil…

Her konu üzerinde ahkam kesebiliyoruz ama

İnternette en çok kısa metinler hoş karşılanıyor. Çabucak tüketilen sloganlardan oluşan etkileyici cümleler. Uzun metinler genelde sonuna kadar okunmuyor. Yapılan yorumlardan bu çıkarımı yapmak çok kolay.Okumak neden sevdirilmiyor?

Buna rağmen, bizde herkes her şeyi bildiğine inanıyor. Sadece başlık ve spot okuyucu ile bilen kişi oluyoruz. Eskiden her sohbette hükümet kurar hükümet yıkardık, dünyayı kurtarırdık. Çınaraltları bu gibi kaç hararetli konuşmaya şahit olmuştur Allah bilir. Artık siyasetle ve edebiyatla yetinmiyoruz ama sağlığı da, hukuku da, felsefeyi de, diplomasiyi de, dini de çok iyi bildiğimizi sanıyoruz. Yeter ki konu açılsın, her konu üzerine ahkam kesip bilir kişi rolü oynayabiliyoruz.

Bu kadar kolay bilmek varken o birkaç milyonun dışındaki herkese okumak zor geliyor sanırım.

Gülizar Sönmez değindi

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2010, 21:54
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
kitab neme gerek
kitab neme gerek - 10 yıl Önce

üniversite öğrencileri arasında yapılan bir anket sonucuna göre, ders kitapları hariç okudukları kitap sayıları sorulmuş, yılın başında okumuştum haberi.bir yıl içerisinde, 8 adetten fazla kitap okuyan kişi sayısının yüzdesi %2 idi.halimiz ortadadır.
ayrıca okudugundan da ne anladıgı gibi bişeye de değinilmemiş haberde.sayı ile ilgilenilmiş.buda ne kadar önem verdiğimizi gösteriyor zannımca,haberi yapan kişi tarafından.ne yazılabilirki, hayret etmekten başka...

banner19

banner13

banner26