Öğretmenler Seminer Döneminde Nurettin Topçu'yu da Konuştu

Okulların seminer döneminde yapılacak çalışmaları arasında bu yıl Nurettin Topçu ve maarif davası konusu da vardı. Mustafa Uçurum yazdı.

Öğretmenler Seminer Döneminde Nurettin Topçu'yu da Konuştu

Okullar kapanıp da öğrenciler tatile gidince öğretmenleri iki haftalık bir seminer dönemi bekler. Yılsonu çalışmaları nın yapılması, yıl içerisinde eksik kalan, yapılamayan planlamaların bitirilmesi bu seminer dönemlerinde derlenip toparlanır. Bunların dışında hizmet içi seminer faaliyetleri de yine okulların seminer dönemi çalışma programları arasındadır. Eğitim-öğretim sürecinde öğretmenlerin en çok rahatsız olduğu, eleştirdiği faaliyetlerden biridir bu seminer dönemleri. Gereksiz olduğu, yapılmasının çok da anlam ifade etmediği yönünde fikirler her zaman dile getirilir.

Bu iki haftalık süreç aslında doğru bir planlama ile değerlendirildiğinde ortaya “fayda” denen o arayıp da bulamadığımız güzel sonuçlarla karşılaşmış olacağız. Bu yıl seminer programını planlayıp tüm okullara gönderen bakanlığın iyi şeyler olsun, kayda değer bir fayda elde edilsin diyerek değerli bir çalışmanın içerisine girdiğine şahit olduk. Okunacak örnek kitap listesi, izlenecek film isimleri ve Nurettin Topçu başlıkları dikkat çeken maddeler arasındaydı. Elbette hakkıyla yapılırsa.

Öncü bir eğitimci olarak Nurettin Topçu

Bizim değerimiz diyeceğimiz isimler vardır. Ayrım yapmadan, bu toprakları paylaşan herkesin sahiplenmesi, tanıması, tanıtması gerektiği aksiyoner insanlar vardır. Bir neslin yetişmesinde, şekillenmesinde hayatını ortaya koyarak, mesai kavramı nedir bilmeyerek çalışan bu isimleri tanıyarak hayatına yön veren kişilerin sağlam bir temel ile yol aldıklarına şahit oluyoruz. Nurettin Topçu, öncü denecek isimlerin başında gelir. Maarif davamızdan söz ederken mutlaka Nurettin Topçu ismini anmamız gerekir.

Milli Eğitim Bakanlığı, bu yıl haziran seminer döneminde “Öncü Bir Eğitimci Olarak Nurettin Topçu ve Maarif Davası” konusunu da planlamalara aldı. Bu, mevzusu maarif olan bir seminer dönemi için çok isabetli bir karar elbette. Nurettin Topçu’yu tanımak, hakkıyla anlamak bugün içinden çıkılmaz dediğimiz eğitim sisteminin karmaşasına bir umut aşısı olacaktır. Ne diyor Topçu: “Bize bir insan mektebi lazım. Bir mektep ki, bizi kendi ruhumuza kavuştursun; her hareketimizin ahlaki değeri olduğunu tanıtsın; hayâya hayran gönüller ve insanlığı seven temiz yürekler yetiştirsin; her ferdimizi milletimizin tarihi içinde aratsın; vicdanlarımıza her an Allah’ın huzurunda yaşamayı öğretsin.”

Böyle bir sevdanın adamıdır Nurettin Topçu. İşte bu yüzden okullarda öğretmenlerden başlayarak her bireye tek tek bu değerler öğretilmeli, bu değerlere yakışan bir yaşam sürmek için bütün yolları seferber etmeli.

Maarif davamızın yapı taşları

Nurettin Topçu, maarifi meydana getiren dört ana unsurdan bahseder: Ders, talebe, muallim, mektep. Bunları maarif davamızın dört sağlam duvarı olarak görüyor ve ekliyor: “Hepsinin sağlam oluşu ile mektep ve maarif ayakta durur.” Bu sözleri okulların görünen bütün köşelerine yazmakta fayda var.

Okullarda seminer döneminde Nurettin Topçu’nun maarif davasını konu edinmek, okunacak kitaplar listesinin başına Nurettin Topçu’nun “Türkiye’nin Maarif Davası” kitabını koymak yapılacak sağlıklı çalışmalar için önemli bir adımdır. Bu adımı Milli Eğitim atmış oldu. Bundan sonrası için bu tür çalışmaları tüm yıl içerisine yaymak gerek ve Nurettin Topçu’nun idealindeki mektepleri köylerden kasabalara, ilçelerden şehirlere yaymak, Milli Eğitim’in temel çalışmaları arasında olmalı.

İçi boş kişisel gelişim metodları yerine Nurettin Topçu’nun hedefini baş tacı yapmak için müfredatlar baştan sona değiştirilmeli. “Din eğitimi her şeyden önce bir kalp eğitimidir.” diyerek kalplere nüfuz edecek planlar yapmak gerek.

Nurettin Topçu’nun seminer dönemi konuları arasına alınmasından rahatsız olanları, Nurettin Topçu ismini ilk defa duyan eğitimcileri sosyal paylaşım sitelerindeki yorumlardan takip ediyoruz. Demek ki Milli Eğitim, doğru bir tercih olarak Topçu’yu gündeme almış. Daha yoğun bir programla devamını bekliyoruz. Hatta Fethi Gemuhluoğlu’nu, Ali Fuat Başgil’i, Sezai Karakoç’u ve daha bir çok ismi de örnek isimler olarak müfredata dahil etmek için çalışmalar yapmakta fayda var.

 

Mustafa Uçurum

Yayın Tarihi: 30 Haziran 2016 Perşembe 12:01 Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2016, 12:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Akdağ
Mehmet Akdağ - 6 yıl Önce

Keşke konuşmasalardı!Nurettin Topçu hakkında bir kelime bilmeyen insanlara Nurettin Topçu anlattırılmaya çalışıldı...

banner19

banner36