Ödüller, Sempozyumlar, Festivaller'den Kısa Kısa

2016 Necip Fazıl Ödülleri açıklandı... Tamburi Cemil Bey anılacak... Sanatta Gelenek, Gelenekte Sanat sempozyumu yapılacak... Yusuf el-Karadavi İstanbul’daydı... Üsküdar Sahaf Festivali bugün başlıyor... Haftalık havadisleri M. Murtaza Özeren derledi.

Ödüller, Sempozyumlar, Festivaller'den Kısa Kısa

2016 Necip Fazıl Ödülleri

Bu haftaki kısa kısa havadislerimize sıcak bir haberle başlayalım. Dün gece yani 7 Ekim Cuma akşamı Necip Fazıl Ödüllerinin üçüncüsü sahiplerini buldu. Türk şiiri ve düşünce dünyasının tartışmasız en büyük isimlerinden biri olan Necip Fazıl Kısakürek’in manevi ve kültürel mirasını yaşatmak için iki yıldır Star Gazetesi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile verilen Necip Fazıl Ödülleri'nde bu sene ödüle layık görülenler şu şekilde:

* Necip Fazıl Şiir Ödülü: Ebubekir Eroğlu

* Necip Fazıl Hikaye-Roman Ödülü: Cihan Aktaş

* Necip Fazıl Fikir ve Araştırma Ödülü: Yaşar Çağbayır

* Necip Fazıl İlk Eserler Ödülü: Emel Özkan ve Mustafa Çiftçi

* Necip Fazıl Saygı Ödülü: Mustafa Kutlu

Necip Fazıl Ödülleri jürisinde Beşir Ayvazoğlu, Fatih Andı, Hicabi Kırlangıç, Nurcan Yurdakul, Osman Konuk ve Turan Karataş yer aldı.

Tamburi Cemil Bey anılacak

12-13 Ekim tarihleri arasında, vefatının 100. yılı münasebeti ile Tamburi Cemil Bey anılacak. İki günlük sempozyum, Tamburi Cemil Bey Derneği, İstanbul Şehir Üniversitesi Modern Türkiye Çalışmaları Merkezi ile İstanbul Üniversitesi Osmanlı Dönemi Müziği Uygulama ve Araştırma Merkezi ortaklaşa düzenlenmiş. 12 Ekim’de Şehir Üniversitesi’nde başlayacak olan program, 13 Ekimde İstanbul Üniversitesi’nde devam edip nihayete erecek. Çok çeşitli meselelerin ele alınacağı sempozyumun programına buradan erişebilirsiniz.

Sanatta Gelenek, Gelenekte Sanat

Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi 12-13 Ekim tarihlerinde Sanatta Gelenek, Gelenekte Sanat başlığı altında bir sempozyuma ev sahipliği yapacak. Program kapsamında, hem sanat pratikleri hem de sanat düşüncesi bağlamında son elli senedir gündeme gelen “gelenek” kavramı çerçevesinde ortaya çıkan tartışmalar, yorumlar ve bunların doğurdukları sonuçlar ele alınacak. Onlarca değerli bilim adamı ve sanatçının katılacağı programın akışına şuradan erişebilirsiniz.

Yusuf el-Karadavi İstanbul’daydı

Yusuf el-Karadavi İstanbul’daydı. 4-5 Ekim’de düzenlenen Avrupa Fetva Araştırma Meclisi’nin 26. dönem toplantısına Dünya Müslüman Âlimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi de katılıp bir konuşma yaptı. Çarşamba günü ise Fatih Camii’nde Mısır’da idam edilen Müslüman Kardeşler mensupları için kılınan gıyabi cenaze namazını kıldırdı.

Üsküdar Sahaf Festivali bugün başlıyor

Üsküdar Sahaf Festivali 8 Ekim’de başlıyor. Üsküdar sahilindeki festival alanında deniz ile kitap kokusu birbirine karışacak. Festival kapsamında 3 kitap mezatının yapılacak olması da bu senenin yeniliklerinden, ki ilki, bugün saat 15.00’te gerçekleşecek. Sahaflar ve meraklılar 15 gün boyunca Üsküdar sahilinde buluşabilecek.

 

Derleyen: M. Murtaza Özeren

 

Yayın Tarihi: 08 Ekim 2016 Cumartesi 10:39 Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2016, 10:51
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tarkan koca
Tarkan koca - 5 yıl Önce

Bu tür haberleri çok seviyorum. Güzel bir derleme olmuş teşekkürler.

banner26