Ödev dediğin böyle olur!

Hocaları öğrencilerine öyle bir ödev vermiş ki keşke Türkiye'de her yerde böyle işler olsa demeden geçemedik.

Ödev dediğin böyle olur!

Yaşayan edebiyat

MülâkâtSamsun İbrahim Tanrıverdi Sosyal Bilimler Lisesinin öğretmen ve öğrencilerinin nasıl bir özveriyle okullarının hakkını verdiğini, “Mülâkât” adlı iki ciltlik çalışmayı görünce anladım. Cilt deyince öyle ince, ufak tefek bir çalışma aklınıza gelmesin. İki cildin toplam sayfa sayısı dokuz yüz yirmi altı. Yaşayan edebiyatı canlı tutmak amacıyla öğrenci - öğretmen işbirliğinin çok iyi bir neticesi olan bu çalışma, eseri yayına hazırlayan Dinçer Ateş’in de deyimiyle modern bir “Tezkiretü’ş- Şuarâ” çalışması olmuş.

İyi ekip iyi iş

Her ne kadar artık eseri ortaya çıkaran ekip okuldan ayrılmış olsa da yapılan çalışma edebiyat dünyamızdaki yerini almış oldu. (Eserin yayın tarihi 2009. Artık alışmaya başladığımız mahkeme kararlarıyla yer değiştirmeler bu okulun da yakasına yapışmış ve ekip değişik sebeplerle dağılmış.) Hazırlayan ekibin içindeki isimler edebiyat dünyamızdan tanıdığımız isimler: Dinçer Ateş, Sıddık Akbayır, Şaban Sağlık, Dursun Ali Tokel ve Ömer İdris Akdin. Böyle bir ekiple her türlü edebî çalışmaya imza atmak zaten mümkündür; fakat ekip, mesailerini gençlere ayırmayı tercih etmiş ve sonuçta önemli bir çalışma meydana gelmiş.

Dinçer Ateş
Dinçer Ateş

Öğrenciler dört bir yanda

Ödevin işleyiş aşaması çok önemli. Öğrenciler mülakat yapacakları şair ve yazarlarla bizzat görüşecekler, kamera kaydı yapılacak, kitapları temin edilecek, kitap imzalattırılacak, bir hatıra fotoğrafı çektirilecek ve bir makale yazılacak. İki ciltlik eser incelendiğinde öğrencilerin bunları usta bir şekilde başardıklarını söylemek mümkün. Neredeyse Türkiye’nin dört bir yanından değişik isimlerle görüşen öğrenciler, hem hazırladıkları sorular hem de yazdıkları makalelerle okudukları okulun hakkını verdiklerini ispatlamışlar.

Kimler var kimler?

Öğrencilerin görüştükleri edebiyat adamları kimlerdir buraya yazmam imkânsız; çünkü tam yetmiş üç isim yer alıyor bu çalışmada. Birkaç ismi buraya alacağım. Siz onları görünce, varın gerisini siz düşünün demek kalacak geriye: Rasim Özdenören, Hilmi Yavuz, Nuriye Akman, Hakan Albayrak, İlber Ortaylı, Alev Alatlı, Haydar Ergülen, Ali Ayçil, Turan Oflazoğlu, İbrahim Tenekeci, Reha Çamuroğlu, Selçuk Küpçük…

Hayatta karşılaştığımız birçok güzel işin ardında sağlam bir ekip olduğu görülmekte. Samsun Sosyal Bilimler Lisesinde önemli çalışmalar gerçekleştiren ekip dağıldıktan sonra böylesine kalıcı faaliyetler yapıldı mı bilinmez ama benim elime ulaşan “Mülakat”, çalışmada emeği geçen herkesin yüzünü ak etmeye yetecek kadar değerli bir eser olmuş.

 

 

Mustafa Uçurum haber verdi

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2011, 23:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
hayri turan
hayri turan - 8 yıl Önce

bu okula hayat veren ekip milli eğitimin atama kriterleri yüzünden dağılınca ne yazık ki dağıldı ve sistem rahatladı !

banner19

banner13