O ezgilerde bahsedilenler 20 yıldır değişmedi

Bir de teybimiz var, benim evden getirdiğim… Marşlar dinliyoruz ve söylüyoruz bağıra bağıra… ‘Orta Doğu’da yaralı Bağdat, Mazlum halkıyla çilesi kat kat’… ‘Bir avuçtuk biz cennete susayan’…

O ezgilerde bahsedilenler 20 yıldır değişmedi

 

90’lı yılların başı. Henüz ilkokul öğrencisiyim. O zamanlar şimdiki gibi yaz Kur’an kursları yok. Onun için bilinçli birkaç aile mahallenin çocuklarına sahip çıkıyor. Gecekonduda oturan bir komşumuz evinin alt kattaki odasını bize tahsis ediyor. Bir de bize ders vermesi için bir ‘abla’ ayarlanıyor. Bizim için ‘çok büyük’ olan abla belki de henüz 18-19 yaşlarında…

Odamız mütevazı, minderler ve halı. Bir de kartpostallar var duvarlara astığımız... Zafer işareti yapan bir çocuk, tel örgülerin ardında bir Filistinli… Bir de teybimiz var, benim evden getirdiğim, tam bir antika… Marşlar dinliyoruz ve söylüyoruz bağıra bağıra… ‘Orta Doğu’da yaralı Bağdat, Mazlum halkıyla çilesi kat kat’… ‘Bir avuçtuk biz cennete susayan’… ‘Ben kalksam ve dirilsem, imanımla yücelsem’… Sonra büyüyoruz yavaş yavaş. Ortaokul sıralarında 28 Şubat ile tanışıyoruz. Gerisini hatırlamak istemiyorum.

Anlamıyorduk ama hissediyorduk

Yıllar sonra o ezgileri hatırladığımda fark ediyorum ki, o marşlardaki sözlerin bir kısmını anlamıyorduk o zamanlar. Anlamıyorduk belki ama hissediyorduk. Yüreğimizde hissediyorduk Filistin’in acısını. Ayasofya’nın cami olmamasına üzülüyorduk. Bir güneşin doğacağına inanıyorduk.

Ve aradan geçen yıllara rağmen o ezgilerdeki acılar ve gerçekler (ne yazık ki) hâlâ geçerliliklerini koruyor. “Siyonist güçler, kukla sistemler, Kardeşi kardeşe düşman ettiler”… Mısır’ı, Suriye’yi daha iyi anlatan yeni bir eser duydunuz mu?

Biz küçük yüreğimizde taşımaya çalışıyorduk ‘Müslüman olmanın sorumluluğunu’. ‘Saçlarım kadar başım olsa, Hak yoluna olsun feda’ diyorduk henüz çocukken… Şimdi çocuklarımız ne dinliyor, ne söylüyor? Odalarının duvarlarını neler süslüyor? Hâlâ 90’ların ezgilerinin üzerine yeni bir şeyler yapılmadı mı yoksa? Yeni kartpostallar, posterler basılmadı mı?

Eğer yapılmadıysa, kimse çocuklarımızı suçlamasın ‘bilinçsiz’ olmakla…

 

Şerife Nihal Zeybek yazdı

Yayın Tarihi: 22 Ağustos 2013 Perşembe 11:49 Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2016, 16:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yasin Başkabak
Yasin Başkabak - 9 yıl Önce

O ezgiler başkaydı hakikaten 20 yıldır değişmeyen tek şey zulmedenler müstekbirler zulme uğrayansa Müminler...

emin
emin - 9 yıl Önce

ne kadar yeni ezgiler çıksa dinlerim bi kaç kere. ama dönüp dolaşıp grup kıvılcım dinlerim.farklı bir bağ var

banner19

banner36