O ruh şöleninin gönüllü davetlisidir oruçlu

Oruçların aslında bizi 'insan tuttuğu', kulluğumuzu hatırlattığı günlerin keyfini sürüyoruz ümmet olarak. Münir Üstün Dünya Bizim için yazdı..

O ruh şöleninin gönüllü davetlisidir oruçlu

Mazisi 450 yıl önce Sultan 1. Ahmet tarafından Sultanahmet Camii'ne kandillerle yazılan dini sözlere dayanan ve o zamandan bu yana Ramazan deyince aklımıza ilk gelen sembollerden olan mahyaların belki de en güzelidir: “Ey Oruç Tut Bizi.”

Yine bir Ramazan ayında, mensubu olmakla şereflendiğimiz İslam âleminin bir yenisine daha erişmenin şükrünü yaşadığımız bu kutlu ayında, tuttuğumuzu sandığımız oruçların aslında bizi “insan tuttuğu”, kulluğumuzu hatırlattığı günlerin keyfini sürüyoruz ümmet olarak.

Son yıllarda olduğu gibi yaz aylarının bu en sıcak, en uzun günlerinde elimizi, dilimizi, belimizi ve en önemlisi gönlümüzü, O yüceler yücesinin yani gerçek Sahibimizin emrine amade kılarak, insanlık basamaklarını tırmanmaya çalışıyoruz gün be gün.

Evet bedenimiz aç, susuz kalıyor. Evet gündelik dünya işlerimize ayırdığımız enerjimiz düşüyor belki. Ama üstad Sezai Karakoç'un ifade ettiği gibi her yıl yalnızca bir ay katılabildiğimiz bu “ruh şöleni”nin gönüllü davetlileri olmakla şerefleniyoruz. Bu tabiatüstü gök sofrasının yani “Samanyolu'nda Ziyafet”in en güzel nimetleriyle besleniyoruz kana kana.

Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennem ateşinden azat edilmek olan bu kutlu ayın, bu mübarek müjdesiyle hemhal oluyoruz sadece tutmayanlara zor gelen orucumuzla. Reyyan kapısından belki ilk değil ama en son da olsa geçebilecek o “oruçlular”dan olmanın hasretiyle yanıyoruz.

Hani aramakla bulunmaz ama bulanlar arayanlardır ya, orucun tuttuğu o müminler ordusunun bir ferdi olabilmeyi arıyoruz güya bizim tuttuğumuz oruçlarla. Umulur ki O da bizi tutsun.

Ve dualarımız yükseliyor günde iki defa kurduğumuz o bambaşka sofralarımızda. Dualarımız yükseliyor, kendi kurtuluşumuz için, çocuklarımız için, ülkemiz için, tüm insanlık için. Sofralarımız da dualarımız da bereketleniyor bu güzellik denizinde.

Bu kutlu ayın, hepimize bolca bereket, bolca bağışlanma, hakkıyla ibadet ve o büyük müjdeye mazhar olabilme nimetini getirmesini diliyor ve duamızı yeniliyoruz:

Ey Oruç Tut Bizi...

Münir Üstün yazdı

Yayın Tarihi: 03 Temmuz 2014 Perşembe 15:32 Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2020, 00:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
müjde
müjde - 8 yıl Önce

Orucu bize "ruh şöleni" kılan ve bunu bize en güzel biçimde anlatan "Sezai Karakoç"tan istifade edebilmemizi sağlayan Allah'a hamd olsun. Size de hatırlatmanızdan dolayı teşekkürler. İnşallah o "gönüllü davetliler"denizdir..

banner19

banner36