O karpuz nöbeti devam ediyor olabilir!!

Hasan Aycın her Cuma namazı ertesi dostlarıyla Çınaraltı Kahvesi’nde görüşürmüş.

O karpuz nöbeti devam ediyor olabilir!!

Hasan Aycın

Balıkesir'in yetiştirdiği ünlü çizer ve yazar Hasan Aycın, her cuma günü, Cuma namazından sonra Zağnos Paşa Camii yanındaki Çınaraltı Kahvesi’nde dostları ile bir araya gelir. Bu güzel anlara çay, kahve eşlik eder. Ve elbette bal tadında sohbet ve fikir alışverişleri…

Bir gün Hasan Aycın askerdeyken…

Geçtiğimiz gün Üstad Hasan Aycın askerliği ile ilgili bir anısını anlattı böylesi bir Cuma serinliğinde:

“Yedek Subay adayı olarak yaptığım askerliğin dördüncü ayında tüm yedek subay adaylarının eğitim alanında toplanmaları emredildi. Tüm tabur eğitim alanında toplandık. Tabur komutanı içimizdeki ziraat mühendislerilerinin bir adım öne çıkması emrini verdi. Bunun üzerine ziraat mühendisi yedek subay adayları bir adım öne çıktılar. Tabur komutanı önde, ziraat mühendisleri arkada tabur binasının merdivenlerine gidildi ve merdiven altındaki iki yapraklı bir bitkinin türünü komutan, ziraat mühendislerine sordu? Orada bulunan Ziraat Mühendisleri fikirlerini beyan etmeye başladılar.”

Hasan AycınKarpuz nöbeti devam ediyor olabilir

Sonrasında Hasan Aycın da merak ederek merdiven altındaki bitkiye bakmaya gittiğini ve oradaki bitkinin köyünde her sene gördüğü ve ektikleri karpuz yaprağı olduğunu söyledi. Tabur komutanı bu iki yapraklı karpuz bitkisinin korumak üzere Türkçeyi zor konuşan Doğulu bir asker olan Polis isimli eri görevlendiriyor.

Karpuz filiz sürüyor ve zamanı gelince ucunda küçücük bir kelek çıkıyor. Karpuz bitkisine gözü gibi bakan asker Polis bir gün ihtiyaç için kısa bir süre için ayrıldığında, kim kopardıysa keleği koparıyor. Tabur komutanı bu koparma olayına çok kızınca, biz yedek subay adaylarını ikişer ikişer nöbete dikmeye başladı.

Üstad Hasan Aycın gülerek şu tespitte bulundu: “Belki o merdiven başında karpuz nöbeti hâlâ devam ediyor olabilir.”

Her Cuma yapılan Üstad Hasan Aycın'la edebiyat, sanat ve İslam konulu sohbetlere, bu cuma böyle bir askerlik anısı damga vurdu.

 

Hüseyin Tokmak Balıkesir’den bildirdi

Yayın Tarihi: 22 Mayıs 2012 Salı 15:13 Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2012, 08:15
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüseyin TOKMAK
Hüseyin TOKMAK - 10 yıl Önce

Hasan Aycın Üsdatın anlatımın da Kısa dönem askerlik yaptığını anlattı fakat ben kısa dönem askerliği sehven Yedek subay adaylığı olarak yazdığım için Sevgili Hasan Aycın Ağabeyimden ve Sevgili Asım Gültekin'den özür dilerim. Selam ve Dua'larımla...

banner19

banner26