Okuma Yeri'ni nasıl biliriz?

Okuma Yeri mail grubunun sakinlerine 'Okuma Yeri sizin için ne ifade ediyor? Neden buradasınız?' diye sorduk.

Okuma Yeri'ni nasıl biliriz?
Vedat Aydın
Vedat Aydın

Erzurum’da bir zarif adem

İnternet ilginç bir mecra. Kötü yönleri olduğu gibi güzellikleri de var. Aslında bu interneti nasıl kullandığımızla/kullanacağımızla alakalı bir durum. Okuma Yeri web sitesinin kurucusu Vedat Aydın internetin nasıl kullanılması gerektiği hususunda bize oldukça güzel bir örnek sunuyor. 3 yıldır okumayeri.net’te iyi şeyleri okuduk. Okumayeri.net’in ortaya çıkmasını sağlayan ise Okuma Yeri mail grubu. 3 yıldan fazla bir süredir “okuma”nın paylaşıldığı bir mekan. Bu üç yıllık zaman diliminde 500’ün üzerinde üyenin 6000’nin üzerinde e-postasına ev sahipliği yapmış. Biz de böyle güzelliklerin yaşandığı Okuma Yeri’ni mail grubunun sakinlerine sorduk.

 

Alper Gencer
Alper Gencer

Alper Gencer (Şair)

Okuma Yeri, Vedat Aydın'ın güzelliğini etrafındaki güzel insanlara üleştirip çoğaltmasının ve bu sayede ahlak temelli entelektüel bir platform oluşturabilmenin ifadesidir. Zaman zaman, katılımcıların nefis emareleriyle hakaretamiz hadiseler zuhur etse de, çoğu kez belki bir başka yerden kolaylıkla edinemeyeceğiniz bilginin/haberin size ulaşması için de fevkalade bir vesiledir. Katılımcıların eşik potansiyellerinin yüksekliği, aynı hakikati arayan yolcuların haberleşmesinde, yol izleri sürmesinde kolaylık oluşturur niteliktedir. Vedat Bey'in bu oluşum için ne denli yorulduğunu tahmin edebiliyorum. Lakin böyle güzel vesilelerin bedeli her daim yorgunluk ve bir miktar hüzündür elbette. Cem ettiği eşhas açısından, böylesine seviyeli bir birlikteliği yaşıyor ve yaşatılıyor olmaktan çok memnunum.

 

Mahmut Balcı
Mahmut Balcı

Mahmut Balcı (Birey Yayınları)

Okuma Yeri editörü  Vedat Aydın’la uzun zamandır tanışıyoruz. Onun içinde olduğu ilgi duyduğu bir işi önemserim. O bu dünyada iken hakkında 'iyi biliriz' diyeceğimiz güzel Müslümanlardan biridir. Güzel şeyler düşünen ve hakkaniyete de riayet eden bir kardeşimiz. Herkesin birbirini küçük gerekçelerle dışladığı ve haşladığı bir dönemde Vedat Aydın bu tür yanlışlardan uzak durmaya en azından duymamaya özen gösterir. Sanal da olsa Okuma Yeri gibi ilmi, kalbi ve irfani yönü ağır basan sitelere ihtiyacımız var. Allah'tan okuma yerinin uzun süreli ve bereketli olmasını temenni ediyorum. Üyelerden de yazdıklarının editörü üzecek tarzda şeyler olmamasına dikkat etmelerini istirham ediyorum. Vedat Aydın 'bizim için güzel işler yapar' diyebileceğimiz bir editördür. Allah ona sabır ve gayret ihsan etsin. İnsanlarla uğraşmak zordur. Duyarlılığı için bizim dunyabizim.com’a teşekkür ediyorum.

 

Münire Daniş
Münire Daniş

Münire Daniş (Hikayeci)

Okuma Yeri’ne sitenin kurucusu ve yayın yönetmeni olan sevgili Vedat (Aydın) Bey’in daveti ile katılmıştım. Orada kitabın, tefekkürün merkeze alındığını ve okuyan düşünen insana katkı sağlayıcı çabalara dikkat çekildiğini görüyoruz. Vedat Bey’in muhabbeti muhkem, niyeti muhlis gönlünün bir ayinesi bu site. “Düşünen bir topluma…” kriteriyle yayın yapan sitenin bir de okuma topluluğu var. Bu topluluk, yazarlardan ve okurlardan yüzlerce kişiden müteşekkil… Paylaşımsız bir gün neredeyse yok. Okumayeri, üyesi olduğum ilk günden itibaren benim için şunu ifade ediyor; yazar ya da okur olarak kitapla, tefekkürle meşgul olan, bir başkasının kendisi için düşünmesine lüzum duymayan, düşünmeye, zihnini ve kalbini beslemeye talip olan benzerlerimin düşünce süreçlerini, okuma günlüklerini takip etmek, kitabın ve tefekkürün talep edilmesine şahit olmak.  Bu, beni, kendi zihnimin tazyikinden, kendi düşünceme yoğunlaşıp körelmekten de kurtarabilir. Bir başka düşüncenin, zihnin, birikimin, yorumun bizimle buluşmasına imkân vermek zihnimizi besleyecektir. Okumayeri böyle bir katkıyı sağlayabiliyor denebilir. Orada yazılanlar söylenenler geçen tartışmalar ya düşüncenin ya nefsin ürünü sonucu olarak seyrediliyor. Benim için düşünceye şahitlik etmek kadar nefsi görmek de önemli bir tecrübe. Üzerinde tekrar tekrar durulan, düşünülen şeyler daha iyi bilinir. Orada düşünceler ve nefisler tekrarlanıp duruyor ve bu tekrarlar ‘bilmeye’ vesile sunuyor. Okumayeri’nin bu platformunda (kitabın daha çok  konuşulmasını dilemekle beraber) bazen hayretle, bazen minnetle, bazen esefle, bazen takdirle… eh işte hayatta nasılsa orada da öyle benzerlerime sessizce şahit olmaktan bir şikâyetim yok.

 

Sibel Eraslan
Sibel Eraslan

Sibel Eraslan (Yazar)

Okuma Yeri, zevkle takip ettiğimiz bir edebiyat çevresi herşeyden önce. Ayrıca, toplumsal gündemi görmezden gelmeyişi ile kendisini fildişi kulelere mahkum etmiş diğer sanat çevrelerinden de farklı. Yani canlıdır Okuma Yeri. kalbi vardır. Kalbi atar. Bunu önemsiyorum... Ayrıca Vedat Aydın, çok sevdiğim, değer verdiğim, güzel ahlaklı bir arkadaşımdır. Okuma Yeri'nin Erzurum’dan idare ediliyor oluşu da önemli. Sanatı İstanbul/Ankara hattında daraltanlara inat, Anadolu'nun sesi olması hasebiyle, Okuma Yeri, geniş bir edebiyatçı ağının temsil kabiliyetini haizdir. Çeşitli sivil toplum örgütleri, mesleki birlikler ve edebiyat öğretmenlerinin de takip ettiği site, şair ve yazarların olduğu kadar, sinemacı, ressam ve ozanların da buluşma sahasıdır...

 

Şahin Torun
Şahin Torun

Şahin Torun (Ayraç Dergisi)

Okuma Yeri daha en başından düşünce aşamasından beri ilgi duyduğum ve faaliyetleri ile gönendiğim adı ile müsemma bir yer benim için... Elbet işin içinde Sevgili Vedat Aydın'ın oluşu da Okuma Yeri' ni benim için ayrıca daha bir özel kılıyor...

Bu çerçevede Okuma Yerinde olmanın “...en azından bir hayra vesile olmak...” anlamında oldukça önemli bir misyonu yerine getirdiği için Okuma Yeri'ndeyim diyebilirim... Okumanın, okumadan haber vermenin, kitaplarla her daim iştigal eden oldukça özel bir topluluğun arasında hissediyorum kendimi Okuma Yerindeyken...

 

Yıldız Ramazanoğlu (Yazar)

Yıldız Ramazanoğlu
Yıldız Ramazanoğlu

Okumayeri’ne Vedat Aydın’ın davetiyle katıldım. Birkaç yazısını okumuş ve süzülen içtenlik ve samimiyetten çok etkilenmiştim. Bir de Erzurum kaynaklı bir grup olması çok heyecan vericiydi. Üzerine hayaller kurduğum bir şehirdi. Grupta Şahin Torun’la tanışmak da önemliydi benim için. Sonra grubun profili iyice genişledi. Çok kıymetli insanlar yazıyor. Bir çok önemli konu tartışmaya açıldı. Sessiz kalmaktan biraz mahcubiyet duyuyorum ama gücüm bu günlerde okumaya ancak yetiyor. 

Böyle atmosferler nefes alma yerleri. İki kez -biri moderatörümüz hac yolculuğuna çıkınca, diğeri de sert tartışmalar yüzünden kapatma kararı alınınca- bir ışık sönmüş gibi üzülmüştüm doğrusu.

Farklı sesleri duymak için buradayım. Sınırlarımızı görebilmek için. Fakat ne yazık ki susanlar çok. Böyle ortamlarda konuşurken anında telafi mümkün olmadığından kelimeleri seçme zorunluluğu yorucu gelebilir. Yine de vazgeçmemek lazım.

Vedat Aydın ayrıca Okumayeri web sitesinde de sakin ve dingin metinlerle buluşturuyor bizi. Bu hengamede gözden kaçan esastan yazılarla söyleşilerle.

 

Zülküf Oruç
Zülküf Oruç

Zülküf Oruç (Yazar)

Bu grupta editörü  sevgili Vedat Aydın'da dahil olmak üzere kimseyi yüzyüze tanımam. Bir edebiyat klanına mensup olmadan, edebiyatın kendisini dahi, "iyi edebiyat felsefedir" kabilinden derin bir tefekkürün ve irfani bir sezişin parantezine alarak aslında merkeze değil daha çok feri bir konuma yerleştirerek, ne şairleri ne de diğer edebiyat alanlarında eser verenleri sırf bu özelliklerinden dolayı bir paye ile donatmadan edebiyatla uğraşmanın imkanını sunuyor Okuma Yeri.

Edebiyat da kitap da medeniyetle (büyük kütüphaneler, "bil-gi kentleri", galalar ve kokteyller, purolar ve pipolar, bacak bacak üstüne atmak meraklısı adamlar, ağzını yayarak içinde bol yabancı kelime ve isim zikrederek konuşan ishali kelam aksaçlılar,  kitap imza günleri, ukala panelistler ve ispatı vücud kaygısı içinde kıvranan genç muarızlar, bookstorelar vs) birleşince hatta onun payandalarından biri haline gelince içimi daraltır. Okuma Yeri’nin ferahlatıcı mottosu "kelamı kalbe taşıyan bir köprü" olmak ibaresi işte tam da budur ne eksik ne de fazla dedirtiyor. Bir konu üzerinde konuşulduğunda da (yazıldığında da) susulduğunda da aynı şeyleri hissettiğiniz, düşündüğünüz insanların Okuma Yeri’nde olduğunu fazlasıyla biliyorsunuz.

Hal böyle olunca insan "dünyaya belki de söylenecek bir cümle değildir susulacak bir cümledir edebiyat" diye düşünmeden edemiyor. Edebiyatın popüler kültürle, tüketimle, kapitalizmin biçimleri ile kısacası medeniyetle olan ilişkilerini hesaba çekerek insanın kendini, bütün bu koflaştıran hallerin ötesinde ait hissettiği bir yer-bir ev okumayeri. Son bir yıldır yeni tanıştığım herkese ilk bahsettiğim şeylerden biri, "okumayeri diye bir site var, biliyor musunuz?" oluyor.

 

E.Fatih Bilge, Okuma Yeri’nden haber verdi.

efbilge[at]gmail.com

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2010, 08:39
banner12
YORUM EKLE

banner19