Okulun ilk günü için yürüyüş ritmi!

Allah'ın arzında deplasman diye bir şey yoktur. Mağlubiyet veya muzafferiyet seni ilgilendirmesin. Sana düşen daima cehdetmektir. Kitabı kuvvetle tut ve gir o kapıdan içeri!

Okulun ilk günü için yürüyüş ritmi!

 

Hayy de, sıyrıl örtülerinden! Kalk ayağa ve yürü! O kapıdan içeri gir Besmele'yle, Fatiha’yla, Fetih’le… İstiklal Marşı iyidir; kalbin ve aklınla okursan. Saygı duruşu orda bir yerde dursa daha iyi olur. Yalnızca dine hürmet edene hürmetli ol! Sen o zaman yukarı bakarak: göğün nasıl direksiz durduğuna ve orada hiç bir çatlağın, bozukluğun, uyumsuzluğun olmadığına şahit ol bir kere daha. Gücüne güç, sevgine sevgi, eminliğine emniyet, merhametine merhamet devşir ordan.Okulun ilk günü için yürüyüş ritmi

Allah'ın arzında deplasman diye bir şey yoktur

Takiyyeci olma. Aceleci ve saldırgan da olma. İslam’ı bilip yaşıyorsan Allah sana basiret ve feraset nasip edecektir. Basiretli kişi çekingen ve tedirgin de olmaz. Deplasmanda olmadığını bil. Bütün topraklar Allah’ın sahasıdır. Bütün insanlar O’nun kuludur. Acele etme. Bütün sözlerin, kalbin ve aklın süzgecinden geçtikten sonra muhatabına ulaşsın.

Zorluk ve sıkıntı sevilmenin alameti olabilir

Gülmeyi bil. Asla yukardan konuşma. Aşağıdan da alma. Lakin yanlışlarına, hatalarına sahip çıkma, onlarda diretme şeytanlığına düşme. Kendini beğendirmeye çalışma. Fikirlerin, savundukların, anlattıkların hakikatten pay taşıyorlarsa ve onları içselleştirmişsen; Allah bundan ötürü muhakkak seni ödüllendirecektir. Bazen zorluğa ve kınanmaya düçar olmak da Sevgili’nin muhabbetine sağlam bir kanıt olabilir.

Va’zeder gibi konuşmaktan kaçın. Yeri ve zamanı gelince konuş. Sözün bıktırıcı olacak şekilde uzamasın. Dinlemek istemeyene anlatma.

Cehd ve cihad aynı köktendir ama...

Mağlubiyet veya muzafferiyet seni ilgilendirmesin. Sana düşen daima cehdetmektir. Cehdin cihadla aynı kökten olduğunu bil ama ikisinin aynı olduğu iddiasında bulunma.

Okulun ilk günü için yürüyüş ritmiKur’an’ın ayetleri bizi tertemiz bir su kılmak için yüreğimize akıyor. O suyu kirletme. Nefsin için pay ve makam ister duruma gelmişsen, suyun berraklığı ve temizliği zarar görüyor demektir. Bulanıklık bizi Hakk ve hakikatten, hakkaniyetten, adaletten uzaklaştırır.

Kitabı kuvvetle tut! Hep çocuk sayılırız. Umulur ki bize de hikmet verilir. Hikmet ilahi bir hazinedir. İlmin, edebiyatın, şiirin, hikayâtın, matematiğin, astronominin, fiziğin, felsefenin içinden geçip bize ulaşabilir. Yeter ki ruhun doğusundan ayrılmamış olalım.

Bunları unutma!

‘Mukaddes yüke hamal’sın. Unutma!

‘Şu istikbal inkılabatı içinde en gür ve yüksek seda İslam’ın sedası olacaktır.’ Unutma!

‘Sizin bir tek ama büyük bir gücünüz var:  Karşınızdakini değiştirmek’ Yedinci oğulun bu sözlerini ve bunları kime söylediğini unutma!

'Ben nefsimi temize çıkarmam; çünkü nefs, Rabbimin merhameti olmadıkça, kötülüğü emreder. Doğrusu Rabbim bağışlayandır, merhamet edendir.' şeklinde buyuranın bir nebi olduğunu unutma!

Sultan'ın evisin sen. Unutma!

 

Mustafa Nezihi kendine seslendi evvela

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2012, 11:12
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sage
Sage - 7 yıl Önce

Harika bir sesleniş idi.Bu öğütlere her daim ihtiyacımız var.devamı gelsin duasıyla...

kenan
kenan - 6 yıl Önce

Yazı o kadar akustik ve kucaklayıcı ki harikulade muhteşem olmuş.bu kalem ses getırır hakkada hizmet eder .üstad kendi yazdığı ihlas risalesini her 15 günde bir kendisi okur ve abilerede muhakkak okumasını tavsiye etmiş..pirim dostum bu yazınızı hayatınıza sizde dustur edinirsiniz umarım.haddi aşmak değil maslahatım yazınıdaki ihlas ve idrake dikkat çekmek. Hal adamlığı kalemden kelama dökülmüş ..mustafa nezihi pesen Allah yolunu acık etsin kalemin ona düşman olana kılıç dost olana kuş kanad

banner19

banner13