O, Gökekin'in sıkı şairi HCD

Bir karşı duruşu olan ve en önemlisi de içimizdeki öfkenin dışavurumunu sağlayan bir şair Hüseyin Cahid Doğan.

O, Gökekin'in sıkı şairi HCD

Bir “Elif” Miktarı Susuyor!

10630Adı, Hüseyin Cahid Doğan. Şair. Mütevazı bir hayatı var. Dünyayı şiir gibi yaşıyor. Yüreğindeki öfkeyi şiiriyle sükûnete gark ediyor. Zarifoğlu’nu çok seviyor. Bundan dolayı gerçek adı olan Hüseyin’in yanına Cahid’i ekliyor ve Hüseyin Cahid olarak bilinmek istiyor. Adı şiiriyle de özdeş oluyor. Mücadele ediyor. Yaşadıklarını, hissettiklerini, düşündüklerini şiirde buluşturuyor. Yeni neslin en sıkı şairlerinden bana göre.

Gökekin’i kuruyor, Cahit Efgan Akgül ile Kavsıkuzeh’i çıkarıyor bir dönem. Hatırladığım kadarıyla Toplumsal Asabiyet, Serseri, Kitap Postası, Vivo gibi dergilerde ürünlerini yayınladı. Ümit Kaftancıoğlu Öykü Yarışması’ndan ödül aldı. Halen internet üzerinden Gökekin adlı sitenin yayın yönetmenliğini yürütüyor. Elif Bilge ile evli.

Öfkeli bir şair

Hüseyin Cahid Doğan şiirinin en belirgin noktasını “öfke” oluşturuyor. Kalabalıkların içinde kendini yalnız hisseden bir bireyin haklı öfkesi bu. “hadi sevin/ bu son yenilgindir kalbim” diyebiliyor mesela apansızın bir kaçışı anlatırken şiirinde. Öfkesi kendini yakıyor şairin, çünkü iyi şeylerden susmak istediğini söylüyor şiirinin başında. Süregelen yozlaşmaya bir tepki belki de. Ruhsuzluğu kendine paylıyor.

Ezra Pound’a öykünüyor zaman zaman. “Bohemya”  şiirlerinin görünmeyen temasını oluşturuyor. “ah ne çok barınır dünya bizi” diyor ve zihnimizi ta o derinliklere “kal’u belâ”ya götürüyor.

10631Günümüz Türk şiirinin genel yönelimi olan uzun şiirler yazdı bir dönem. Ama son zamanlarda uzun uzadıya şiirlerin yerine daha kısa imge yoğunluğu olan şiirler yazıyor. Çok da iyi yapıyor. Uzun şiirlerindeki boğukluk kısa şiirlerinde olmuyor bu yüzden. Daha muhayyel ve şimdiki zamanın şiirlerini yazıyor. İmgesi daha diri.

Şiirlerinde kelimelere özel vurgular yüklüyor. Türkçe’ye oldukça hakim. Poetikasını da gün yüzüne çıkarıyor şiirleri. Kelimeleri kullanmadaki yeteneği Hüseyin Cahid Doğan şiirini defalarca okunur kılıyor. “bacalarından ağlar şehir mavi dumanlı/ büsbütün çığlığa kesen srebrenica'da” diye deli bir dize yazabiliyor mesela.

Hüseyin Cahid’in şiir algısının bir diğer özelliği de postmodern bir şiir yazmasında görülüyor. Hem poetikası hem de seçtiği temalar Hüseyin Cahid Doğan’ın postmodern bir şair olduğu hususunda birer bulgu olarak karşımıza çıkıyor.

Kısa şiirlerinde tema olarak karşımıza çıkan bu postmodern yansımalar uzun şiirlerinde kelime seçiminde de kendini gösteriyor. Müthiş bir ironik anlatım gücüne sahiptir dili: yine de/ Amerikanyalıları n’olur öldürmeyin/ siz Irakistanlılar. diyebiliyor mesela.

10632Çok sıkı!

Hızlı bir şiiri yazıyor Hüseyin Cahid Doğan.

Dünyanın olanca hızına yetişmek istercesine.

Zihninin duruluğu şiirde durgunlaşıyor.

Şiir okurunun zihnini yumruklayan, ilk okuyuşta tökezleten, zihni yoran, düşündüren, acı çektiren, öfkelendiren, huzursuzluk duymamıza sebep olan, bir bilince işaret eden, bir karşı duruşu ortaya koyan, yadırgatan ve en önemlisi de içimizdeki öfkenin dışavurumunu sağlayan bir şair Hüseyin Cahid Doğan.

Her okuduğumda yumruk yemiş gibi oturuyorum Hüseyin Cahid’in şiirlerinde. Sanki dünya üzerime çöküyor.

Hüseyin Cahid Doğan. Zarif bir adam. Öfkesinde şiiri, şiiri öfkesinde yaşayan bir adem. Yeryüzünde yaşadıklarına şahitlik ediyor şimdilerde. Yaşama sevincini bir Elif miktarı susarak dillendiriyor.

 

E.Fatih Bilge bir “Elif” miktarı susan şairin dostluğuna sığındı

Yayın Tarihi: 16 Ocak 2010 Cumartesi 16:53 Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2010, 16:55
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
alfa
alfa - 11 yıl Önce

HÜZÜN VE İRONİ NEŞİDELERİ V
tanrının kanı
en çok benim damarlarımda akıyor
dilimde bağıran kan onun
asırlardır pıhtılaşmayan

Hüseyin Cahid Doğan

banner26