Öğretmenler odası, renkli kişilikler galerisidir

Bizleri yetiştiren emektar öğretmenlere bir de bu gözle bakalım dedik. Amacımız onları anlamak ve anlatmak. Renkli dünyalarına misafir olmak. Serdar Arslan, öğretmenler odasındaki tipleri yazdı.

Öğretmenler odası, renkli kişilikler galerisidir

En baştan söyleyelim, bu yazımızın amacı bin bir emekle adam yetiştirme yolunda didinen öğretmenleri hedef almak değildir. Çile insanıdır öğretmen, hakkını teslim edelim. Yazımızın amacı onlara hem içlerinden hem de dışarıdan bir bakış atıp öğretmen tiplerine dair bir liste çıkarmaktır. Hangisi daha iyi öğretmendir ya da hangisinin yaptığı kötüdür yargısında bulunmak bizlerin işi değil. Neticede daha çok öğretmenler odası gözlemleridir bunlar. Bu yazı, öğretmenlerin hayat karşısındaki zorluklarını kavrama noktasında belki yararlı olur. Öğretmenlerin de kendilerine dışarıdan bakabilmelerine kapı aralar. Niyetimiz halis, altını çizelim tekrar.

KPSS gazileri genç öğretmenler

İlk olarak öğretmenler odasının en genç öğretmenleri ile başlayalım. Elinden telefonu, kulağından kulaklığı düşmez bunların. Teneffüsler yarım kalan şarkıları tamamlamak için kaçırılmaması gereken fırsatlardır. Genç yaşlarına rağmen hallerindeki bohem ve bezginlik yıllarca mücadele ettikleri KPSS’den ileri gelmektedir. Bin bir emekle atanmışlardır ama üzerlerindeki gerginliği atmaları da birkaç yıllarına mal olur. Bunlar, öğretmenler odasında yaşanması muhtemel kuşak çatışmasının da tarafıdır. Karşısında saçlarına ak düşmüş, kuralcı, asker nizamı ile yaşayan öğretmenler yer alır. Gençlerin köşelerine çekilmesinden olacak bu iki zıt kutup çatışmaz. Yoksa ordular her an taarruza geçmek için hazırdır. 

Tecrübe anıtları yaşlı öğretmenler

Madem bahsi geçti, odanın en yaşlı üyelerine de değinelim. Bilgilerini yenilemedikleri, güne ayak uyduramadıkları eleştirisi ile sık sık karşılaşsalar da eğitimin bir insan yönetim sanatı olduğunu ve eğitimde tecrübenin bilgiden önce geldiğini en iyi onlar bilir. Emekliliği dolalı 10- 15 yıl olan bu sevimli ihtiyarlar mesleği iki nedenden bırakamazlar. İlki emeklilikle beraber maaşlarında yaşanacak sert düşüştür. Bu yaştan sonra bu düşüşün ekonomik yapıda yol açacağı yıkımla uğraşmanın zorluğu onları meslekte tutar. İkincisi ise, yıllarca cezaevinde kalan mahkûmun asıl mahkûmiyeti özgürlüğünde yaşayacak olmasına benzer bir durumdur. Öğrencisiz, sınıfsız, sınavsız bir hayatı muhayyileleri almaz. Oysa oturdukları sandalyenin etrafında, kalkınca sandalyesine kurulmak için bekleyen binlerce genç öğretmen vardır. Süresiz sandalye kapmaca oyununun içindeki bu gençler, atandıktan sonra da yaşlı grubun karşısında konuşlanacaktır.

Borsa uzmanı öğretmenler

Sözü matematik dehası ekonomi uzmanlarına getirelim!? Evet köy enstitüsü çıkışlı olmasalar da yurdum öğretmenlerinden bir kısmı, her şeyden anlar. Her şeyi azcık azcık da olsa bilir. Bilmekle yetmez, mesaisinin bir kısmını oraya harcar. Mesela İstanbul Borsası onlardan sorulabilir. Ne var ki aldıkları kâğıtlar bunlara karşı pek cilvelidir. Aldıkları her kâğıt yıllarca ya yerinde sayar ya da aşağı yönlü bir yolculuğa çıkar. Kâğıt yerinde sayıp aşağı doğru yol aldıkça öğretmen de yaşlanır. Ev, araba hayalleri ertelendikçe ertelenir. Ama umut tam da bu anda yaşar. Yoksa üç kuruşunun başında yıllarca ve her an bekleyebilmenin izahı nasıl yapılır ki.

İdeal öğretmenler ve hayat

Bir diğer grup öğrencilikte ineklikle itham edilen gruptur. Bunların okulu bitirip mesleğe başlayınca giriştikleri faaliyet kendileri gibi çalışkan öğrenciler yetiştirmektir. Onlara göre hayat öğrenilen dersin günlük tekrarı, ödevlerin tam yapılması, defterlerin düzeni, sınavların 100’e yakınlığı, testlerdeki yüksek net oranıdır. Öğrenciye bunlar yansırken kendilerinde de özenle tutulmuş dosyalar, slaytlar, kırmızı kalemle yanlışları düzeltilmiş çalışma kağıtları, düzgün bir kılık ve nizam göze çarpar. Dışarıdan bakınca ideal öğretmenlerdir bunlar. İçerden bakınca ise hem kendileri hem de öğrenciler nezdinde ıskalanan hayat görülür.

Sanatçı öğretmenler

Gelgelelim öğretmen odasının sanat erbabına. Evet, öğretmenlerin bir kısmı sanatçıdır. Ama sanatçılık da kademe kademedir. Kimisinde hobi boyutunda kalmıştır sanat uğraşı. Aynı anda birkaç sanatla uğraşmalarından da anlaşılabilirler bunlar. Bir kısmı hat yazmaya başlamış, oradan ney’e sıçramış, en son Mesnevi okuma gruplarına katılarak tekâmüllerini sürdürme yoluna gitmiştir. Bunlar aynı zamanda odanın Heredot Cevdet'leridir. Odada konuşulan hemen her konuya dair fikirleri vardır ve büyük bir inançla paylaşmaktan da çekinmezler bil(eme)diklerini.

Sanatçı grubun diğer bir kısmı ise uğraştıkları sanatlarda eser verme noktasına kadar ilerlemiştir. Bunların asıl mesleği aslında ilgilendikleridir fakat o hüner para etmediğinden öğretmenliğe çıkmıştır yolları. Kimi şair, kimi yazar, kimi ressamdır. Çantalarından kitapları, dergileri eksik olmayan bu grubun öğrenciye en büyük yararı onlara okuma sevgisi aşılayabilmesidir. Zira öğrencinin “kitap oku, özetini getir, not vereceğim” uyarısı ile değil, kitap okuyan öğretmenini görünce kitap okumaya başlayacağını bir bunlar bilmektedir.

Öğretmenler odası hanımları

Cinsiyet odaklı bir okuma yapmadık ama kadın öğretmenler içerisinde de bir gruba değinmeden geçersek yazımız eksik kalır. Öğretmenler odası hanımları da diyebileceğimiz bu öğretmenlerin gündemleri yaptıkları yemekler, pratik temizlik yöntemleri ve kaynana haklama pratikleridir. Odanın en anaç ve kucaklayıcı grubu olan bu öğretmenlerin odanın kozmik bilgi kaynağı olduğu da bilinmelidir.

Okulun abdalları

Ve son olarak öğretmenler odasına, eğitim ortamlarına nadir uğrasalar da okulun öğretmen kadrosuna dâhil olan rehber öğretmenler. Bunlar okulun abdallarıdır. Lâmekân oldukları, aynı anda birkaç yerde bulundukları da haklarında söylenen efsanelerdendir. Ne iş yaptıkları, tüm günü kendilerine tesis edilen odalarında nasıl geçirdikleri konusunda okul müdürleri dâhil kimsede yeterli malumat yoktur. Mecburi olarak katıldıkları toplantılardaki paylaşımları, okul evreninin dışında yaşadıklarını ve lâmekân oldukları görüşünü desteklemektedir.

Serdar Arslan yazdı

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2018, 00:34
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zeynep keleş
Zeynep keleş - 1 yıl Önce

Birde ücretli öğretmen grubu vardır sorumluluk ve görevler aynı ama ücretleri farklı bugün bu okulda yarın başka bi okulda yeri yurdu olmayan dolayısıyla öğretmenler odasında varlığı-yokluğu farkedilmeyen ücretmenleri ☺️

Esra Salper
Esra Salper - 4 yıl Önce

Okulun abdallari olarak adrallandirilmis rehber ogretmenlere karsi yapilan tutumun ne kadar yersiz ve gereksiz oldugunu belirtmeden gecemeyecegim.

ömer
ömer - 3 yıl Önce

rehber öğretmenler derslere giren öğretmenlerin yaptığından çok farklı şeyler yaparlar. öğrenciye bağırmazlar, hakaret etmezler, notla tehdit etmezler, rehberlik servisi öğrencinin huzur mekanıdır. rehberlik servisi aynı zamanda sınıf görevi görür

Betül
Betül - 3 yıl Önce

Rehber Öğretmenler okulda kimsenin bilmediği şeyleri bilirler. Öğretmenler odasında oturan öğretmenlerin öğrencide bıraktığı kötü izleri düzeltmeye çalışırlar. O odaya uğramayan bilemez odadaki tılsımı...

banner19

banner13